Ana Sayfa / Galeri / Judith Holofernes’i Katlederken: Caravaggio

Judith Holofernes’i Katlederken: Caravaggio

Caravaggio, 29 Eylül 1571’de Milano’da dünyaya gelmiştir. Barok sanatının hem öncüsü hem de temsilcilerinden biridir. Birçok ressamın yanına çırak olarak girmiş, tablolar inceleyip kendini sanatında ilerletmiştir. Çalışmalarına otoportre ve ölüdoğa ile adım atmıştır ve bu çalışmalarda bizlere acıklı bir anlam sunmamıştır. Caravaggio’nun, Barok sanatıyla bunun tam aksine evrilen bir anlayışı olmuştur. İlerleyen döneminde ayrıntılarından ve kuvvetli ışık-gölge ilişkisinden vazgeçmemiştir.

İtalyan ressam Caravaggio tarafınca yapılmış olan tablo Barok sürecinin genel özelliklerini fazlaca net göstermektedir. Hikayesi oldukça ilgi çekici ve değişik olduğundan incelemek istedik. Caravaggio’nun bu tablosu Fransa’da bir tavan içinde bulunuyor. Tablonun mevzusu ise İncil’de adı geçen Judith’in Holofernes’in kafasını kesmesidir.

Asur Kralı olan Nebukadnetsar, Med Kralına açmış olduğu harpte kendisine destek vermeyen, kavimleri cezalandırmak için General Holofernes kumandalığında bir ordu toplar ve gönderir. Tüm kavimler korkup teslim olur fakat İsrailoğulları buna boyun eğmez. Bu vaka üstüne güzel ve dul bir bayan olan Judith, sadık hizmetçisi ile beraber Holofernes’in yanına gitmek için kenti terkederler. Judith, Holofernes’in yanına geldiği süre, onlarla iş birliği yapmak istediğini söyler. Itimat kazanmak için birkaç gün hizmetçisiyle beraber orada bırakılırlar.

Bigün ziyafet esnasında, Holofernes fazlaca fazla içer ve bu yüzden çadırına çekilir. Judith, Holofernes’in içkili olmasından faydalanarak çadırına girer ve hizmetçine onu dışarda beklemesini söyler. Judith çadıra girince Holofernes’in palasını eline alır ve Holofernes’in kafasını keser. Kestiği başı hizmetçisine verir. Yiyecek sepetine sakladıkları kesik başla gece, yakarış etme bahanesiyle kamptan apar topar ayrılıp kente dönerler. Judith hem de Şimal Rönesans’ında kuvvetli hanımefendilerin ikonografik temasını oluşturur.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir