Ana Sayfa / Kitaplar / KÜÇÜK İSKENDER’DEN İKİ YENİ KİTAP

KÜÇÜK İSKENDER’DEN İKİ YENİ KİTAP

küçük-iskender.jpg

Türk edebiyatının pek oldukça alanında kalem oynatan üretken yazarı minik İskender, iki yeni kitabıyla okuyucuyla buluşuyor.

Waliz Bir, edebiyatımızın üretken yazarı minik İskender’in Ekim 2015-Eylül 2016 içinde yazdığı günlük metinleri bir araya getiriyor. Günlük mü bu metinler? Bir ozan tarafınca, “şairce” yazılmış günlükler, evet. Fakat bununla birlikte tecrübe etme parçaları, fikir kırıntıları ve anılar…

 

Naturel olarak yakın çevremizde yaşanmış olan yakıcı olayların izleri sinmiş bu dize-günlüklere. Her satırı dürüstlükle, açıksözlülükle yoğrulmuş. Waliz Bir’i yanınızdan ayırmayın; derin, kuvvetli, son aşama yakın bir yol arkadaşı olacak size.

Edebiyatın pek oldukça alanında kalem oynatan minik İskender’den hareketli, yürekli, demir leblebi denemeler. “Her Şey” Ayrı Yazılır’ın okuru şimdiden talihli; son dönem şiirimizin en etkili isimlerinden birinin fikir hayatına girecekler, türler arası bir yazının, tümüyle özgür ve özgürlükçü, apaydınlık bir zihnin izini sürecekler. İskender’in ülkede yaşanmış olan ve aklı başlangıcında (ya da bulutlarda) herkesi yakından ilgilendiren sorunlara yaklaşımı, hayranlık uyandıracak kadar iç açıcı. Okuyun, kendinize armağan edin.

KÜÇÜK İSKENDER KİMDİR?

(Derman İskender Över), 28 Mayıs 1964’te İstanbul’da dünyaya geldi. Kabataş Adam Lisesi’nden mezun olduktan sonrasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde beş yıl eğitim görmüş oldu.

Tıp eğitimini de, peşinden girmiş olduğu İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Kısmı’nü de yarıda bıraktı. Şiir, roman, tecrübe etme, günlük benzer biçimde pek oldukça edebî türde eserler verdi. Yurtdışında piyasaya sürülen antolojilerde şiirleriyle yer aldı.

2000 senesinde Orhon Murat Arıburnu, 2006 senesinde Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nü kazanmıştır. 2014’te Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü aldı. Avrupa’da, ABD’de şiir okumalarına, panellere, sempozyumlara katıldı. Kürtçe ve Almancada kitapları basıldı. Şiir performansları yapmış oldu, Ağır RomanO Şimdi Asker benzer biçimde beyaz perde filmlerinde rol aldı.

 

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/sanat/kucuk-iskender-iki-yeni-kitabiyla-okuyucuyla-bulusuyor,XSaw5LIG7UK1YvcxVQHDzw

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir