Ana Sayfa / Spor / Kreatin Nasıl Kullanılır ?

Kreatin Nasıl Kullanılır ?

Kreatin Nasıl Kullanılır ?

Kreatin Nasıl Kullanılır ?

 

 

 

 

Günümüzde sıhhatli ve görsel anlamda fit bir vücuda haiz olmak isteyen birçok insan spor salonlarına kayıt olmaktadır. Tüm bu özelliklere haiz olmak isteyen biri temelde beslenmesine oldukca ehemmiyet vermelidir. Fakat son günlerde beslenmeye ek olarak alınan maddeler, spor yaparken performanslarını arttırdığına dair iddalar yüzünden bu ek maddeleri kullanan sayısı hızla artmaktadır. Bunların içinde en fazla ilgi uyandıran ise kreatin (creatin) dir. Kreatin vücudumuzun kendiliğinden ürettiği bir aminoasit çeşididir. Hayvansal proteinlerden sağlanır ve vücudumuzda depo edilir. Kreatin ve kreatin fosfat ilişkilidir. Peki kreatin fosfat nedir?

Kreatin Fosfat 

Vücudumuzda hareketlerimizi gerçekleştirebilmemiz için lüzumlu olan enerjiyi ( ATP) en kısa sürede üretimini elde eden bileşendir.

Kreatin fosfat kısa sürede ve patlayıcı etkiye haiz bir bileşendir. Örnek vermek gerekirse ; bir futbolcunun aniden sprint yapması, tenisçinin tüm gücüyle servis atması benzer biçimde örneklerle destekleyebiliriz.

Kreatini Kimler Kullanmalıdır?

Kreatin, sıhhatli bireylerde dozajında kullanıldığı vakit hiçbir sıhhat problemi çıkarmamaktadır. Her yaşta sıhhatli kişi kendisi için doğru dozaj olmak şartı ile kullanabilmektedir. Gene de hekim tavsiyesi ile kullanılması sıhhat açısından önemlidir, bilmediğiniz bir hastalığınız olabilir ve kullanmanız zararı dokunan olabilir.

Kreatin Nasıl Kullanılır ? 

En sık ve yanlış kullanım şekli dozaj aşımı ve devamlı kullanımıdır. Kreatin kullanırken yeni başlamış olan biri için yükleme yapmak yarar sağlamaz. En önemlisi kreatin kullananların vücuda aldıkları su miktarını yüksek oranda tutmaları gerekmektedir. Kreatin dozajı kişiden kişiye nazaran değişmektedir. Averaj olarak vücut ağırlığına bağlı olmakla beraber ortalama 3-5 gram gün arası olarak önerilir. Hangi saatte kullanıldığı mühim değildir. Belirli bir düzeyde vücutta depolandıktan sonrasında tesiri görülmektedir.

Kreatin Kullanmadan Ilkin Bilinmesi Gerekenler 

  • Spora yeni başlayanlar için temel oluşturulmadan kullanılmaması önerilir.
  • Kreatin kullanırken bir sıvı ile tüketmek verimi %50 arttırabilmektedir. (Elma ve üzüm suyu benzer biçimde)
  • Her aylık kullanımdan sonrasında ara verilmesi önerilir.
  • Bir günlük kreatin dozajını 3-4 seferde alınması daha yararlıdır. Emilimi artırcaktır.
  • Böbreklerinizde mesele var ise doktorunuza danışın.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir