Ana Sayfa / Spor / Kış Sporları Nedir?

Kış Sporları Nedir?

Kış Sporları Nedir?

Kış Sporları Nelerdir?

 

 

Spor, kimileri için terk edilemeyecek bir tutkudur ve yazı – kışı, soğuğu – sıcağı asla önemsemez. Şartlar ne olursa olsun tutkunu olduğu sporla buluşur. Sporun yazı kışı olmaz dedik fakat taşıdıkları karakteristik özelliklerden dolayı sporları da yaz sporları ve kış sporları diye sınıflara ayırmak mümkün.

Kayak

Kış diyince akla ilk gelen spordur kuşkusuz. Kar ya da buz üstünde ilerleme şeklinde yapılır. Ayaklara takılan ince, uzun ve ön uçları kıvrık, tahtaya benzer bir alet takılarak uygulanır. Kayak sporu için gereksinim duyulan malzemeler eldiven, kask, dizlik, kalınca giysiler, gözlük ve doğal olarak ki kayaktır. Kar bisikleti, kızak, snowboard, telemark, monoski şeklinde başlıca kayak teknikleridir.

Skibob

Bu spor fazlaca bilinmemekle birlikte tutkunlarının sayısı küçümsenemeyecek kadar çoktur. Bir anlamda bisiklet ile kayağın özelliklerinin birleşmiş halidir. Tasarım olarak bisiklete benzer sadece tekerleklerinin yerinde kayaklar vardır. Bu spora hakim olabilmek, kayak yapabilmeyle doğru orantılıdır. Öteki bir ifadeyle skiboba başlamaya niyetliyseniz bir kayak geçmişinizin olması şarttır.

Dağcılık

Bu sporun zamanı de tutkunları da oldukça köklüdür. İnsanın doğasında mevcud merak tutkusu yaş sınırı tanımaksızın insanları keşfetmeye, doğaya ve özelliğimiz gereği yükseklere yöneltmiştir. Dağcılık yardımıyla bir çok insan kendini bulduğunu, kişiliğini yansıtabildiğini söyler. Dağcılık sporu hem eğlencelibir o denli da tehlikeli bir spordur. Sporcu lüzumlu kuramsal bilgiye kesinlikle haiz olmalıdır. Bunun yanında tecrübeye de ihtiyacı vardır. Bununla birlikte fizik olarak kuvvetli olmalı, tabiat ananın çetin şartlerına karşı dayanıklılık gösterebilmelidir.

Buz Hokeyi

Rahat bir ifadeyle bu oyun 6 kişilik iki takımın buzla kaplı bir sahada ellerindeki sopalarla vurarak topu kaleye gönderme çabalarıdır. Daha fazlaca Kanada, Rusya, İsveç ve ABD’da oynanan bir oyundur. Futbolu sevenlerin hoşlanacağı bir spordur. Daha fazlaca erkekler tarafınca tercih edilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir