Ana Sayfa / Spor / Kitesurf Nasıl Yapılır?

Kitesurf Nasıl Yapılır?

Kitesurf Nasıl Yapılır?

Kitesurf Nasıl Yapılır?

Su sporlarının tamamı ciddi bir adrenalin deposu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem su altı sporları hem de su yüzeyinde meydana getirilen öteki sporlar insan sağlığı için ciddi bir destekçidir. Peki su sporlarından kabul edilen kitesurf iyi mi bir spordur?

Kitesurf Nedir?

İngilizce kökenli olan kitesurf kelimesinin Türkçe karşılığı aslına bakarsak sporun içeriğini bizlere net olarak vermektedir. Uçurtma anlamındaki “kite” ve sörf yapmak anlamına gelen “surf” kelimelerinden meydana gelen kitesurf’un Türkçe karşılığı uçurtma sörfüdür.

Spor bir board ve sporcuya bağlı olan ve zeminden 20 ile 25 içinde yükseklikte bulunan bir uçurtmanın gücünün dengelenmesi ile yapılır. Sporun yapılabilmesi adına rüzgar gücüne gerek duyulmaktadır. Devletimizde son 10 yıl içinde oldukça popülerlermiş bir spordur.

Kitesurf Nasıl Yapılır?

Kitesurf’de temel mantık paraşüt mantığıyla neredeyse aynıdır. Hareketini elde eden uçurtma rüzgarı altına alarak sizin direktifleriniz doğrultusunda hareket etmektedir. Uçurtma gövdeye 2 ya da 4 telle bağlı olabilmektedir. İpleri sağa ya da sola hareket ettirmeniz ile beraber suda yol alınır. Ek olarak uçurtma zıplama vb. hareketleri yapmanıza da olanak sağlar. Kitesurf’de temel mantık rüzgar yardımıyla hareket etmek üstüne kuruludur.

Kitesurf Eğitimi Nasıl Olur?

Kitesurf temel olarak rahat bir spor olsa da yapılmadan ilkin 3 aşamalı bir eğitim alınmalıdır. Bu eğitim genel olarak 8 saat kadar sürmektedir. Kişilerin boarda çıkma sürelerinde farklılıklar olsa da eğitimin süresi bu seviyededir.

10 yıl kadar ilkin meşhur hale gelen bu sporda ilk eğitimler yabancı eğitimciler tarafınca verilmiş arkasından yerli hocaların görevi devralması ile beraber kitesurf tutkusu giderek yayılmıştır. Spora yeni başlayanlara ilk olarak uçurtmayı iyi mi denetim etmeleri gerektiği detayları verilmektedir. Boarda çıkma, inmeden dönüş yapabile, ileri ve geri hareketleri yapabilme benzer biçimde eğitimler sonrasında ise eğitim tamlanmaktadır. Sonrasında, ilerleyişiniz sizin yine ve antrenmanlarınıza bağlıdır.

Kitesurf Nerde Yapılır?

Kitesurf yapılabilmesi adına rüzgara gerekseme duyulduğunu yazımızın başlangıcında ifade etmiştik. Bu anlamda “Kitesurf nerede yapılır?” sorusunun yanıtını rüzgar olarak elverişli olan bölgeler olarak verebiliriz. Net bir merkez adı vermek gerekirse; devletimizde Alaçatı bu sporun merkezi konumundadır. Ek olarak Didim, Ayvalık ve Gökçeada benzer biçimde merkezlerimizde de bu spor yapılabilmektedir. Dünya genelinde ise kitesurf için en uygun mekanlardan biri hem de bu sporun doğuş yeri olan Fransa kıyılarıdır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir