Ana Sayfa / Albümler / Kendrick Lamar ve Dostlarından Afrika Soslu Bir Ziyafet: Black Panther The Album

Kendrick Lamar ve Dostlarından Afrika Soslu Bir Ziyafet: Black Panther The Album

Marvel’ın, devasa filmi Infinity War öncesi, son adımı olan Black Panther, 2018 yılının en fazla kazanç meydana getiren işlerinden biri. Film, gerek özenle seçilmiş Afro-Amerikan ağırlıklı cast’i gerekse NBA All-Yıldız’a bile varan birçok promosyon emek vermesi yardımıyla global çapta bir tesir yarattı. Black Panther’ın müziklerinden ise son olarak 2017 yılının “sahibi” DAMN. albümüne imza atan rapçi Kendrick Lamar görevli. Hatta bu albümden LOVE.’ın klibinin 1:54 saniyesinde “B. Panther Soundtrack Coming Soon” yazıyordu. Bunun haricinde klasik anlamda orijinal film müzikleri de Ludwig Göransson’a emanet. Ona da ayrı bir ayraç açmak lazım bundan dolayı filmdeki Afrika kültürüne ilişkin müziklerle günümüz trap parçalarının beatlerini Killmonger parçasındaki şeklinde harmanlayarak ortaya oldukça yenilikçi bir iş çıkarmış. Göransson’u da Black Panther’in yönetmeni Ryan Coogler’ın önceki filmlerinden ve Childish Gambino’nun birçok albümünden hatırlayabilirsiniz.

Kendrick Lamar, kendisinin Black Hippy grubundan dostlarını ve birçok meşhur müzisyeni de yanına alarak Black Panther: The Album’e imza atıyor. Albümün altyapılarının çoğundan ise daha ilkin de Lamar ile birçok kez çalışmış Sounwave görevli. Özetle; bu bir Marvel filminin “aşırı ticari” bir toplama müzik albümünden öte, tam anlamıyla gerçek bir hip-hop kaydı. Hatta birazcık daha net konuşursak şunu söyleyebiliriz ki senenin en başarı göstermiş rap albümlerinden biri olmaya aday bir iş. Bunun başlıca sebebi doğal ki Kendrick Lamar’ın son zamanlardaki “formu”. Sanatçı, son yıllarda neredeyse dokunduğu her şarkıyı altına çeviriyor. Albümdeki bir başka güzellik ise tüm şarkıların inanılmaz bir özenle kaydedilmiş olması. Bu etken de kaydın seviyesini oldukça yukarı çıkarıyor. Başka bir deyişle albümde boş şarkı neredeyse yok. Baştan sona keyifle dinleyebilirsiniz.

Black Panther parçasıyla oluşturulan albüm, Kendrick’in 2016 Grammy’leri dahil bir çok canlı performanslarında yapmış olduğu şeklinde yoğun bir duygu yüküyle dinleyicileri karşılıyor. Neredeyse freestyle’ları çağrıştıran sözleriyle rapçi, bununla beraber kendisinin de hip-hop dünyasının Kral T’Challa’sı bulunduğunu ifade ediyor. All the Stars’da ise Kendrick’in yanında Ctrl (2017) adlı ilk albümüyle büyük başarı göstermiş yakalayan SZA’yı dinliyoruz. Şarkı, birçok klişesiyle albümün en klasik ticari işlerinden biri, sadece K-Dot burada da gene dokunduğunu altına çeviren oluyor. Aynı şekilde The Weeknd ile beraber resmen dünya müzik listelerinde üst sıralarda dolanmak için yapılmış olan Pray for Me de albümün vitrinlerinden biri. Filmimizde de T’Challa, Okoye ve Nakia kumarhaneye girerken çalan şarkı, bilhassa Starboy (2016) albümünün altyapılarını çağrıştıran yapısı ve Afrika kültürüne ithafen mahalli ögelere yer vermesiyle akılda kalıyor.

I Am, bilhassa alternatif R&B sevenler için 97’li ve Brit Awards ödüllü kabiliyet Jorja Smith ile albümün en derin işlerinden birini bizlere sunuyor. Sonrasında gümbür gümbür gelen Paramedic! ise bir çok müzikseveri burada Kendrick’e birlikte rol alan SOB X RBE grubu ile tanışmamızı sağlıyor. Bu dörtlünün ileride adını oldukça fazla duyuracağı kati. Seasons’da ise reggae dokunuşlu vokaller ile bilhassa sonlara doğru çok büyük flow’lara haiz rap performansları dikkat çekiyor. Trap’in krallarından Future, derin müzisyen James Blake ve Lamar’ın tayfadan Jay Rock’ın bir arada olduğu King’s Dead ise albümün en iyi işlerinden biri. Bilhassa Kendrick parçanın sonlarında resmen ağızları açık bırakıyor. 2018 Grammy performansında da parçanın bu kısmına yer vermişti.

Albümün en hususi parçalarından X, Lamar’ın sürekli kankalarından çok büyük kişilik Schoolboy Q, Cenup Afrikalı genç kabiliyet Saudi ve meşhur rapper 2 Chainz’i bir araya getiriyor. Albümdeki en sağlam beatlerden birine haiz parça “Are you on ten yet?” sözleriyle de aksiyona tam anlamıyla hazır olup olmadığımızı bizlere soruyor. Şarkının adı de haliyle 10’un Roma rakamı halinden geliyor. Filmin en heyecanlı yerlerinden önde gelen otomobil sahnesinde arkada çalan Opps ise resmen klasik bir Vince Staples güzelliği olmuş. Sanatçının kalıpları yıkan rap performanslarının başka bir örneği bu. Lamar da bilhassa ayrı bir seviyede. Aslına bakarsak parçanın devamlı değişen ve deneysel bir yapıya haiz karakteri, albümün bir çok parçasında da görülüyor. Bundan dolayı popüler kültür için değil de yalnız sanat için yapılmış bir albüm bu. Hatta keşke filmimizde bu albümden daha çok parça kullanılsaymış diye dinleyenleri de üzmüyor değil. Özetle, gerçek kral hem T’Challa hem de Kendrick!

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir