Ana Sayfa / Galeri / Klimt’in Baştan Çıkaran 7 Tablosu ve Femme Fatale Kadınları-1

Klimt’in Baştan Çıkaran 7 Tablosu ve Femme Fatale Kadınları-1

Secession akımının kurucularından Avusturyalı ressamın femme fatale hanım tipine katkısı neler? “Femme Fatale” Fransızca’da felaketlere yol açan hanım anlamına geliyor. Bu baştan çıkartan hanım tipine bir de Klimt’in bakış açısından bakmaya ne dersiniz?

1.Sculpture/ 1896

Klasik anlatımı, antik döneme göndermelerine rağmen Viyana’ya özgü bir bayan. Gözlerini bizlere dikmiş, mermerin soğukluğuyla aramızda tatlı bir bağ kuruyor. Çizimindeki incelik antik sanatla, çağıl sanatı harmanlamış.

2. Tragedy/1897

Bu kompozisyon, yön ve şekil karşıtlarına dayanan ince bir oyun üstüne kurulmuş sanki. Büyüleyici bakışlarının bizi tedirgin etmesi için cepheden çizilmiş bir femme fatale.

3.Pallas Athena/1898

Yapıtlarının içinde ilk üstün hanım örneğine bakıyoruz. Zırhı ve silahıyla zaferinden kuşkusu yok çok açık ki. Adama -belkide tüm insanlığa- diz çöktürür. Bu resimde Klimt’in daha sonraki yapıtlarında belirleyici olacak bazı öğeler ortaya çıkar. Söz gelimi altın varak kullanımı, anatominin süslemeye, süslemenin anatomiye dönüşmesi benzer biçimde.

4.Nuda Veritas/1899

Gerçeği simgeleyen zarif figür çizgisel bir süsleme motifiyle değerlendirilen arka plana cepheden yerleştirilmiştir. Bakışlarından gözümüzü alamadığımız için bacaklarına dolanan yılanları fark edemiyoruz.

Üst çerçevede Friedrich Schiller’den meydana getirilen alıntı; “Eğer davranışların ve sanat eserlerinle herkesi hoşnut edemiyorsan, azca insanı hoşnut et. Herkesi hoşnut etmek dayanılmaz bir şeydir.”

5. Ancient Greece (The Girl from Tanagra) /1890-1891

Klimt’in Sanat Zamanı Müzesi için yapmış olduğu 11 alegorik resmin Klasik Yunan’ı temsil eden birer figür içermesi gerekiyormuş. Oysa Tanagralı Kız’da gözleri ağır makyajlı, hafifçe meşrep hanımefendiler benzer biçimde boyanmış Viyanalı bir koket görürüz. Arkasında kuvvetli bir Yunan amforasına rağmen, Klimt’in ilk baştan çıkarıcı femme fatalesidir.

6. Judith and Holopherne/1901

Judith bir kahraman değil, ressamın çağdaşı bir Viyanalı hanım. Yüzün üç boyutluluğuyla, yüzeyinin iki boyutluluğu arasındaki bilerek yaratılmış karşıtlık, resimlerin en belirgin özelliğidir. Asla kuşkusuz Klimt, Judit’te, bayanların erkekleri yargıladığı ve cezası ölüm olan adaletin kuvvetli bir simgesini bulmuştur.

7. Goldfish

Tablonun Türkçe adı Japon Balığı. Balığın özelliği ise, tokluk hissi olmayan, doyumsuz bir canlı olması. Kendinden geçmiş, ukala ve alaycı iki kadının bizlere bakışlarını izliyoruz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir