Ana Sayfa / Spor / Kaykay Nasıl Öğrenilir?

Kaykay Nasıl Öğrenilir?

Kaykay Nasıl Öğrenilir?

Kaykay Nasıl Öğrenilir?

Son yılların popüler ekstrem sporları içinde sayılabilecek kaykay, rüzgârsız günlerde sörf yapamayan ABD’li sörf tutkunları tarafınca buluş edilmiştir. Amatör ve ustalaşmış sporcular dünyanın dört bir tarafında kaykay yapar.

Keyifli bir aktivete olan kaykayı öğrenmek için dikkat edilmesi ve ihtiyaç duyulan noktalar vardır. Ilk olarak kaliteli bir kaykay alınmalıdır. Bunun için ustalaşmış birisinden yardım alınması önerilir. Bu mevzuda yardım alınacak kimse yoksa kaykay meydana getirecek kişinin seçmesi gerekir. Kaykayın tahtasının kendinden yapışkanlı zımpara ile kaplı olmasına dikkat edilmelidir. Bu, kaykayı sürerken ayağın kaymasını önleyecektir. Tekerlekler, kayış stillerine gore değişik biçim ve ölçülerde olabilir. Bu yüzden ilk alınacak kaykayın streetstyle (sokak stili) için uygun olmasına dikkat edilmelidir. Dingil, kaykayın dönüş kabiliyeti için önemlidir. Kaykay hakkında bu detayları bilerek seçim yapılması doğru kaykayın alınmasında destek olacaktır.

Kaykay alındıktan sonrasında trafiğe kapalı, güvenli, düz bir alanda çalışılmalıdır. Türkiye’de bunun için lüzumlu kaykay alanları vardır ve hızla yeni kaykay sürme alanları yapılmaya devam eder. Kaykaya binmeden ilkin güvenlik giysileri giyilmeli, kask takılmalıdır. Ayaklar kaykayın üstündeki vidalara gelecek şekilde koyulmalıdır. Kaykayı hareket ettirebilmek için sağ ayak öndeki vidaların üstüne konulmalıdır. Sol ayakla zemin geriye doğru ittirilmelidir. Bu aşamadan sonrasında kaykay yavaş yavaş hareket etmeye başlayacaktır. Kaykayı durdurmak için sol ayak zemine sürtülmelidir. Bu hareketleri öğrenen şahıs hiçbir yardım almadan kaykay meydana getirecek duruma gelecektir.

Profesyonelleşen kişiler değişik stillerde kayak halletmeye devam edebilir. Bu stiller; streetstyle (sokak stili), başlangıç aşamasında da önerilir. Sokaktaki kaldırımlar, düz alanlar, basamaklar, engeller, merdiven kenarındaki tutacaklar, oturaklar ve kaykay alanları kullanılır. Bunlarla çeşitli hareketler yapılır. Sadece bu hareketler yapılırken çevredeki insanlara hastalık vermemeye dikkat edilmelidir. Vertstyle (eğim stili) ile kaykay icra eden sporcular, çanak şeklindeki havuzlarda ve daha kullanışlı olan rampalarda 360 aşama dönerek, tehlikeli sayılabilecek türde hareketler yapar. Bu yüzden kask, bilezik, dizlik ve dirseklik şeklinde koruyucu önlemlerin yanı sıra rampalarda da güvenlik arttırılır. Downhill (yokuş aşağı) stilinde ise kaykaycılar eğimli, uzun bir güzergahta yokuş aşağı kayar. Sadece günümüzde popülerliği giderek azalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir