Ana Sayfa / Spor / Jimnastik Nedir?

Jimnastik Nedir?

Jimnastik Nedir?

Jimnastik Nedir?

 

 

 

 

Eski Yunan’da yer edinen kapalı spor salonlarında spor icra eden adam sporcular çıplak olurdu. Bu yüzden bu salonlara çıplak anlamına gelen “gymnos” sözcüğünden türeyen “gymnasion” adı verildi. Bu salonlarda meydana getirilen her türlü harekete de “gymnastike” adı verildi. İşte bugün pek oldukça dilde aynı şekilde kullanılan “jimnastik” adı buradan gelir.

Dünya üstünde malum ilk jimnastik kulübü  1850 senesinde ABD’da kurulmuş olsa da bu sporun gelişip yaygınlaşmasında İsviçreli Peter Henrik Ling ve Alman Friedrich Ludwig Jahn adlı sporcuların katkısı büyüktür. Internasyonal Jimnastik Kulübü  (FIG) ise 1881 senesinde kurulmuştur.

Günümüzde jimnastik sporu daha oldukça kapalı alanlarda aletli ve aletsiz jimnastik olmak suretiyle iki ana dalda yapılmaktadır. Aletsiz jimnastiğe yer hareketleri de denir. Düz bir zeminde alet kullanmadan çoğu zaman müzik eşliğinde birbiri ardına kesintisiz olarak meydana getirilen hareketlere aletsiz jimnastik denir. Aletsiz jimnastikte denge, zarafet, esneklik benzer biçimde unsurlar ön plana çıkmaktadır. Aletli jimnastikte ip, lobut, halka, kurdele, çember, top, halka gbi hafifçe aletlerin yanı sıra kulplu beygir, halka, barfiks benzer biçimde vücudun tüm ağırlığını çekebilen ve daha oldukça güce dayalı ağır aletler de kullanılmaktadır.

Adam jimnastikçiler alet olarak atlama beygiri, barfiks, paralel bar, kulplu beygir ve halka isminde olan beş aleti kullanırken hanım jimnastikçiler ise kurdele, top, lobut benzer biçimde hafifçe aletler kullanırlar. Aletsiz ve hafifçe aletli jimnastik 12 x 12 ebatlarında zemin halı ya da plastik bir kaplama malzemesiyle kaplı bir alanda yapılır. Bilhassa hanım jimnastikçilerin yer hareketlerinde müzik eşliğinde yaptıkları hareketler adeta bir dans tesiri yaratır. Müzik eşliğinde kurdele, lobut, çember, top benzer biçimde hafifçe aletlerle meydana getirilen jimnastiğe “Ritmik Jimnastik” denilir.

Vatanımızda jimnastik sporu ilk kere Galatasaray Lisesi’nde görevli Ali Faik Üstünidman adlı spor hocasının yardımıyla adım atmıştır. Mazhar Kazancı, Selim Sırrı Tarcan benzer biçimde meşhur adlar Türkiye’de jimnastik sporunun gelişip yaygınlaşmasında ve ustalaşmış anlamda yapılmasında ön ayak olan kişilerdir. 1960 yılına geldiğimizde devletimizde kurulan Jimnastik Federasyonu ile bu spor daha ciddi ve gelişmiş bir duruma gelmeye adım atmıştır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir