Ana Sayfa / Spor / Jimnastikte Nelere Dikkat Edilir?

Jimnastikte Nelere Dikkat Edilir?

Jimnastikte Nelere Dikkat Edilir?

Jimnastikte Nelere Dikkat Edilir?

Vücudun fizyolojik ve zihinsel yapısını etkili bir halde geliştiren jimnastik, minik yaşlarda başlanması ihtiyaç duyulan bir spor dalıdır. Bu alanda başarı göstermiş olmak isteyen kişilerin beslenme ve öteki düzenlerine uyması gerekir. Ritmik ve artistik jimnastik türleri bu sporun branşları arasındadır.

Fizyolojik esneklik jimnastikte oldukça önemlidir. Birçok hareket, kas grubunun kuvvetli olması ve yeteri kadar kıvrılması ile gerçekleşebilir. Bilhassa bacak kaslarının ve kol kaslarının oldukça kuvvetli olması ve vücudu taşıyabilmesi gerekir. Jimnastikte dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim unsur kas gruplarının doğru bir halde çalıştırılmasıdır. Bunun için kardiyo emekleri ve kas grubu çalışmalarının uzman antrenörler ile yapılması gerekir. Ağırlık emekleri her yaş grubuna gore düzenlenmelidir. Kasların esnemesi ve öteki alanlarda yarışabilmesi için ağırlıkların birer gün arayla çalışılması gerekir. Vücut kitle endeksinin ölçülmesi ile beraber vücuttaki yağ oranının da kas gelişiminde mühim bir görevi vardır.

Fizyolojik gelişmenin yanı sıra jimnastikte doğru ısınma çalışmalarını yapmak oldukça önemlidir. Kas grubunun yeteri kadar ısınmaması durumunda ciddi sakatlıkların meydana gelmesi söz mevzusudur. Bundan dolayı her emek verme öncesinde ısınma hareketlerinin yapılması gerekir.

Tertipli nefes egzersizlerinin yapılmasına itina gösterilmelidir. Akciğerlerin doğru bir halde kullanılması ve kondisyonunun artması da bu sayede gerçekleşir. Nefes alış verişlerinde tertipli bir tekniğinin uygulanması yarışma esnasında sporculara kolaylık sağlar.

Jimnastikçilerin beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Zihinsel ve fizyolojik gelişmenin sağlanabilmesi için lüzumlu olan vitamin ve minerallerin alınması şarttır. Bundan dolayı jimnastikçilerin antrenörleri eşliğinde bir rejim programı uygulaması ve lüzumlu olan yağ, protein ve karbonhidratların alınması takip edilmelidir.

Jimnastik sporlarında müzikli ve müziksiz müsabakalar vardır. Hanımlarda ve erkeklerde oyunların türleri ayrılır. Bu oyunlarda sakatlıkların önüne geçebilmek için tertipli vasıta seçimi oldukça önemlidir. Bilhassa ayakkabı ve giyim seçiminde kişilerin ağırlıklarına ve vücut yapılarına dikkat etmesi gerekir. Zıplama ve kıvrılma jimnastiğin temel hareketleri olduğundan bilhassa özgür yoldam jimnastikçilerinin bilek hareketlerinde belirleyicidir. Bundan dolayı ayakkabı seçimi ve bileklerin sıkı bir halde korunması sakatlıkların önüne geçilmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir