Ana Sayfa / Kitaplar / J.D. SALINGER ÇAVDAR TARLASINDA ÇOCUKLAR ÖZETİ

J.D. SALINGER ÇAVDAR TARLASINDA ÇOCUKLAR ÖZETİ

Kitap Türü: Yabancı Romanlar
Orjinal Adı: The Catcher in the Rye
Çeviren: Coşkun Yerli

Arka Kapak Bilgisi

Çavdar Tarlasında Çocuklar Özeti

J.D. Salinger Çavdar Tarlasında Çocuklar

Çavdar Tarlasında Çocuklar, öteki bir adıyla Gönülçelen J.D. Salinger’ın 1941’de yazdığı romanıdır. Adını romanın ana karakteri Holden Caulfield’ın büyüyünce olmak istediği meslekten almıştır: çavdar tarlasında oyun oynayan evlatları uçurumdan düşmekten koruyacaktır.

Kitap, Holden’ın gittiği yatılı okul olan Pencey’den atılmasıyla adım atar. Kovulmasının sebebi geçmesi ihtiyaç duyulan beş dersin dördünden kalmış olmasıdır. Ailesine çarşamba günü yılbaşı tatili için döneceğini söylediğinden eve gidemez ve bavullarını alarak en önce tarih öğretmeni Bay Spencer’a veda etmeye, sonrasında da bir otele gider. Gece geç vakite kadar uykusu gelmez ve otelin büyük barına gider.

Tarafındaki genç kızlarla oturan mühim yaşlı adamlar ve otuzlu yaşlarındaki üç hanımdan başka kimse kalmamıştır. Üç kızın yanına oturur. İkisi gudubet suratlı, biri ise öbürlerinden daha iyi görünüşlü sarı saçlı bir kızdır. Masalarına oturan minik yaşlarındaki delikanlıyı görünce gülüşürler ve hafife alırlar.
Holden buna oldukça bozulmasına karşın bozuntuya vermez. Sarı saçlı olan kızı dansa kaldırır. Holden kızın oldukça güzel dans etmesine karşın bir sahtekar ve salak olduğuna kanaat getirir. Yerlerine oturduktan ve saat fazlaca ilerledikten sonrasında kızlar ansızın toparlanır ve giderler. Holden kendisini oldukça yalnız hissetmektedir.

Kızların da gitmesiyle Holden da kalkar ve taksiye binerek bir başka bara Ernie’nin yerine gider. Fakat burada da eski tanıdıklarla karşılaşıp hazzı bozulunca gene taksiyle otele geri döner. Ertesi sabah eskiden çıkmış olduğu kızlardan kabul edilen Sally Heyes’i arar ve onunla buluşmak istediğini söyler. Bunu yalnızca yalnızlıktan yapar, fakat Sally’nin de bir “sahtekar” bulunduğunu düşünmektedir. Sally ile öğleden sonrasında Central Park civarlarında bir tiyatro oyunu seyretmek suretiyle sözleşirler.

Sally ile buluştuklarında, oyuna ara verilir ve birlikte bekleme salonuna çıktıklarında Sally bir tanıyan delikanlı ile karşılaşır. Holden’ın deyişiyle o da bir sahtekardır ve yanlarında oldukça sıkıldığından Sally ile tartışarak kızı orada bırakıp gider.

Ertesi gün kendini hakkaten oldukça yalnız hisseden Holden, gece yarısı oldukça sevilmiş olduğu minik kardeşi Phoebe’yi ziyarete gider. Ebeveynine yakalanmak istemediğinden oldukça davranışlarında ölçülü davranmaktadır. Phoebe ağabeyisini gördüğüne ne kadar sevinse de, babasının bu kez onu öldüreceğini söyler durur. Holden ise bir süre sonrasında kardeşi ile vedalaşarak oradan ayrılır.

Holden, kendini oldukça fazla yalnız hissettiğinden her şeyi geride bırakarak otostopla batıya gitmeye karar verir. Sağır ve dilsiz taklidi yaparak bir benzin istasyonunda çalışmaya, insanlarla gereksiz konuşmalar yapmak zorunda kalmamaya karar vermiştir. Gitmeden ilkin Phoebe ile vedalaşmak istemektedir.

Okuluna uğrayarak Phoebe’ye iletilmek suretiyle bir ileti bırakır. Mesajda öğle yemeği saatinde tabiat zamanı müzesine gelmesini, onunla vedalaşmak istediği yazılıdır. Öğle yemeği saati vardığında Phoebe elinde bavuluyla çıkagelir.
Holden ile birlikte gitmek istediğini söyler. Fakat Holden buna karşı çıkınca ağabeyisine küser. Karşı kaldırımlardan yürüyerek hayvanat bahçesine giderler. Phoebe bir süre sonrasında ağabeyisine küs bulunduğunu bile unutmuştur.

Olanlardan sonrasında ertesi sabah Holden eve gider. Evde büyük bir karmaşa çıkmış olduğu kati, fakat Holden anlatmak istemediği için devamında neler bulunduğunu tam olarak bilemiyoruz doğal olarak.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, fazlasıyla argo ve sövgü ihtiva ettiği nedeni öne sürülerek ABD’da bir süre yasaklansa da, tüm dünyada okunmaya devam eden kelimenin tam anlamıyla görkemli bir roman. Çocukluktan ergenliğe geçiş dönemlerinin önde olduğu romanda, okuyucunun kendinden parçalar bulmuş olduğu bölümler de çoğunlukta. Yazarın samimi dilinin ise, kitabın beni en oldukça etkileyen yönlerinden biri bulunduğunu söyleyebilirim.

Kaynak : http://kitap.yazarokur.com/cavdar-tarlasinda-cocuklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir