Ana Sayfa / Konser / İstanbul Şehir Tiyatrolarında Bu Hafta (22-26 Kasım 2017)

İstanbul Şehir Tiyatrolarında Bu Hafta (22-26 Kasım 2017)

 

22-26 Kasım 2017 tarihleri içinde sahnelenecek oyunlar şöyleki;

Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar, Yangın Yerinde Orkideler, Hisse-i Şayia, Hayal-i Temsil, Bizim Aile, Mutluluk Hanım, Reis Bey ve çocuk oyunları Dedektif Köpek Cash, Bir Kümes Hikâyesi, Pollyanna, Bisküvi Adam, Palyaço Prens, Harikalar Mutfağı ve Yaşasın Sulh.

Kasım ayının 4. haftasında sahnelenecek oyunlar ve mevzuları şöyleki;

BAK BİZİM ŞARKIMIZI ÇALIYORLAR 
Sahnelendiği birçok ülkede beğeniyle izlenerek, “Tony”, “Outer Critics”, “Theater World” ödüllerine layık görülen bu keyifli Broadway müzikali, oyunun şarkılarının bestecisi Marvin Hamlisch ile şarkı sözlerinin yazarı Carole Bayer Sager’in gerçek hayatta yaşadıkları aşk hikayesinden esinlenilerek yazılmış. Oyunda, şöhretli sadece takıntılı bir besteci olan Vernon ile ona fanatik, deli ve yetenekli bir söz yazarı olan Sonia’nın yaratıcı iş birliği ve fırtınalı duygusal ilişkileri anlatılıyor. Bu renkli macerada kahramanlarımıza içlerindeki “diğeri benler” de birbirinden keyifli şarkı ve danslarıyla birlikte rol alıyor. Neil Simon’un yazıp Ersin Umulu’nun yönettiği oyunda; Ali Mert Yavuzcan, Özge Özder, Köksal Ünal, Evrim Artut, Müge Gülgün ve Davet Büyüksayar rol alıyor. Oyun 22-25 Kasım 2017 tarihleri içinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

YANGIN YERİNDE ORKİDELER

…Orkideleri hep bir “ballad” olarak düşündüm. Hakkı yenmişlerin, hayatın-toplumun- yerleşik düzeninin kıyısına itilmişlerin, uyurgezerlerin, mutsuzların, sırtından yaralıların, alkoliklerin, esrarkeşlerin, yalancıların, masal anlatıcılarının, gezginlerin, kaybedecek hiçbir şeyi olmayanların, filmleri balkondan ya da hususiden değil, birinciden doğrusu en ön sıralardan seyredenlerin, dünyaya kekremsi, ekşi bir sırıtışla bakanların, sis ve dumanlar içinde yaşayanların, bilgiye ve bilgisizliğe aynı tiksintiyle yaklaşanların, tüm bunlara karşın ya da birazda bunlardan dolayı insan kalmayı becerebilmiş olanların şarkısı olsun istedim Yangın Yerinde Orkideler.(Memet Baydur, 1990-İstanbul)
Memet Baydur’un yazdığı Hülya Karakaş’ın yönettiği oyunda; Can Ertuğrul, Güvenli And, Eraslan Sağlam, Gözde İpek Köse, Ömer Sulh Bakova ve Zümrüt Erkin rol alıyor. Oyun, 22-25 Kasım 2017 tarihleri içinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.

HİSSE-İ ŞAYİA(BİR EVLİLİK KOMEDİSİ)

Meşrutiyet süreci tiyatrosunun öncü adı İbnürrefik Ahmet Sekizinci’nin oyunu; ayrıldıktan sonrasında da didişmeye devam eden ve biricik kızlarını bir türlü paylaşamayan (“hissei şayia”) karı kocanın bitip tükenmek bilmeyen kavgalarını mevzu alıyor. Şiddetli geçimsizlikle boşanıp senelerce birbirinden ayrı kalan, her karşılaşmada ezeli-ebedi kavgalarını tekrarlayan, birbirlerine dava üzerine dava açan, komik duruma düşseler de bu didişmeden adeta zevk alan fakat aslen her şeye karşın birbirini seven karı kocanın ve onların içinde kalan genç kızın öyküsü keyifli bir üslupla aktarılıyor. İ. Ahmet Nuri Sekizinci’nin yazdığı Tarık Şerbetçioğlu’nun yönettiği oyunda; Zihni Göktay, Hikmet Körmükçü, Aybar Taştekin, Uğur Dilbaz, Zeynep Göktay Dilbaz, Sezai Aydın, Selma Kutluğ ve Yağmur Damcıoğlu rol alıyor. Oyun, 23-25 Kasım 2017 tarihleri içinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.

HAYAL-İ TEMSİL

Eski makyör Dikran Efendi’nin; hayalle hatırayı iç içe geçiren masalı; sahnenin “ilk hanım”ları Afife Jale ve Bedia Muvahhit’i; çocuklukları, aşkları, tutkularıyla, ilk kez izleyici karşısına çıktıkları sahnede, Darülbedayi sahnesinde bir araya getiriyor. Ahmet Sami Özbudak’ın yazıp Yiğit Sertdemir’in yönettiği oyunda; Hümay Güldağ, Şebnem Köstem, Yiğit Sertdemir rol alıyor. Oyun, 22-25 Kasım 2017 tarihleri içinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde.

BİZİM AİLE (Yeni Oyun)

Sadık Şendil’in ölümsüz eseri “Bizim Aile”yi Sinem Bayraktar’ın uyarlamasıyla tiyatro sahnesine taşıyoruz. Sevgi, saygı, birlik ve beraberlik duygularıyla bezenen bu müzikli oyunumuzda emeğin ve sevginin enerjisini gösterirken aile sıcaklığında bir yolculuğa çıkıyoruz. Sadık Şendil’in yazdığı Aziz Sarvan’ın yönettiği oyunda, Funda Postacı, Nevzat Çankara, Tevfik Şahin, Müge Çiçek, Ercan Demirhan, Yalçın Avşar, M. Soner Dinç, Onur Demircan, Yiğit Ali Uslu, Tarık Köksal, Pınar Demiral, Parlak zeka Yıldırım, Züleyha Karyağdı, Esra Ülger, Emrah Derviş Asil, Tankut Yıldız, Serkan Bacak, Aziz Sarvan, Ertan Kılıç, Alp Tuğhan Taş, Cihat Faruk Sevindik, Gülsün Odabaş rol alıyor. Oyun, 22-25 Kasım 2017 tarihleri içinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.


SAADET HANIM

Ahmet Levent Pala’nın yazdığı Mutluluk Hanım, Tolga Yeter rejisiyle sahneye taşınıyor. Tenha bir banka şubesi, günün öğle saatleri. Emekli ilköğretim öğretmeni Mutluluk Yurtlu parasını çekmek için bankaya gelir. Bugün hem de oğlu Sermet’in de doğum günüdür ve oğlu için sürpriz bir doğum günü kutlaması planlamaktadır. Sadece bugüne dair sürprizleri olan yalnız Mutluluk Hanım değildir ve birkaç dakika sonrasında bankada yaşanacaklar Mutluluk Hanım’ın tüm planlarıyla birlikte yaşamını da altüst edecektir. Oyunda; Nilgün Kasapbaşoğlu, Müslüm Köse, Selim Can Yalçın, Hazal Uprak, Arda Alpkıray, Şenay Bağ, Cafer Alpsolay, Vildan Türkbaş, Elyasa Çağlar Evkaya, Esen Koçer, Serap Doğan, Çağlar Ozan Aksu, Seda Yılmaz ve Yeliz Şatıroğlu rol alıyor. Oyun, 23-25 Kasım 2017 tarihleri içinde Ümraniye Sahnesi’nde.

REİS BEY 

Yasalara bağlılığı kadar, kararlarında da acımasız, keskin ve ”Gözyaşı suçun rengini soldurmaz” diyen bir yargıcın, genç bir adam için verdiği idam kararının uygulaması sonrası, kararının yanlış bulunduğunu öğrenmesi, onun yaşama ve toplumsal değerlere bakışını değiştirir. Hakkaniyet, insanoğlunun en kuvvetli duygularından biridir ve her insanın içinde aynı anda bir avukat, bir savcı ve bir yargıç, bir arada bulunur. Yaşamın gösterdikleri karşısında, duruma nazaran, bunlardan biri oluverir kendiliğinden; suçlar, savunur ya da yargılar… Sonrasında döner bakar, kim bilir verdiği karar yanlıştır, yaşam akıp gider, gene savunur, suçlar, yeni ahkamlar keser… Ya bu şahıs verdiği kararla yaşamın naturel akışını değiştiriyorsa? Görevinden çekilme eden yargıç, kendini yeni bir yaklaşımın ve yaşamın içine bırakır. Artık hepimiz için acımayı, merhameti, iyiliği ve bağışlayıcı olmayı önerirken; acımasız, kıymet tanımaz, acıma yoksunu bir yaşantının içinde kendini en ağır eleştirilerin hedefine yerleştirir. Reis bey, hakkaniyet olgusunun ve kurumunun insani duyguları, yönelişleri göz ardı etmeden karar vermesini isteyen yanıyla yargı-birey ilişkisine eleştirel bir bakış getiriyor. Necip Fazıl Kısakürek’in yazıp Şükrü Türen’in yönettiği oyunda; Berrin Koper, Caner Bilginer, Ceysu Aygen, Çağatay Palabıyık, Doğan Altınel, Fatma İnan, Gökhan Eğilmezbaş, Hakan Yavaş, Hasip Tuz, İbrahim Can, İbrahim Ulutaş, İskender Bağcılar, Lale Kabul, Mazlum Kiper, Mehmet Bulduk, Melisa Demirhan, Murat Derya Kılıç, Okan Karaca, Özgür Dereli, Rıdvan Çelebi, Selçuk Soğukçay, Abdullah Topal, Yeliz Şatıroğlu, Sefa Turan, Ozan Akif Serman ve Aydın Yıldız rol alıyor. Oyun; 23-25 Kasım 2017 tarihleri içinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde.

ÇOCUK OYUNLARI

DEDEKTİF KÖPEK CASH (5+)
Mert, Pıtır ve Yaramaz’ın hayatları, oyuncak makinesi Oyu-Maki’nin keşfiyle değişmiş olur. Üç dost, oyuncaksız ufaklıklara oyuncak dağıtmak suretiyle yola koyulurlar fakat Oyu-Maki’nin kaybolmasıyla masallar hayatına kadar uzanan bir maceraya atılırlar. Oyu-Maki’yi ararken en büyük yardımcıları kim dersiniz? Dünyanın en devasa burunlu dedektifi, Dedektif Köpek Cash! Kaan Elbingil’in yazdığı Berna Adıgüzel’in yönettiği oyunda İrem Okyay, Sezai Aydın, Emre Şen, Mert Aykul, Onur Demircan, Pınar Demiral, Tankut Yıldız, Tarık Köksal, Zeynep Göktay Dilbaz rol alıyor. Oyun; 26 Kasım 2017 tarihinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

BİR KÜMES HİKAYESİ (5+ Yaş)
Kümeste yaşayan hayvanların hayatına evlatların bakış açısından bakan oyun, kümes sakinlerinin maceralarını keyifli, keyifli ve eğitici bir üslupla anlatırken; ufaklıklara, birlik beraberlik içinde yaşama, arkadaşlık ve yardımseverlik şeklinde mevzular üstüne de mühim mesajlar veriyor. Hilmi Zafer Şahin’in yazdığı Ebru Üstüntaş’ın yönettiği oyunda; Enes Mazak, Erkan Akkoyunlu, Esra Ede, Fatma İnan, Hasip Tuz, Kamer Karabektaş, Mana Alkoy ve Sevinç Ceren Aktay rol alıyor. Oyun; 26 Kasım 2017 tarihinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.

POLLYANNA (7-77 Yaş)
Anası seneler ilkin yaşamını yitirince, yardım derneği himayesinde yaşamaya başlamış olan Pollyanna, babasını da kaybetmiş olduğu haberini alır. Bu yaşam dolu minik kız, katı ve kuralcı biri olarak tanınan Polly Teyzesiyle beraber yaşayacaktır. Pollyanna’nın konağa gelmesiyle birlikte çevredeki her insanın yaşamı değişmeye adım atar. Dünya çocuk edebiyatının en mühim eserlerinden önde gelen Pollyanna, her tür negatif durumda bile “”mutluluk”un yaratılabileceğini; çözüm üretebilme kabiliyeti kazandıktan sonrasında hayata umutla bakılabileceğini konu alıyor. Eleanor H.Porter’ın aynı adlı kitabından Binnur Şerbetçioğlu’nun uyarlayıp yönettiği oyunda; Aslı Menaz, Yılmaz Aydın, Berk Samur, Canan Kübra Birinci, Davet Özgür Hün, Destan Batmaz, Dolunay Pircioğlu, Emrah Derviş Asil, Ezgim Kılınç, Nazan Yatgın Palabıyık, Onur Şirin, Ömer Sulh Bakova, Serap Doğan, Yeşim Mazıcıoğlu, Z. Bahar Çebi rol alıyor. Oyun; 26 Kasım 2017 tarihinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.

BİSKÜVİ ADAM (5+ Yaş)
Büyük evin saati Guguk Bey’in ansızın kısılan sesi, ev sahipleri tarafınca  onu çöpe atılma tehlikesi ile karşı karşıya bırakmıştır. Fakat mutfaktaki arkadaşları Tuz, Biber, sonradan aralarına katılacak olan Poşet Çay ve en o kadar da fırından yeni çıkmış Bisküvi Adam’ın yardımıyla bunun üstesinden hep beraber geleceklerdir. Bisküvi Adam’ın Fare ile mücadelesi de Rutin hayatlarına yeni bir gidişat getirir. Bir evin mutfağında, hepimiz uyuduktan sonrasında kurulan yepyeni bir dünyanın oyunu Bisküvi adam, savaşım, ön yargı,  yardımlaşma  ve her şeye karşın beraber yaşama kavramlarını keyifli bir üslupla anlatırken; evlatların hayal dünyasını renkli kılan neşeli görüntüler de içeriyor. David Wood’un yazıp Nihat Alpteki’nin yönettiği oyunda Nazif Uğur Tan, Müslüm Tamer, Damla Cangül, Esen Koçer, Gülsün Odabaş ve Ada Alize Ertem rol alıyor. Oyun; 26 Kasım 2017 tarihinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde.

PALYAÇO PRENS (+3 YAŞ)
Palçayo prens, evlatların hayal dünyalarının masal olgusu ile beslenmesi için kurguladığımız bir oyun. Kahramanlar, vakalar, meydana gelen her şey bir masal. Tiyatro, bu masalın onlara anlatılabilmesi için kullandığımız araçlardan yalnız biri. Günümüzde prensler, prensesler yok fakat masalımızda onlara ilişik gördüğümüz tüm duygular hala var. Şefkat-acımasızlık, iyilik-kötülük, mutluluk-mutsuzluk… En önemlisi sevgi… O hep vardı, hala var. Palyaço prens sevgiyi renklerle özetleyen bir oyun. Oyunda; Arda Alpkıray, Aslı Şahin, Aybar Taştekin, Ayşecan Tatari, Deniz Yeşil Mavi, Doğan Şirin, Hakan Gümüş, Hazal Uprak, Musa Arslanali, Örneksiz Akaçça, Özgür Dağ rol alıyor. Oyun; 26 Kasım 2017 tarihinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.

HARİKALAR MUTFAĞI (7+ Yaş)
Haluk Işık ve Ege Işık’ın yazdığı Arda Aydın’ın yönettiği Harikalar Mutfağı’nda Papatya Sokağı’nda lokantaları olan iki aşçı Gümüşkepçe ve Kırıkçatal’ın yiyecek pişirme macerası anlatılıyor. Oyunun mühim kahramanları, kedi Yorgunpençe, fare Kazmadiş ve kadın Gülücük’tür. Oyunda ustalığın, bir işi yaparken gösterilen itina, sevgi ve dikkatle ortaya çıkabileceği düşüncesi işleniyor. Özgür Dereli, Ertan Kılıç, Berfu Aydoğan, Gözde İpek Köse ve Nilay Bağ’ın rol almış olduğu oyun; 26 Kasım 2017 tarihinde Ümraniye Sahnesi’nde.

YAŞASIN BARIŞ (5+ YAŞ)
Birbirleriyle ürettiklerini paylaşarak dostça yaşayan koyun ülkesi ve buğday ülkesi yalnız kendini düşünen egoist vezirin hain planlarıyla harbe başlarlar. Buğday ülkesinin her şeyin bilincinde olan prensesi kendini feda ederek “düşman ülkeye” gizlice girer. Mızıkasının ümitli ezgileriyle vezirin planlarını ortaya çıkarır ve her insanın ısrarla istediği barışı getirir. Hasan Adam’in yazıp Nihat Alpteki’nin yönettiği oyunda; Cafer Alpsolay, Çağlar Ozan Aksu, Emrah Can Yaylı, Ercan Demirhan, Pelin Abay, Uğur Dilbaz, Volkan Öztürk, Yağmur Damcıoğlu Namak’ın rol alıyor. Oyun; 26 Kasım 2017 tarihinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde.

İyi seyirler…

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir