Ana Sayfa / Galeri / Korkunç Ivan Oğlunu Öldürüyor

Korkunç Ivan Oğlunu Öldürüyor

Tarihe, insanoğlunun içini ürpertecek derecede soğuk bir halde adını yazdıran IV. Ivan ve onun masum olmayan tablosu. Peki kimdir bu Ivan? Dehşeti ile ünlenen bu tablonun ardında yatan öykü nedir?

IV. Ivan, Ivan Vasiliyeviç, ya da yaygın adıyla Korkunç Ivan, son Moskova Knezi ve ilk Rusya Çarı. Hemen hemen üç yaşlarında Moskova Knezliği’nin başına geçti. 1547’de taç giydi. Rusya’nın liderliğini icra eden devlet adamlarından bir tek biri. Yaptıkları dehşet ve bununla beraber utanç verici vakalar ile adını duyuran Ivan, yaptırdığı mimari eserlerin dünyada tek ve en heybetli olanı olması için mimarların gözlerini kör ettiren Ivan…

Yaptıkları bunlarla sınırı olan değil doğal. Korkunç sıfatını en etkili şekilde duyurmasını elde eden vaka ise oğlunu öldürmesidir. Nikolay Karamzin’in anlatımına gore vaka şöyledir:

“Korkunç Ivan ile oğlu arasındaki ilişkiler kötüydü. Oğul Ivan’ın ölümünden bigün ilkin baba Ivan, hamile olan gelini Yelena’nın odasına habersiz girivermiş, orada Yelena’yı o zamanki adetlere gore uygunsuz derecede azca giyimli bir halde oturur görünce hiddetlenmiş, onu dövmeye başlamıştı. Karısının çığlıklarını duyan oğul Ivan desteğe koşmuş ve babasına “İlk karımı nedensiz olarak manastıra gönderdin, ikincisine de aynı şeyi yaptın, şimdi de üçüncüsüne vurdun ve rahminde taşımış olduğu oğlunun ölümüne yol açtın demiştir.” Yelena dayağın peşinden düşük yapmıştır. Ertesi gün, oğlu bu mevzuyla ilgili olarak babasına çıkışmış, babası ise onu, o günlerin gündeminde olan Livonya Savaşı ile ilgili olarak kendisine itaatsizlikle suçlamıştır. Oğul Ivan, babasına olan sadakatini ısrarla tekrarlamış fakat, savaşla ilgili olarak, Pskov şehrinin kurtarılması icap ettiğini savunmuştur. Oğlunun bu tutumuna öfkelenen baba Ivan, asası ile oğlunun kafasına vurmuştur. Vakaya tanık olan başbakan Boris Godunov, araya girmeye çalışmış fakat kendisi de bir darbe yemiştir. Oğul Ivan, şakağından yaralanmış şekilde yarı baygın yere yıkılmıştır. Baba Ivan derhal oğluna koşmuş, yüzünü öpüp “Kahrolayım, oğlumu öldürdüm! Oğlumu öldürdüm!” diye bağırmıştır. Oğul Ivan bir an ayılmış ve “Sadık bir oğul ve mütevazi bir kul olarak ölüyorum.” demiştir. Sonraki birkaç gün süresince baba Ivan bir mucize olması için durmadan yakarma etmiş fakat veliaht çar, birkaç gün sonrasında ölmüştür.”

1885’te tamamlanan tablo, sergide teşhir edildiğinde ilerici eleştirmenler tabloyu överken tutucular onu eleştirdiler. Tablo 16 Kasım 1581’de İlya Repin tarafınca yapılmıştır ve ressamın en meşhur tablolarından biridir.

Kaynak: 1

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir