Ana Sayfa / Konser / İstanbul Şehir Tiyatrosunda Bu Hafta (21 – 25 Şubat 2018)

İstanbul Şehir Tiyatrosunda Bu Hafta (21 – 25 Şubat 2018)

 

21 – 25 Şubat 2018 tarihleri içinde sahnelenecek oyunlar şöyleki:

Nora (Bir Bebek Evi), Kahvede Şenlik Var, Şahane Züğürtler, Yangın Yerinde Orkideler, Makedonya Gamzesi, Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar, Karıncalar (Bir Harp Vardı) ve çocuk oyunları: Gömü Adası, Karagöz’ün Uykusu, Alaaddin’in Büyülü Lambası, Yaşasın Sulh, Dedektif Köpek Cash, Bisküvi Adam, Harikalar Mutfağı, Bir Gün Ayakkabımın Teki, Elma Kurdu Kırtık, Üç Kardeş ve Görkemli Kurt.

Şubat ayının 3. haftasında sahnelenecek oyunlar ve mevzuları şöyleki:

NORA (BİR BEBEK EVİ)
Modernizmin tiyatrodaki kurucusu Henrik Ibsen doğumunun 190. senesinde uygar insanoğlunun dramını anlatmaya devam ediyor. Maddi baskı altında rekabete sürüklenen bireylerin yıkımını ve yok olan değerleri ele alırken, insan onuru ve benliğinin eşi olmayan yanına vurgu yapıyor. Konusunu gerçek yaşamdan alan başyapıtında gerçek sevgi üstüne kurulmayan birlikteliğin ve kişi olarak kadının varolamadığı bir yuvanın nereye savrulacağını gösteriyor. “Nora (Bir Bebek Evi)”, yazımının üstünden yüz kırk yıl geçmiş olmasına karşın bugün de kritik edilmeye ve güncelliğini korumaya devam ediyor. Henrik Ibsen’in yazıp Ali Gökmen Altuğ’un yönettiği oyunda, Berna Adıgüzel, Canan Kübra Birinci, Cengiz Tangör, Hakan Arlı, Mert Şahit, Nurdan Gür, Yeşim Koçak rol alıyor. Oyun, 21-24 Şubat 2018 tarihleri içinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

KAHVEDE ŞENLİK VAR 
Hanım adam rolleri, toplumsal kurallar ve bu kurallar çerçevesinde biçimlenen insan ilişkilerinin münakaşaya açıldığı Kahvede Şenlik Var; bir karı ile bir erkeği karşı karşıya getirir.  Sabahattin Kudret Aksal’ın uyuşmanın da uyuşmazlığın da en büyük örneği olarak tanımladığı hanım ve adam, sonunda evlenme niyetiyle denize nazır bir kahvede buluşurlar. Ara sıra kahvenin nevi şahsına münhasır garsonunun da yönlendirmeleriyle birbirlerini tanımak ve anlaşmak için uzun bir sohbete başlarlar. Evlilikten beklentilerin, hayallerin ve düş kırıklıklarının dillendirildiği bu bolca keyifli sohbetin sonu nereye varacaktır? Kozların kıran kırana paylaşılmış olduğu bu mücadelenin kazananı kim olacaktır? Hanım mı? Adam mi? Yoksa Garson mu?… Sabahattin Kudret Aksal’ın yazıp Murat Ozan’ın yönettiği oyunda, Derya Çetinel, Ertan Kılıç, Özgür Dereli rol alıyor. Oyun,  21-24 Şubat 2018 tarihleri içinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.

ŞAHANE ZÜĞÜRTLER
Rusya’daki devrimden sonrasında pek oldukça Rus asilzadesi batı ülkelerine firar etti. Ouratieff çifti de bu ailelerden biridir. Çar’a ilişik yüklüce bir serveti de bununla beraber getiren çift bu paraya dokunmaz, çeşitli evlerde hizmetçilik ve uşaklık yaparak hayatlarını sürdürmeye devam ederler. Sadece bu parada her insanın gözü vardır ve Ouratieff çifti parayı korumak için büyük bir çaba içindedir. Neticede, oldukça büyük bir servete hükmetmekle birlikte yoksul bir yaşam yaşayan çiftin başına akılalmaz vakalar gelir. Fransız bulvar tiyatrosunun öncülerinden erkek oyuncu, yazar ve yönetmen Jacques Deval’in 1933’te yazdığı güldürü, keyifli iki saat geçirmek isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat. Jacques Deval’ın yazıp Haldun Dormen’in yönettiği oyunda; Can Başak, Müge Akyamaç, Hakan Güner, Süeda Çil, Dilay Taşkaya, Örneksiz Akaçça, Davet Hün, Ceylan Çete, Engin Akpınar, B. Çağatay Çakıroğlu, Can Doğan, Onur Şirin ve Buğra Can Ildırışık rol alıyor. Oyun, 22-24 Şubat 2018 tarihleri içinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.


YANGIN YERİNDE ORKİDELER

…Orkideleri hep bir “ballad” olarak düşündüm. Hakkı yenmişlerin, yaşamın-toplumun- yerleşik düzeninin kıyısına itilmişlerin, uyurgezerlerin, mutsuzların, sırtından yaralıların, alkoliklerin, esrarkeşlerin, yalancıların, masal anlatıcılarının, gezginlerin, kaybedecek hiçbir şeyi olmayanların, filmleri balkondan ya da hususiden değil, birinciden kısaca en ön sıralardan seyredenlerin, dünyaya kekremsi, ekşi bir sırıtışla bakanların, sis ve dumanlar içinde yaşayanların, bilgiye ve bilgisizliğe aynı tiksintiyle yaklaşanların, tüm bunlara karşın ya da birazda bunlardan dolayı insan kalmayı becerebilmiş olanların şarkısı olsun istedim Yangın Yerinde Orkideler.(Memet Baydur, 1990-İstanbul)
Memet Baydur’un yazdığı Hülya Karakaş’ın yönettiği oyunda; Can Ertuğrul, Güvenilir And, Eraslan Sağlam, Gözde İpek Köse, Ömer Sulh Bakova ve Zümrüt Erkin rol alıyor. Oyun, 21-24 Şubat 2018 tarihleri içinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde.

MAKEDONYA GAMZESİ(Yeni Oyun)
Batılılaşma yolundaki Osmanlı’nın sancılarını, II. Abdülhamit Han’ın son dönemleri ile İttihat Terakki’yi, mesleğine aşık  bir asker olan Binbaşı Fehmi Aksaray’ın  bakış açısından özetleyen oyun, hem de hüzünlü bir aşkın da öyküsünü mevzu alıyor. Aynı adlı romandan sahneye uyarlanan Makedonya Gamzesi, devrin siyasal ve toplumsal şartlarını o zamanların  İstanbul’unu, sokaklarıyla, insanları ve yaşam koşullarıyla gerçekçi bir halde gözler önüne seriyor. Üstün İnanç’ın yazdığı Tarık Şerbetçioğlu’nun yönettiği oyunda; Ada Alize Ertem, Aslı Menaz, Aybar Taştekin, Nafiz Can Tarakçı, Cem Uras, Cemal Ahhan Şener, Çağlar Polat, Deran Özgen, Emrah Can Yaylı, Fahri Kıncır, Göksel Arslan, Mert Aykul, Emrah Özertem, Murat Bavli, Naci Taşdöğen, Nazif Uğur Tan, Özgür Dağ, Selen Nur Sarıyar, Sinan Bengier, Şeyda Arslan, Uğur Dilbaz, Yağmur Damcıoğlu Namak, Yeşim Mazıcıoğlu, Z. Bahar Çebi rol alıyor. Oyun, 21-24 Şubat 2018 tarihleri içinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.


BAK BİZİM ŞARKIMIZI ÇALIYORLAR 

Sahnelendiği birçok ülkede beğeniyle izlenerek, “Tony”, “Outer Critics”, “Theater World” ödüllerine layık görülen bu keyifli Broadway müzikali, oyunun şarkılarının bestecisi Marvin Hamlisch ile şarkı sözlerinin yazarı Carole Bayer Sager’in gerçek hayatta yaşadıkları aşk hikayesinden esinlenilerek yazılmış. Oyunda, şöhretli sadece takıntılı bir besteci olan Vernon ile ona fanatik, deli ve yetenekli bir söz yazarı olan Sonia’nın yaratıcı iş birliği ve fırtınalı duygusal ilişkileri anlatılıyor. Bu renkli macerada kahramanlarımıza içlerindeki “diğeri benler” de birbirinden keyifli şarkı ve danslarıyla birlikte rol alıyor. Neil Simon’un yazıp Ersin Umulu’nun yönettiği oyunda; Ali Mert Yavuzcan, Özge Özder, Köksal Ünal, Evrim Artut, Müge Gülgün ve Davet Büyüksayar rol alıyor. Oyun, 22-24 Şubat 2018 tarihleri içinde Ümraniye Sahnesi’nde.


KARINCALAR – BİR SAVAŞ VARDI
Bir asker, nedenini bilmediği ve hiçbir şeyini anlayamadığı harpte firar eder. Özgürlüğe koşup sevgilisine kavuşacağını sanırken ayağı bir mayına kilitlenir. İşgal için gittiği topraklarda kendine tutsak olan asker, hayatta kalabilmek için, topuğunu mayından ayırmamak zorundadır. “Burada ne kadar kalırım, bilemiyorum. Bildiğim bir şey var ise, artık ben seni umuyorum!..” Boris Vian ve John Steinbeck’in metinlerinden yola çıkarak Gökhan Aktemur’un oyunlaştırdığı, Ergun Üğlü’nün yönettiği oyunda Mert Turak rol alıyor. Oyun, 22-24 Şubat 2018 tarihleri içinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde.

ÇOCUK OYUNLARI

DEFİNE ADASI (7+Yaş)
R. L. Stevenson’ın yazıp Cem Karakaya’nın yönettiği oyunda, efsanevi korsan Kaptan Flint’in saklamış olduğu gömü haritasını gören Jim Hawkins ve o haritayı ele geçirmek için onun peşine düşen Uzun John Silver ve Kaptan Flint’in eski tayfalarının hikayesi anlatılıyor. Oyunda; Alp Tuğhan Taş, Asrın Gurur Kuyucak, Ayşem Yağmur Ulusoy, Sulh Çağatay Çakıroğlu, Ahhan Şener, Çağatay Palabıyık, Dilay Taşkaya, Direnç Dedeoğlu, Gizem Akkuş, Gülce Çakır, Reyhan Karasu, Selim Can Yalçın, Şeyda Arslan, Şirin Kılavuz Luk, Engin Akpınar, Selen Nur Sarıyar rol alıyor. Oyun, 25 Şubat 2018 tarihinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

KARAGÖZ’ ÜN UYKUSU
“Hoooor piiiş, hoooor piiiş. Yok olmadı. Hiiiiir poorrr, hiiiiir pooorrr. Gene olmadı… Uyuyamıyorum ” diyor Karagöz. Karagöz’ün uykusu firar etmiş. Nerde bu uyku, kimde? Karagöz’e uyuması için destek olmaya hazır mısınız? Özgür Atkın’ın yazıp Can Alibeyoğlu’nun yönettiği oyunda Elyesa Çağlar Evkaya, Lale Kabul rol alıyor. Oyun, 25 Şubat 2018 tarihinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.

ALAADDİN’İN SİHİRLİ LAMBASI (6+ Yaş)
Alaaddin, iyi niyetli, şefkatli, müziği oldukça seven bir gençtir. Rüyalarında görmüş olduğu prensesle evlenmektir imgesel. Fakat bir türlü iş bulamaz kendine. Bigün oldukça uzaklardan, şarkılarını dinleyen güzeller güzeli prensesle karşılaşır ve birbirlerine aşık olurlar. Kral’ın fena yürekli veziri ise büyülü lambanın Alaaddin’in evinde bulunduğunu öğrenmiştir. Bakalım Alaaddin cin’inde yardımıyla önüne çıkan zorlukları aşabilecek mi? Turgay Yıldız’ın yazıp Özgür Atkın’ın yönettiği oyunda Ceysu Aygen, Serkan Bacak, İbrahim Can, Hamit Erentürk, Emre Davet Akbaba, Cihan Kurtaran ve Nilay Yazıcıoğlu rol alıyor. Oyun, 25 Şubat 2018 tarihinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.

YAŞASIN BARIŞ (5+ YAŞ)
Birbirleriyle ürettiklerini paylaşarak dostça yaşayan koyun ülkesi ve buğday ülkesi yalnız kendini düşünen egoist vezirin hain planlarıyla muharebeye başlarlar. Buğday ülkesinin her şeyin bilincinde olan prensesi kendini feda ederek “düşman ülkeye” gizlice girer. Mızıkasının ümitli ezgileriyle vezirin planlarını ortaya çıkarır ve her insanın ısrarla istediği barışı getirir. Hasan Adam’in yazıp Nihat Alpteki’nin yönettiği oyunda; Cafer Alpsolay, Çağlar Ozan Aksu, Emrah Can Yaylı, Ercan Demirhan, Pelin Abay, Uğur Dilbaz, Volkan Öztürk, Yağmur Damcıoğlu Namak’ın rol alıyor. Oyun, 25 Şubat 2018 tarihinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde.

DEDEKTİF KÖPEK CASH (5+)
Mert, Pıtır ve Yaramaz’ın hayatları, oyuncak makinesi Oyu-Maki’nin keşfiyle değişmiş olur. Üç dost, oyuncaksız küçüklere oyuncak dağıtmak suretiyle yola koyulurlar fakat Oyu-Maki’nin kaybolmasıyla masallar yaşamına kadar uzanan bir maceraya atılırlar. Oyu-Maki’yi ararken en büyük yardımcıları kim dersiniz? Dünyanın en devasa burunlu dedektifi, Dedektif Köpek Cash! Kaan Elbingil’in yazdığı Berna Adıgüzel’in yönettiği oyunda İrem Okyay, Sezai Aydın, Emre Şen, Mert Aykul, Onur Demircan, Pınar Demiral, Tankut Yıldız, Tarık Köksal, Zeynep Göktay Dilbaz rol alıyor. Oyun, 25 Şubat 2018 tarihinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.

BİSKÜVİ ADAM (5+ Yaş)
Büyük evin saati Guguk Bey’in ansızın kısılan sesi, ev sahipleri tarafınca  onu çöpe atılma tehlikesi ile karşı karşıya bırakmıştır. Fakat mutfaktaki arkadaşları Tuz, Biber, sonradan aralarına katılacak olan Poşet Çay ve en o kadar da fırından yeni çıkmış Bisküvi Adam’ın yardımıyla bunun üstesinden hep beraber geleceklerdir. Bisküvi Adam’ın Fare ile mücadelesi de Rutin hayatlarına yeni bir gidişat getirir. Bir evin mutfağında, hepimiz uyuduktan sonrasında kurulan yepyeni bir dünyanın oyunu Bisküvi adam, savaşım, ön yargı,  yardımlaşma  ve her şeye karşın beraber yaşama kavramlarını keyifli bir üslupla anlatırken; evlatların hayal dünyasını renkli kılan neşeli görüntüler de içeriyor. David Wood’s’un yazıp Nihat Alpteki’nin yönettiği oyunda Nazif Uğur Tan, Müslüm Tamer, Damla Cangül, Esen Koçer, Gülsün Odabaş ve Ada Alize Ertem rol alıyor. Oyun, 25 Şubat 2018 tarihinde Ümraniye Sahnesi’nde.

HARİKALAR MUTFAĞI (7+ Yaş)
Haluk Işık ve Ege Işık’ın yazdığı Arda Aydın’ın yönettiği Harikalar Mutfağı’nda Papatya Sokağı’nda lokantaları olan iki aşçı Gümüşkepçe ve Kırıkçatal’ın yiyecek pişirme macerası anlatılıyor. Oyunun mühim kahramanları, kedi Yorgunpençe, fare Kazmadiş ve kadın Gülücük’tür. Oyunda ustalığın, bir işi yaparken gösterilen itina, sevgi ve dikkatle ortaya çıkabileceği düşüncesi işleniyor. Özgür Dereli, Ertan Kılıç, Berfu Aydoğan, Gözde İpek Köse ve Nilay Bağ’ın rol almış olduğu oyun, 25 Şubat 2018 tarihinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde.

BİR GÜN AYAKKABIMIN TEKİ (3+ Yaş)
Rengarenk bir mutfak… Fakat her yer oldukça dağınık… Oyuncu mutfağı toplamaktan sıkılıp gitmeye karar verir fakat ayakkabısının tekini bir türlü bulamaz. O da ne, ilkin ayakkabısının öteki teki, sonrasında mutfaktaki her şey konuşmaya adım atar. Yitik ayakkabı, Kaptan Cook’u aramaya gitmiştir ve kim bilir başından ne maceralar geçmektedir… Derya Yıldırım’ın yazdığı, Özgür Kaymak’ın yönettiği oyunda Derya Yıldırım rol alıyor. Oyun, 22 Şubat 2018 tarihinde Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde.

ELMA KURDU KIRTIK (4-7 Yaş)
Elma Kurdu Kırtık 7 yaş altı küçüklere yönelik, kuklaların kullanıldığı, canlı müzik eşliğinde oynanan keyifli bir çocuk oyunudur. Haylaz bir elma kurdunun muhteşem elmayı bulmak için çıkmış olduğu yolculuğu anlatır. Haiz olduklarına kıymet vermeyen, çevresindekileri hor gören Kırtık bu yolculukta aramış olduğu muhteşem elmaya ulaşmak yerine oldukça daha kıymetli bir şeyin farkına varır. Evlatların toplumsal çevreleriyle olan ilişkilerine dikkat çeken oyun somut nesnelerle soyut kavramları ilişkilendirerek çocuğun algısını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çocuğun günlük yaşamında yaşamış olduğu çelişkileri renkli bir hayal dünyasında tekrardan yaratan oyun çocuğa kendi gerçekliğine dışarıdan bakabilme şansı verir. B. Çağatay Çakıroğlu ve Ö. Sulh Bakova’nın yazıp B. Çağatay Çakıroğlu’nun yönettiği oyunda; Elyesa Çağlar  Evkaya ve Seda Çavdar rol alıyor. Oyun; 22, 23 Şubat 2018 tarihlerinde Kağıthane Ufak Kemal Çocuk Sahnesi’nde.

ÜÇ KARDEŞ VE MUHTEŞEM KURT (3+ Yaş)
Üç Kardeş ve Görkemli Kurt, çocuk izleyici için oldukça keyifli bir el kuklası oyunu. Oyun, üç afacan kardeşin, yaramazlıklarını ve her insanın korkmuş olduğu Görkemli Kurt ile tanışıp dost olmalarını, mümkün olduğunca yalın halde, evlatların bakış açısından konu alıyor. Okan Karaca’nın yazdığı ve yönettiği oyunda; Okan Karaca ve Pınar Aygün rol alıyor. Oyun; 22, 23 Şubat 2018 tarihlerinde Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Sahnesi’nde.
İyi seyirler…

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI MÜDÜRLÜĞÜ
Harbiye Mah. Darülbedayi Cad. No.3 Şişli – İstanbul

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir