Ana Sayfa / Kitaplar / Josh Malerman’dan Tüyler Ürperten Bir Roman: Kafes

Josh Malerman’dan Tüyler Ürperten Bir Roman: Kafes

Bakamadığınız bir varlıkla savaşırken kimlere güvenebilirsiniz? Sevdiğiniz herkesi kaybetmişken hayata ne kadar tutunabilirsiniz?

Josh Malerman’dan 2014 yılına damgasını vurmuş bir korku-gerilim romanı: Kafes. Korku türünde birçok hatırı sayılır ödül kazanmış olan Kafes bununla birlikte beyaz perdeye de taşınıyor, çoktan bir film anlaşması yapılmış olsa da hala tam olarak ne süre sinemaseverlerle buluşacağı net değil.

Kafes, korku romanı başlığı altında okuyucuyla buluşmuş olsa da daha daha fazlaca gerilim ağırlıklı bir kitap bulunduğunu söyleyebiliriz. Ana karakterimizin adı, Malorie. Anne-babalarından uzakta yaşayan Malorie ve kız kardeşi ilk başta minik bir bölgede patlak veren sebebi anlaşılamayan intiharlar silsilesini her ne kadar ciddiye almasalar da korku onların da yüreklerini kaplıyor ve bu intihar olaylarının aslen bir “varlık” sebebiyle ortaya çıkmış olduğu anlaşılıyor. Hayatta kalmak istiyorlarsa bu oyunu kazanmanın tek bir kuralı var: “Sakın gözlerini açma!” 

Kitapta tam olarak iyi mi görünmüş olduğu, boyunun ne kadar olduğu yada ne renk olduğu mevzusunda asla bahsedilmeyen hatta adı bile olmayan bu “şeyler” kendilerine bakan insanoğlunun adeta beynini ele geçirerek insanların kendilerine zarar vermelerine niçin oluyor. Bu sebepten dolayı insanoğlu artık sokağa çıkamıyor hatta camdan dahi bakamıyor şundan dolayı bu varlıklar her yerdeler!

Malorie, kız kardeşinin de kendini öldürmesi üstüne yardım bulabilmek, kendisine ve bilhassa bebeklerine daha iyi bakabilmek adına evden ayrılmaya karar veriyor ve gözlerini bağlayarak dışarı çıkıyor hatta gözleri kapalı bir halde otomobil kullanarak bir ilanda görmüş olduğu “toplanma alanı” sayılabilecek bir eve ulaşmaya çalışıyor. Nihayet ulaşmış olduğu süre evde yaşamaya başlamasıyla birlikte kitaptaki aslolan gerilim dolu dakikalarda başlıyor.

Kitabın işleyişinden bahsedecek olursak sürekli olarak ileriye gitmek yerine sırasıyla ilkin geçmişten şu demek oluyor ki olayların ilk başladığı zamandan bir bölüm bahsedildikten sonrasında öteki bölümde Malorie’nin çocuklarını belirli bir yaşa getirip şu an yaşamış olduğu evden daha güvenli bir bölgeye kaçmaya emek harcaması ve arkasından yaşanılanlar anlatılıyor. Bu aşamada hakkaten şu şekilde bir uyarı yapmamız gerekiyor, eğer karanlık fobiniz var ise yada yoğun betimlemeler içeren korku kitaplarını okuduktan sonrasında uyuyamıyorsanız -ki bu fazlaca organik bir şey- bu romanı okumanızı tavsiye etmiyoruz fakat eğer diyorsanız ki ben gözümü kararttım, kitabı fazlaca merak ediyorum, okuyacağım ikimiz de kitap hakkında bilgiler vermeye devam edebiliriz, uyarımızı yaptık.

Başlangıçta kuvvetsiz ve ne yapacağını bilmeyen devamlı kendini başkalarına muhtaç hisseden Malorie, evlatlarının doğmasının arkasından o denli kuvvetli o denli kendinden güvenilir bir karaktere dönüşüyor ki insanoğlunun evlatları için yapamayacağı şey olmadığını bizlere kanıtlıyor. Kitap hakkında beğendiğimiz başka bir mevzu ise aşkın vakalara asla dahil edilmemiş olması, şundan dolayı işin içine fazlaca pozitif duygular girmiş olsaydı bir noktada gerilim duygumuz zayıflayacak kitapta aslolan odaklanmamız ihtiyaç duyulan noktaları gözden kaçıracaktık.

Karakterlerin kitabın çoğunluğunda gözlerinin bağlı olması ambiyans olarak kitabın karanlık olmasına niçin olsa da bu durum betimlemelere asla yansımamış. Bu mevzuda Josh Malerman’ı kutlama etmek gerekiyor şundan dolayı aslen asla var olmayan bir şeyi o denli iyi betimlemiş ki ve karakterler çoğunlukla görme duyusundan yoksun kalsalar da öteki duyuları yardımıyla olan biten her şeyi bizlere o denli iyi yansıtıyorlar ki fanatik kalmamak elde değil.

Basit gerilim-korku romanlarından sıkıldıysanız, vaka örgüleri size tatminkar gelmiyorsa Kafes’e bir talih vermenizi öneriyoruz. Kitabın sonunu pek tatminkar bulmayabilirsiniz fakat ihmal etmeyin ki aslen net bir sonla bitmiş değil hem kim bilir bir ihtimal Kafes’in ileriki zamanlarda ikincisi bile çıkabilir?

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir