Ana Sayfa / Kitaplar / KİTAP FUARINDA GÖZ ATMANIZ GEREKEN KİTAPLAR

KİTAP FUARINDA GÖZ ATMANIZ GEREKEN KİTAPLAR

İstanbul Kitap Fuarı’nı ziyaret eden kitapseverler için stantları gezerken işlerini birazcık da olsa kolaylaştırmak istiyoruz. Fuarın oldukca büyük bir alana yayılmış olmasından kaynaklı tüm stantları hakkını vererek yalnız bir günde dolaşmak neredeyse olanaksız.

Kitap Eki listeleri fuarda ziyaretçiler tarafınca en oldukca incelenen kitaplara yer veriyor. Bu kitapları sizin de incelemenizde yarar var.

1. Eyvah, Babam Şiir Yazıyor – Ahmet Büke

Günışığı Kitaplığı

 

Zeyno, mutlu bir çocuktur. Anası Luk, uzaybilimcidir. Babası Ahmet’se, belediyenin şikâyet masasında iş yapmaktadır; ek olarak, evde de “meşhur” bir şairdir! Anne uzun bir yolculuğa çıkınca, baba kız birlikte gene oldukca eğlenirler. Fakat babası bigün o şekilde acayip bir fikirle çıkagelir ki, Zeyno bir sürü şiir dinlemek zorunda kalır…

2. Oysa Aşk – Jordi Sierra i Fabra

On8 Kitap

 

Dünyanın her yerinde toplumsal bir sorun haline gelen hanıma yönelik sertliği gençlerin dilinden aktaran yazar, aşkı ve kıskançlığı sorguluyor. Gerçeği, halının altına süpürmeyip gösteren, kırılan kolu yen içinde bırakmayan roman, bir ilişkiyi ilmek ilmek söküyor, güçlü ve epik anlatımıyla gençlerin sessiz çığlığı oluyor.

3. Delikanlı – Dostoyevski

Yordam Edebiyat

 

Delikanlı, diğeri Dostoyevski eserleriyle benzer izleklerin peşine düşen, Dostoyevski anlatısının temel motiflerini içeren tipik bir Dostoyevski romanı olmanın yanı sıra, derdi ve sözü başka, emsalsiz bir anlatı olma özelliğindedir.

4. Anlatış – Ursula K. Le Guin

İthaki Yayınları

 

 

Le Guin, bir oldukça eserinde olduğu şeklinde gene ötekilik ve yazışma şeklinde temalara eğilerek önyargılarımıza ayna tutuyor. “Din” terimini sorguluyor ve son aşama politik bir bilimkurgu sunuyor. Gene de Le Guin, tüm bunların ötesinde edebiyatın kendisine dönüyor, şu sebeple bu romanın odağında birçok önemli kıymeti simgeleyen bir kültür, usul usul sürdürülen bir gelenek var: Hikâye anlatıcılığı.

5. Eğer eğer olmazsa Olmaz Kahvaltı – Faruk Şüyün

Oğlak Yayınları

6. Tüm Kuralları Yık! – Alper Kaya

Maceraperest Kitaplar

 

 

Başarı göstermiş bir radyocu, zarif bir sevgili, iyi bir dost, yakışıklı bir adam… Ve asla kurallarını esnetmeyen, yeraltı dünyasının en güvenilir kiralık katili… Bigün kendi koyduğu kurallarını tek tek bozmaya adım atar…

Alper Kaya’nın yeni polisiyesi Tüm Kuralları Yık! süratli temposu, sürükleyici kurgusu ve okuru ters köşeye yatıran finaliyle organik ki Oğlak Yayınları’nda…

7. Çürük Atlar Çöplüğü – Işıl Bayraktar

Notabene Yayınları

 

Işıl Bayraktar, sözcükleriyle doğduğumuz andan itibaren taşıdığımız ve içimize işleyen doğum ve ölüm izlerine ayna tutuyor. Huzursuzları, uykusuzları, hayata karışanları ve kıyısında duranları, aynadaki görüntüleri, akıp giden zamana uyumu ve uyumsuzluğu ve yeryüzü bilmecesiyle kurulan ilişkileri mevzu alıyor. Karşıya geçmeyi göze alan, delirmenin kıyısında gezinen, kendi kuyusuna göz atmaktan korkmayan karakterlerin hikayeleri, yazarın göz ağına takılıyor.

8. İntihar – David Hume

Tefrika Yayınları

 

David Hume düşüncenin insanlık tarihinde en önemli şey bulunduğunu anlatmaktadır.

Yalnızca kendi zihnimizde direkt ve aracısız olarak edinim ettiğimiz fikirleri, duyum ve izlenimleri bilebileceğimizi, bilgide kendi zihnimizin ötesine geçemediğimizi ve bundan dolayı herhangi bir şeyin insan zihninden bağımsız olarak varolduğunu söyleyemeyeceğimizi belirten Hume, insan zihnini data bakımından çözümleme etmiş olduğu süre, tüm içeriklerinin bizlere duyular ve gözlem tarafınca sağlanan malzemeye indirgenebileceğini görmüştür, bu araç-gereç ise algılardan başka şey değildir.

9. Macbeth – William Shakespeare

Düzyazı Yayınevi

 

Macbeth, Hekim Abdullah Cevdet’in yapmış olduğu tercümesiyle Türkçede ilk olma özelliği taşırken, Osmanlıca ilk baskısından Halit Erdem Oksaçan’ın yapmış olduğu çevrimyazıyla, tercümesi üstünden 113 yıl, yayımı üstünden 108 yıl geçtikten sonrasında, ilk kez Türkiye’de ve tekrardan Türkçede yayımlanmaktadır.

10. Volta – Süleyman Ateş

İleti Yayıncılık

 

 

Ölüm orucundaki bir tutsağın, şu demek oluyor ki Ateş’in zihninden geçenlerin kelimelere dökümü bu dizeler. Ateş’in dilinde; insanoğlunun inanılmış olduğu değerler uğruna ölümün kıskacında nefes almaya çalışırken dahi yaşamaya, sevdaya, kavgaya, sokağa, dünyaya olan özlemin bir yansımasını görüyoruz.

11. Yağmur Damlaları Arasındaki Mesafe – Justin Ker

Alakarga Yayınları

 

Justin Ker, insan hayatlarını odak almış olduğu kitabında, kimi süre asla tanışmayan fakat bir halde birbirlerinin hayatlarına değen insanların öykülerini mevzu alıyor. Yağmur Damlaları Arasındaki Mesafe’de yer edinen öyküleri okurken günlük yaşamımızdaki ortak noktaların bizi iyi mi bağladığını görmüş olacaksınız: Dünyanın bir köşesinde yazılmış bir şiirin, başka bir ülkede sebep olduklarına şaşıracak, “unutma dükkânı”nı ziyaret edecek, insanoğlunun zamanı durdurma çabasına tanıklık edeceksiniz.

12. Büyük Ustalardan Gerilim Öyküleri – Kolektif

Dipnot Yayınları

 

 

Elinizdeki kitap, ister fantastik boyutlar içersin ister tamamen bilime dayansın, gerilim temasını merkezine alan öykülerden oluşuyor. Kitap, Edgar Allan Poe şeklinde bu türle özdeşleşmiş adların yanı sıra daha ilkin bu yönleriyle asla tanışmadığımız Jack London ve Honoré de Balzac şeklinde büyük yazarların öykülerini içermesiyle de gerilim türü bağlamında alımlı bir seçki sunuyor.

13. Konçinalar 50 Yaşlarında – Haldun Taner

Yapı Kredi Yayınları

 

Haldun Taner, hayata bakışındaki derin ve keskin gözlem gücü, insanı ele alışındaki olgunluk ve incelik, durumları ortaya koyuşundaki kültürel zenginlik, anlatımındaki sağlam yapı ve mizahın imbiğinden geçen ışıltılı üslubuyla klasikleşmiş bir yazarımız.

Kaynak : http://kitapeki.com/fuar-ziyaretinizde-mutlaka-goz-atmaniz-gereken-13-kitap/

Kitap fuarı rehberi ve tavsiyeler

Kitap fuarına hazırlanırken ve fuarı gezerken nelere dikkat etmelisiniz? Bu senenin kitapları neler? Söyleşi programında öne çıkan etkinlikler hangileri? Hepsi yazımızda!

36. Internasyonal İstanbul Kitap Fuarı 4 Kasım’da kapılarını açıyor. Kitap fuarları ne kadar verimli etkinliklerdir, eski fuarlara nazaran ne kadar canlı ve etkileşime açık ortamlardır, tartışılır. Gene de kitap fuarı, birazcık kitap stoklamak, yıl içinde es geçtiklerimize dönüş yapmak, hem kendimizin hem fuara birlikte gittiğimiz arkadaşımızın kitap okuma hevesini canlandırmak için güzel bir fırsat. Ikimiz de Kahveli Okur olarak kitap fuarı için kendi tecrübelerimizle kolay bir rehber oluşturalım dedik. Bu yazıda ilkin kitap fuarını ne şekilde değerlendirebileceğimizi anlatacağız sonrasında yıl içinde öne çıkan kitaplar ve etkinlik programında öne çıkan söyleşilere yer vereceğiz.

Hazırlıksız gitmeyin

Bir kitap fuarına giderken yapılacak en büyük hata hazırlıksız gitmek olacaktır. Daima satıcıların tavsiyeleri sizin zevklerinizle örtüşmeyebilir. Ne olursa olsun takip ettiğiniz yayınevlerinin, yazarların son zamanlarda çıkarttığı yeni kitaplara bir göz atın. Uzun süreden beri okumayı düşündüğünüz fakat hep es geçtiğiniz kitapları da katarak bir sıralama çıkartın. Ne okumak istediğinizi kendinize sorun ve listenizi oluştururken bu yönde tercihleri de ilave edin. Eğer hazırlıksız giderseniz, gününüzün verimsiz geçtiğini hissedebilir ve o kalabalığın ortasında kendinizi amaçsız hissedebilirsiniz.

Dar sıralama ve geniş sıralama yapın

Her ne kadar bir sıralama oluştursanız da bütçeniz istediğiniz tüm kitapları almanıza müsade etmeyebilir. Kitap fuarına kendinize güzellik yapmak için gittiğinizi dikkatsizlik etmeyin. Bu yüzden, kesinlikle okumak istediğiniz 2-3 kitabı (sayıyı kendiniz belirleyin) öncelik olarak seçin. Fiyatı, indirimi ne olsa da o okumak istediğiniz, gereksinim duyduğunuz kitapları alın. Geniş listedeki kitaplarda ise bütçenize nazaran hareket edin. Dikkatsizlik etmeyin ki kitap fuarı ekonomik anlamda bir lütuf sayılmaz. Kitap fuarını takip eden ayda bir çok süre kitap satış sitelerinin kampanyaları da olur. Bu sanal kitap fuarlarındaki indirimler, her yayınevi için aynı olmasa da genel olarak kitap fuarından daha yüksek oluyor. O süre ikinci bir harcama yaparım diye düşünürseniz, indirimini yetersiz bulduğunuz, bütçenizi zorlayan geniş listedeki kitapları o süre alın.

” data-image-title=”kitap fuari 2″ data-image-description=”” data-medium-file=”https://i1.wp.com/kahveliokur.com/wp-content/uploads/2017/10/kitap-fuari-2.jpg?fit=300%2C195″ data-large-file=”https://i1.wp.com/kahveliokur.com/wp-content/uploads/2017/10/kitap-fuari-2.jpg?fit=800%2C521″ />

Kitap kataloglarını isteyin

Bir çok süre yayınevleri kitap fuarlarında kitaplarla birlikte yayınelerinin kataloglarını da verir. Gene de bazıları, muhtemelen maliyet sebebiyle her okura katalog vermekten çekinir. Siz her halükarda kitap kataloğu rica edin. Kataloglar, gözünüzden firar etmiş olabilecek kitapları görmek için güzel kaynaklar. Asla aklınızda olmayan kitaplar, katalogları incelediğinizde ileriki okuma listelerinize girebilir.

İndirimli köşeleri es geçmeyin

Evet her kitap fuarında kesinlikle indirimli, durağan(durgun) fiyatlı kitap köşeleri olur. Buradaki kitaplar, bir çok süre fazla satmamış kitaplardır. Bir tek bu onların kötü kitaplar olduğu anlamına gelmez. Kitap havuzu yüzlerce, binlerce kitabından oluşan bir havuz. Bazı kitaplar bu koca havuzda pazarı aşamayıp okurlara ulaşamayabiliyor. Buradaki kitaplara bakarken satıcılardan tavsiye alabilirsiniz. Ek olarak kitapların içini açıp içeriklerine, dillerine döz gezdirerek de bir fikir edinebilirsiniz. Dikkatsizlik etmeyin, bu köşelere ödüller almış, sayısız dillere çevrilmiş kitaplar da düşebiliyor. Bu köşelerdeki kitaplardan kendi tercihlerinizle birkaç tane evlat edinmenizi tavsiye ederiz. Düşük maliyetli keşiften sayabilirsiniz.

Keşiflere açık olun

Evet, her ne kadar bir sıralama oluşturmuş olsanız da, kimi süre bir kitabın içini açar, azıcık okur ve o dilde hoş bir şeyler görürsünüz. Mevzusu ve dili ilginizi çekerse kendinizi bu keşfe açmaktan sakınmayın. Azca ilkin indirimli köşelerle ilgili bölümde söylediğimiz şeklinde, bu reklam ve enformasyon çağlarında bazı kitaplar diğerlerinin gölgesinde kalıp okura ulaşamayabiliyor. O fuarda mevcud kitap sayısını düşünün! Bu yüzden keşiflere açık olmakta yarar var. Ne olursa olsun oldukca övülen bir kitabından tat alamadığınız olmuştur. O yüzden asla bahsini duymadığınız bir kitap, eğer size iyi şeyler fısıldıyorsa ona bir ayrıcalık tanıyabilirsiniz.

Etkinlik programına nazaran gün belirleyin

Kitap fuarına gideceğiniz günü belirlerken, etkinlik programına da göz atmayı dikkatsizlik etmeyin. Çocuğunuzla gitmeyi düşünüyorsanız haftaiçi gitmenizi tavsiye ederiz. Bu yıl haftaiçi etkinlik programına küçüklere yönelik etkinlikler hakikaten güzel gözüküyor. Öte taraftan fuarın öne çıkan etkinliklerinin bir oldukça haftasonu. Özetlemek gerekirse eğer etkinlik programı sizin için önemliyse haftasonu kendiniz için, haftaiçi evladınız için güzel etkinlikler var. İsimler kadar mevzulara da önem vermenizi tavsiye ederiz. Özetlemek gerekirse ilginizi çekmeyen bir söyleşiye yalnızca sevdiğiniz, önemli saydığınız yazarı görmek için gitmeyin. Fuara kısa süre ayırmayın. Vaktiniz geniş olsun ki, düşünerek, konuşarak, keşfederek alışverişinizi yapın.

” data-image-title=”kitap fuari 3″ data-image-description=”” data-medium-file=”https://i0.wp.com/kahveliokur.com/wp-content/uploads/2017/10/kitap-fuari-3.jpg?fit=300%2C199″ data-large-file=”https://i0.wp.com/kahveliokur.com/wp-content/uploads/2017/10/kitap-fuari-3.jpg?fit=800%2C530″ />

Çoğumuz bahsediyor diye kitap almayın

Son olarak şunları ekleyelim. Birincisi kitap açgözlülüğü yapmayın. Geçen yıl de fuara gittiyseniz, kaç kitap aldığınızı ve ne kadarını okuduğunuzu düşünün. Bir tartısı yok fakat ne oldukca azca gelecek ne oldukca fazla gelecek sayıda kitap almaya çaba edin. İkincisi, popüler kitapları yalnızca insanoğlu konuşuyor diye almayın. Oldukca kolay; hakkında konuşsanız ne olacak? Kitaplar, ruhsal, duygusal, fikirsel ilaçlar gibidir. Hakikaten ihtiyacınız olana yönelin. Üçüncü olarak da yalnızca kendiniz için değil, armağan olarak arkadaşlarınıza da kitap alabileceğinizi dikkatsizlik etmeyin. Armağan vermek, armağan almaktan daima daha güzeldir. Kitaplar da en oldukca paylaşıldıklarında çoğalır.

Kaynak :http://kahveliokur.com/kitap-fuari-rehberi-tavsiyeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir