Ana Sayfa / Galeri / İz bırakan kadınlara adanmış filmler

İz bırakan kadınlara adanmış filmler

Türkiye’nin beyazperdeye dair en geniş toplumsal içerik platformu Sinemia Social, Bayanlar Günü öncesinde, cesaretleri, kabiliyetleri ve idealleriyle tüm dünyaya esin veren bayanları hatırlıyor.

Benazir Butto’dan Türkan Saylan’a, Amy Winehouse’dan Frida Kahlo’ya 19 mühim isme adanmış bu filmler yeniden yeniden izlenmeyi hak ediyor.

Hususi Beyazperde Kulübü Sinemia.com ’un içerik platformu Sinemia.Social okuyucuları ve Sinemia app kullanıcılarının en fazlaca arattıkları filmler içinden, tarihten günümüze hafızalarda iz bırakmış kadınlara adanan filmleri belirledi.

Yaşama ve ideallerine olan tutkuları ve var olma biçimlerindeki mücadeleci yapılarıyla öne çıkan bu hanımefendiler, beyazperde vasıtasıyla tüm dünyaya esin vermeye devam ediyor.

Bu Dünyada İz Bırakan 19 Kadının Gerçek Hikayelerini Özetleyen 19 Biyografik Film başlığı altındaki derlemede öne çıkan filmlerden bazıları şu şekilde:

Coco Chanel’den Ilkin (Coco Before Chanel, 2009)

Audrey Tautou’nun başrolünde oynadığı film, Coco’nun yetimhanelerden, kabare şarkıcılığına uzanan yaşamını ve sonunda, dünyanın en mühim modacısı olarak adını tarihe ve Paris sokaklarına kazıyışını mevzu alıyor.

Amy (2015)

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi soul ve jazz müzik solistlerinden biri olarak gösterilen Amy Winehouse’un yaşamını özetleyen belgesel tarzındaki film, bir yıldızın doğuşunu, doğuştan gelen kabiliyetini, şansını ve yaşamış olduğu zorlukları konu alıyor.

Bhutto (2010)

Pakistan’ın başbakanı seçilerek, İslam ülkelerindeki ilk hanım başbakan olan Benazir 2007’de suikast sonucu yaşamını yitirmiştir. Belgeselde bu kuvvetli ismin mücadeleci, vazgeçmeyen kimliğine ve yaşamına şahit oluyoruz.

Türkan (2011)

Ülkemizin en mühim figürlerinden, tıp bilimcisi, akademisyen, Uygar Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Türkan Saylan’ın yaşamını, bilinmeyen yönleriyle ve duygu dolu detaylarla beraber özetleyen, esin verici bir belgesel film.

Florence Nightingale (1985)

Aristokrat bir ailenin kızı olan Florence Nightingale, ailesinin tüm itirazlarına karşın hasta bakıcı olur. Film, tüm zorluklara göğüs gererek savaşım eden devrimci, parlak zeka, ilerici bir hemşirenin gerçek yaşamı üstüne kurgulanmış.

Kaldırım Serçesi (La Vie En Rose, 2007)

Edith Piaf’ın acıklı yaşam öyküsünü, Marion Cotillard’ın muhteşem performansı eşliğinde sunan soluk kesecek bir yaşam öyküsü…

Piaf’ın eşi olmayan sesiyle devleşen müziğine ve hastalıklarla geçen gençliğinin arkasından çekmiş olduğu acılara tanık oluyoruz

Frida (2002)

Seçimi, politik ve toplumsal duruşu, resimleri ve yaşamış olduğu büyük aşkıyla günümüzün ikon bayanları listesinin başlangıcında gelen bir isim ve bugüne dek yapılmış en akıcı otobiyografilerden biri…

Salma Hayek’in müthiş performansıyla karşımıza geliyor.

Jeanne D’arc (The Messenger: The Story of Joan of Arc, 2000)

Jeanne D’arc İngilizlere karşı Fransa’yı korumak adına muharebeye katılmış ve Fransa’da bir azize olarak kabul gören ikonik bir figür.

Film ise bu genç ve yürekli kadının kısacık yaşamının kahramanlık öyküsünü konu alıyor.

Sinemia hakkında:

Sinemia, sinemaseverlerin beyazperde aşkını sınırsız ve özgürce yaşayabilmeleri için kurulmuş toplumsal bir beyazperde platformudur.

Sinemia Premium üyeleri, üyeliklerinin sürdüğü ay süresince Türkiye’nin her yerindeki tüm beyazperde salonlarında sınırsız film izleyebilirler.

Ek olarak düzenlenen ön izlenme, sanatçı sohbetleri ve hususi organizasyonlar ile üyelere sunulan hususi, prestijli bir toplumsal yaşam biçiminin parçası olurlar.

Sinemia banka kartı altyapısıyla lokasyon bazlı teknolojiyi bir araya getiren Türkiye’nin ilk teknoloji girişimidir.

Bugün Türkiye ve İngiltere’de etkinlik göstermekte olan Sinemia ilk yatırımını 2015 Aralık ayında pek fazlaca başarı göstermiş girişimin yatırımcısı Aslanoba Capital’den almıştır.

2016 yılı Temmuz ayında Aslanoba Capital ve İstanbul Startup Angels üyelerinden Ali Çebi ve Burak Örücü Sinemia’nın ikinci yatırımını gerçekleştirmiştir.

Üçüncü yatırım için aynı yıl içinde Silikon Vadisi merkezli venture capital şirketi 500 Startups ile el sıkışmış, bunu 2017 yılının ilk ayında Revo Capital yatırımı takip etmiştir.

Sinemia, kullanıcılarına hususi film önerileri, listeler ve beyazperde dünyasından güncel haberler elde eden, ek olarak beğeni ve paylaşım yapmalarına olanak vererek toplumsal bir mecra sunan uygulamasını 20 ülkeye taşımak için çalışmalarını sürdürmektedir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir