Ana Sayfa / Spor / Kayak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1990larda, yeni araç-gereç ve tarzlarda üretilen, kullanımı kolay, yüksek performanslı kayakların çıkmasıyla kayak teknolojisi sarsıcı bir halde gelişmiştir. Kayak tasarımı yarış odaklı olduğundan hepimiz su kayağında yada dev benzer biçimde kayaklarda kayıyordu.  Şuanda tamamen serbest-kayakçılara odaklı gelişen tasarımlar her arazi türüne ve engele uygun bir halde üretilmekte ve gününüzde sınıflandırmaya meydan öğrenim görmektedir.

Yapılacaklar:

  1. Ne tür bir kayak alırsanız alın, mevsim önemlidir. Baharın başından aramaya başlayın ve baharın sonuna o senenin son olarak modelini alın. Sonbaharda kar yağana kadar beklerseniz, yeni modeller için fahiş fiyatlar ödersiniz.
  2. Yokuş aşağı kaymak için, dağ kayağı alın. Ne tür bir kayakçı olduğunuza bağlı olarak, kayakların pek oldukca çeşidi vardır. Tüm dağ kayakları, orta boyda bir yetişkinin birçok şeyi yapabilmesi açısından oldukca yönlüdür. Bu kayak türleri muntazam pistlerde süzülmek ve arasıra araziye girmek için birebirdir. Orta genişlikte ve geniş kayaklarsa daha kısa olduğundan yumuşak karda daha derin kayabilmektedir. Hem sıkı hemde sıkıntılı olan bu kayaklar başarıya ulaşmış kayakçılar için tasarlanmıştır. Slalom yarış kayakları daha kısadır ve sert karda mükemmel bir hız ve acele manevra sağlarlar. Derin ve bakımsız arazi için pek tavsiye edilmez. Kayak üstündeki bağları daha ilerde olan çift uçlu kayaklarsa hileciler tarafınca tercih edilmektedir.
  3. Hafifçe ve kendi kendini taşıyan bir sürüş için kros kayağı alın. Tüm arazi çeşitlerini uygun olan kros kayaklarının hem de cilasız kullanımı da kolaydır. Çoğu zaman iki çeşidi vardır: Yarış ve tur. Yarış kayakları, tur kayaklarından birazcık daha  dardır.
  4. Yeni ekipmanlarınızı derhal bir deneyin; kayma becerilerinizi iyi mi geliştirdiğine siz bile hayret edeceksiniz. Kayak mağazalarındaki uzmanlarla konuşarak her kategorideki seçeneklerinizi azaltın.

Fotoğraf: Ridge Tahoe Resort Hotel

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir