Ana Sayfa / Spor / Kinesis Yapma Yöntemleri

Kinesis Yapma Yöntemleri

Kinesis Yapma Yöntemleri

Kinesis Nasıl Yapılır?

 

 

İtalyan spor uzmanları tarafınca geliştirilmiş bir egzersiz çeşidi olan kinesis eski Yunancada hareket anlamına gelir.

Oldukca sayıda kas grubunun aynı anda çalıştırılabildiği kinesis denge, kuvvet, dayanıklılık ve esnekliği tek bir egzersizde birleştirme özelliğine haizdir.

Kinesis Iyi mi Yapılır?

Kinesis arkasında ağırlık plakalarının yer almış olduğu duvar isminde olan modüller ile yapılır.

Tüm kas gruplarını çalıştıran egzersizlerin yapıldığı toplam 4 tane modül bulunur ve bu modüller Yunan alfabesinin ilk 4 harfi olan alfa, beta, gamma ve delta kelimeleri ile adlandırılır.

Duvara monte edilen bu modüller üstünde makara ve kablo sistemleri bulunur.

Modüller üstünde değişik bölgelere konumlandırılmış olan kablolar ağırlık plakalarına bağlıdır ve egzersizler kablo uçlarında bulunan bölümlerin tutulması ya da egzersiz icra eden kişinin el, kol, bacak, bilek ya da bel şeklinde bölgelerine sabitlenmesi ile gerçekleştirilir.

Kinesis modüllerinde kablolar ile itme, çekme ve döndürme şeklinde hareketler yapılır.

Kablolar, kişiye ve egzersiz türüne uygun ağırlık seçimi ile kuvvet uygulama ve direnç oluşturma amaçlarıyla kullanılır.

Modüllerdeki makara sistemleri ise bu kabloların hareket açılarının oldukça geniş olmasını sağlayarak egzersiz çeşitliliğinin ve egzersiz icra eden kişinin hareket kabiliyetinin devasa yükseklikte olmasına katkıda bulunur.

Kinesis hareketleri, bu iş için göreve getirilmiş uzmanlar tarafınca belirlenmiştir.

4 modül ile ortalama olarak 250-300 civarında hareket yapılabilir ve bu egzersiz hareketleri her 6 ayda bir güncellenir.

Kinesis egzersizleri spor salonlarında uzman eğitmenler tarafınca yaptırılır.

Çoğu zaman birebir şeklinde meydana getirilen bu egzersizler, en fazla 3 kişilik grup emekleri şeklinde de düzenlenebilir.

Kinesis egzersizleri kişiye hususi olarak düzenlenir ve tüm kas gruplarını çalıştıran 4 modül de etken şekilde kullanılır.

Bu egzersizler ile tüm kas grupları çalıştırılırken eklemler de en etken şekilde kullanılır. Bu da denge, kuvvet, dayanıklılık ve esnekliğin aynı anda geliştirilmesini sağlar.

Kas ve eklemlerin üst düzeyde çalıştırılmasının yanında doğru duruş ve doğru nefes alma teknikleri de kinesisin öteki mühim unsurlarıdır.

Bu özellikleri ise kinesis kuvvet ve dayanıklılık kazanmanın yanında kilo kontrolünde ve sakatlık sonrası rehabilitasyon sürecinde de tercih edilebilir.

Spor yaptıktan sonrasında kas ağrısı yaşanması düzgüsel bir durumdur.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir