Ana Sayfa / Kitaplar / KAYIP KASABALARIMIZA GİDELİM

KAYIP KASABALARIMIZA GİDELİM

Elia İle Seyahat Kara Karga Yayınları

Dünyaca meşhur beyaz perde ustası ve yazar Elia Kazan, kendini bir Amerikalı ya da Yunan şeklinde değil, bir Anadolulu şeklinde hissederdi. Pek oldukça oyuncuyu da beraber çalışmaya “Anadolu gülüşü” söylediği kabiliyetle ikna ederdi.

Bu kabiliyet onu, yaşamı süresince taşıyacağı “işbirlikçi” etiketinden kurtaramadı. McCarthy dönemindeki hataları, onu yaşam boyu kovaladı. Üçüncü Oscar’ını bile üzüntüyle kaldıran Kazan, bir ihtimal birazcık avunmak ve arınmak için annesinin dizlerine koşan bir çocuk şeklinde, memleketi Kayseri’nin yollarına düştü. Kaderini bilen fakat ölmeden ilkin ona karşı savaşım eden bir Yunan trajedi kahramanı şeklinde.

Kadim Anadolu, bambaşka ilkelere haiz, değişik deneyimler yaşamış iki insanı, Zülfü Livaneli ve Elia Kazan’ı kim bilir tek ortak yolculuklarına çıkarmayı başardı.

Livaneli’nin esrarengiz satırlarından okuyacağımız bu sıradışı yolculuğu, M.K. Perker’in görkemli çizgileriyle izleyeceğiz.

 

Zülfü Livaneli

Romanları 30 dilde piyasaya sürülen Zülfü Livaneli, 1946 senesinde dünyaya geldi. 1972 senesinde fikirlerinden dolayı askeri cezaevinde yattı, 11 yıl sürgünde yaşadı.

Livaneli, 1999 senesinde San Remo’da En İyi Besteci ödülüne layık görüldü. Müzik eserleri Londra, Moskova, Berlin, Atina, İzmir Senfoni orkestraları tarafınca icra edildi ve Zubin Mehta, Simeon Kogan şeklinde şeflerce yönetildi.

Türkiye haricinde Çin Halk Cumhuriyeti, İspanya, Kore ve Almanya’da da oldukça satanlar arasına giren romanlarıyla, Balkan Edebiyat Ödülü’ne, ABD’de Barnes and Noble Büyük Yazar Ödülü’ne, İtalya ve Fransa’da Senenin Kitabı Ödülü’ne, Türkiye’de ise Yunus Nadi Ödülü’ne ve Orhan Kemal Roman Ödülü’ne layık görüldü.

Livaneli, dünya kültür ve barışına yapmış olduğu katkılardan dolayı 1996 senesinde Paris’te UNESCO tarafınca Büyükelçilikle onurlandırıldı ve Genel Direktör danışmanlığına atandı.2002-2006 yılları aralığında TBMM’de ve Avrupa Konseyi’nde milletvekilliği görevinde bulunmuş oldu.

Kaynak : http://www.kitapsec.com/Products/Elia-Ile-Seyahat-Kara-Karga-Yayinlari-206909.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir