Ana Sayfa / Albümler / Kesha’nın Hikâyesinin Sanatsal Zaferi: Rainbow

Kesha’nın Hikâyesinin Sanatsal Zaferi: Rainbow

Neredeyse 5 senelik bir sürecin arkasından müziğini tekrardan bizlere ulaştıran Kesha, albümün ilk teklisi “Praying” ile hikâyesini anlatmaya başladı. Geçirdiği süreci anlatırken kendisi için savaşmayı öğrenmek zorunda kaldığını söyleyen Kesha’nın Rainbow albümü, yaşamının en zor sürecini country, soul ve rock’n roll soundlarıyla anlattığı bir sanat içerikli zafer.

Uzun bir süre süresince yapımcısı Dr. Luke’a karşı verdiği savaşın kendi tarafını, yaşadıklarını ve vakaları kabullenişini anlattığı Rainbow, bir kadının yaşamış olduğu zulmün ve bu zulmün getirmiş olduğu çatışmaların canlı hesabı. Albümün giriş parçası Bastards, Kesha’nın kuvvetli kalma sebeplerinden biriyle başlıyor:  “I got too many people I got left to prove wrong”.  Şarkının nakaratında “Piçlerin seni aşağı çekmesine izin verme” diyen Kesha, şarkı hakkında şunları söylemiş oldu: “Bu şarkıyı yazdım bu sebeple insanların birbirlerine niçin kaba davrandıklarını anlamıyorum fakat bunu değiştiremem ve yazmak benim her şeyle başa çıkma yöntemim.”

İkinci parça, Eagles of Death Metal düeti, “Let’Em Talk” Bastards’daki mevzuyu değişik bir bakış açısıyla yansıtıyor. Bu sefer onu aşağı çekmeye çalışanları önemsemek yerine denetim etmeye çalışmaktan vazgeçiyor Kesha ve onlar konuşurken dans edip gülüyor. “Woman”da da eğlencesini kaybetmeyen Kesha, kendi deyimiyle, kendine yetebilen ve kuvvetli bayanlar için bir marş yazmış.

Hiçbir süre uyum sağlayamayan, hep dışlanan şahıs bulunduğunu söyleyen Kesha, “Hymn” şarkısında “Bu, dinsiz evlatların bir ilahisi” diyerek dışlanmanın ne hissettirdiğini bildiğini konu alıyor. “Hymn, dünyanın onları anlamadığını hisseden yada kim oldukları için saygı duyulmayan insanlara adandı.” diyen Kesha, “Praying” şarkısında birazcık daha kişisel bir tavır sergiliyor. En iyi vokallerinden birini sergilerken karşısına çıkan fenalık dolu şahıs yada kişilere “I hope you find your peace/Falling on your knees, prayin’” şeklinde sesleniyor ve kendi huzurunu buluyor. İyileşmeye başladığını, kara bulutların arkasından çıkan gökkuşağını gördüğünü konu alıyor.

Albümün arkasındaki genel fikirler, pozitif bir yapıya haiz olan pop/rock parçası “Learn To Let Go”da daha açıkça belirtiliyor. “I know I’m always like/Telling everybody you don’t gotta be a victim” ve devamında gelen “I think it’s time to practice what I preach” Kesha’nın dinleyicilerine kuvvetli olun derken kendisinin de kuvvetli olma zamanının geldiğine vurgu yapıyor. Bunun için de “Rainbow”da kendisine yıldızlardan gelecek bir ileti arıyor ve gökkuşağını buluyor. Yaşadıklarını anlatmaktan çekinmediğini de “Darling, our scars make us who we are” dizesiyle özetliyor.

Aldatılmaya karşı tavrını belirttiği neşeli country parça “Hunt You Down”, arkasından gelen ve neşeyi sürdüren, albümdeki ikinci Eagles of Death Metal düeti “Boogie Feets” albümün en pozitif şarkılarından. Albümdeki cover parça “Old Flames”, country müziğin efsanevi isimlerinden Dolly Parton’u albüme katıyor ve albümün nostaljik havasını bu parça sağlıyor. Kapanış parçası “Spaceships” ise “Lord knows this planet feels like a hopeless place/Thank God I’m going back home to outer space” dizeleriyle Kesha’nın dünyaya ilişik hissetmediğini ve dünyayı terk edeceğini konu alıyor.

Kesha, kendisini iyi mi keşfettiğini ve vakalarla başa çıkma yöntemini anlattığı bu albümle senenin en iyi albümlerinden birine imza attı. Eğer zor zamanlar geçiriyorsanız Kesha’ya kulak verin ve kendi gökkuşağınızı bulun!

Albümden favorilerimiz: Praying, Hymn, Spaceship

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir