Ana Sayfa / Konser / İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Bu Hafta (15-19 Kasım 2017)

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Bu Hafta (15-19 Kasım 2017)

15-19 Kasım 2017 tarihleri içinde sahnelenecek oyunlar şöyleki;

Oyunun Oyunu, Karıncalar (Bir Harp Vardı), Şahane Züğürtler, Sızı, Bizim Aile, Ben Çağırmadım, Gülünç-i Şehir Naşit Bey ve çocuk oyunları Dedektif Köpek Cash, Bir Kümes Hikâyesi, Pollyanna, Bisküvi Adam, Palyaço Prens, Harikalar Mutfağı ve Yaşasın Sulh.

Kasım ayının 3. haftasında sahnelenecek oyunlar ve mevzuları şöyleki;

OYUNUN OYUNU

”Çırılçıplak” adlı oyunu sahnelemek suretiyle provaya başlamış olan bir tiyatro grubunun, bu süreçte yaşadıkları zorlukları, terslikleri, sorun ve lukları özetleyen oyun, türünün en iyi örneklerinden biri olarak seyirciyle buluşuyor.

Michael Frayn’ın yazıp Ali Gökmen Altuğ’un yönettiği oyunda; Destan Batmaz, Caner Çandarlı, Ayşen Sezerel, Buket Y. Kubilay, Yeliz Gerçek, Aslıhan Kandemir, İlhan Kilimci, Ergun Üğlü ve Ahmet Saraçoğlu rol alıyor.

Oyun; 15-18 Kasım 2017 tarihleri içinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

KARINCALAR – BİR SAVAŞ VARDI

Bir asker, nedenini bilmediği ve hiçbir şeyini anlayamadığı harpte firar eder.

Özgürlüğe koşup sevgilisine kavuşacağını sanırken ayağı bir mayına kilitlenir.

İşgal için gittiği topraklarda kendine tutsak olan asker, hayatta kalabilmek için, topuğunu mayından ayırmamak zorundadır.

“Burada ne kadar kalırım, bilemiyorum.

Bildiğim bir şey var ise, artık ben seni temenni ediyorum!..”

Boris Vian ve John Steinbeck’in metinlerinden yola çıkarak Gökhan Aktemur’un oyunlaştırdığı, Ergun Üğlü’nün yönettiği oyunda Mert Turak rol alıyor.

Oyun 15-18 Kasım 2017 tarihleri içinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.

ŞAHANE ZÜĞÜRTLER

Rusya’daki devrimden sonrasında pek oldukça Rus asilzadesi batı ülkelerine firar etti.

Ouratieff çifti de bu ailelerden biridir.

Çar’a ilişik yüklüce bir serveti de bununla beraber getiren çift bu paraya dokunmaz, çeşitli evlerde hizmetçilik ve uşaklık yaparak hayatlarını sürdürmeye devam ederler.

Sadece bu parada her insanın gözü vardır ve Ouratieff çifti parayı korumak için büyük bir çaba içindedir.

Neticede, oldukça büyük bir servete hükmetmekle birlikte yoksul bir yaşam yaşayan çiftin başına akılalmaz vakalar gelir.

Fransız bulvar tiyatrosunun öncülerinden erkek oyuncu, yazar ve yönetmen Jacques Deval’in 1933’te yazdığı güldürü, keyifli iki saat geçirmek isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat.

Jacques Deval’ın yazıp Haldun Dormen’in yönettiği oyunda; Can Başak, Müge Akyamaç, Hakan Güner, Süeda Çil, Dilay Taşkaya, Emsalsiz Akaçça, Davet Hün, Ceylan Çete, Engin Akpınar, B. Çağatay Çakıroğlu, Can Doğan, Onur Şirin ve Buğra Can Ildırışık rol alıyor.

Oyun; 16-18 Kasım 2017 tarihleri içinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.

SIZI

Yıl 1913, Anadolu Coğrafyası dış güçlerin yaratmaya çalmış olduğu bir kaosun eşiğindedir.

Senelerce yan yana yaşamış, birbirini kardeş bilmiş halk kışkırtılmaktadır.

Bir gurup Ermeni Ailesi bunun bir parçası olmamak için ilkin İstanbul’a, sonrasında Paris’e gitmek zorunda kalır.

Yıl 1941, dünya siyaseti daha da büyük bir çıkmaza götürür onları.

Büyüdükçe büyüyen çekince, yaklaşan cenk, Anadolu özlemi,  içinden çıkılmaz bir hale ulaşınca ne yapacaklardır?

“Her karanlığın sonunda güneş gene doğar, her acıdan geriye derin bir sızı kalır.”

Salih Efiloğlu’nun yazıp Kubilay Penbeklioğlu’nun yönettiği oyunda; Ali Murat Altunmeşe, Emel Bertan, Erhan Özçelik, Ersin Sanver, Esin Umulu, İrem Erkaya, Kamer Karabektaş, Mert Asutay, Musa Arslanali, Oğuzhan Oğuz, Ömer Naci Boz, Samet Silme, Seda Yılmaz, Şirin Asutay, Yasemin Tunca ve Yılmaz Aydın rol alıyor.

Oyun; 15-18 Kasım 2017 tarihleri içinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde.

BİZİM AİLE (Yeni Oyun)

Sadık Şendil’in ölümsüz eseri “Bizim Aile”yi Sinem Bayraktar’ın uyarlamasıyla tiyatro sahnesine taşıyoruz.

Sevgi, saygı, birlik ve beraberlik duygularıyla bezenen bu müzikli oyunumuzda emeğin ve sevginin enerjisini gösterirken aile sıcaklığında bir yolculuğa çıkıyoruz.

Sadık Şendil’in yazdığı Aziz Sarvan’ın yönettiği oyunda, Funda Postacı, Nevzat Çankara, Tevfik Şahin, Müge Çiçek, Ercan Demirhan, Yalçın Avşar, M.Soner Dinç, Onur Demircan, Yiğit Ali Uslu, Tarık Köksal, Pınar Demiral, Parlak zeka Yıldırım, Züleyha Karyağdı, Esra Ülger, Emrah Derviş Asil, Tankut Yıldız, Serkan Bacak, Aziz Sarvan, Ertan Kılıç, Alp Tuğhan Taş, Cihat Faruk Sevindik, Gülsün Odabaş rol alıyor.

Oyun; 15-18 Kasım 2017 tarihleri içinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.


BEN ÇAĞIRMADIM

Yazacağı yeni romana mevzu arayan Mithat, o akşam yakın dostlarını ve doğaüstü kabiliyetleriyle etrafta ün salmış Madam’ı akşam yemeğine çağrı eder.

Mithat’ın amacı hem mesleğine dair birazcık gözlem yapmak hem de misafirleri ile keyifli bir akşam geçirmektir.

Sadece işler asla beklenmedik bir halde ilerler. Mithat ve karısı Leyla için, o akşamdan sonrasında hiçbir şey eskisi benzer biçimde olmayacaktır.

Noel Coward’ın yazdığı Reşiha Vafi ve Vasfi Rıza Zobu’nun çevirip Engin Gürmen’in yönettiği oyunda; Sevinç Ceren Aktay, İrem Arslan, Tolga Yeter, Engin Gürmen, Betül Kızılok Bavli, Pelin Budak ve Aslı Seçkin rol alıyor.

Oyun; 16-18 Kasım 2017 tarihleri içinde Ümraniye Sahnesi’nde.


KOMİK-İ ŞEHİR NAŞİT BEY

Türk Tiyatrosu’nun mühim adlarından Naşit Özcan’ın yaşamından kesitler sunan oyun, 19. yüzyıl sonundan 20. yüzyıl ortalarına kadar olan süreçte tiyatromuzun, bilhassa de Tuluat Tiyatrosu’nun sıkıntılı dönemlerini, Naşit ve Tiyatrosu’nun yaşadıkları üstünden aktarıyor.

20. yüzyıl gerçeğinde beyaz perdenin giderek güçlenmesi ve yayılması, Şehir Tiyatroları’nın İstanbul tiyatro yaşamındaki yeri, yaklaşan 2. Dünya Savaşı’nın ülkeye ve sanata yansıyan zorlukları, Tuluat Tiyatrosu’nun yeni yol ayrımlarına girişi, Naşit’in tanımış olduğu, tanıştığı tiyatromuzun mühim adları, Naşit’in ailesiyle ilişkisi oyunun mevzusu ve kurgusunda kendine yer buluyor.

Yakın dönem Türk Tiyatrosu’na müzikli anlatımıyla, anılarla harmanlanan bir gözle bakan oyun bizleri bir süre yolculuğuna çıkarıyor.

Gökhan Erarslan’ın yazıp Ali Yaylı’nın yönettiği oyunda; Ada Alize Ertem, Bora Seçkin, Can Tarakçı, Emrah Can Yaylı, Erkan Akkoyunlu, Fahri Kıncır, Göksel Arslan, Kutay Kırşehirlioğlu, Mehmet Avdan, Metin Çoban, Şeyda Arslan, Naşit Özcan, Özgür Dağ, Rahmi Elhan, Semah Tuğsel ve Sinan Bengier rol alıyor.

Oyun, 16-18 Kasım 2017 tarihleri içinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde.

ÇOCUK OYUNLARI

DEDEKTİF KÖPEK CASH (5+)
Mert, Pıtır ve Yaramaz’ın hayatları, oyuncak makinesi Oyu-Maki’nin keşfiyle değişmiş olur.

Üç dost, oyuncaksız küçüklere oyuncak dağıtmak suretiyle yola koyulurlar fakat Oyu-Maki’nin kaybolmasıyla masallar yaşamına kadar uzanan bir maceraya atılırlar.

Oyu-Maki’yi ararken en büyük yardımcıları kim dersiniz?

Dünyanın en devasa burunlu dedektifi, Dedektif Köpek Cash! Kaan Elbingil’in yazdığı Berna Adıgüzel’in yönettiği oyunda İrem Okyay, Sezai Aydın, Emre Şen, Mert Aykul, Onur Demircan, Pınar Demiral, Tankut Yıldız, Tarık Köksal, Zeynep Göktay Dilbaz rol alıyor.

Oyun; 19 Kasım 2017 tarihinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

BİR KÜMES HİKAYESİ (5+ Yaş)
Kümeste yaşayan hayvanların yaşamına evlatların bakış açısından bakan oyun, kümes sakinlerinin maceralarını keyifli, keyifli ve eğitici bir üslupla anlatırken; küçüklere, birlik beraberlik içinde yaşama, arkadaşlık ve yardımseverlik benzer biçimde mevzular üstüne de mühim mesajlar veriyor.

Hilmi Zafer Şahin’in yazdığı Ebru Üstüntaş’ın yönettiği oyunda; Enes Mazak, Erkan Akkoyunlu, Esra Ede, Fatma İnan, Hasip Tuz, Kamer Karabektaş, Mana Alkoy ve Sevinç Ceren Aktay rol alıyor.

Oyun; 19 Kasım 2017 tarihinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.

POLLYANNA (7-77 Yaş)
Anası seneler ilkin yaşamını yitirince, yardım derneği himayesinde yaşamaya başlamış olan Pollyanna, babasını da kaybetmiş olduğu haberini alır.

Bu yaşam dolu ufak kız, katı ve kuralcı biri olarak tanınan Polly Teyzesiyle beraber yaşayacaktır.

Pollyanna’nın konağa gelmesiyle birlikte çevredeki her insanın yaşamı değişmeye adım atar.

Dünya çocuk edebiyatının en mühim eserlerinden önde gelen Pollyanna, her tür negatif durumda bile “”mutluluk”un yaratılabileceğini; çözüm üretebilme kabiliyeti kazandıktan sonrasında hayata umutla bakılabileceğini konu alıyor.

Eleanor H.Porter’ın aynı adlı kitabından Binnur Şerbetçioğlu’nun uyarlayıp yönettiği oyunda; Aslı Menaz, Yılmaz Aydın, Berk Samur, Canan Kübra Birinci, Davet Özgür Hün, Destan Batmaz, Dolunay Pircioğlu, Emrah Derviş Asil, Ezgim Kılınç, Nazan Yatgın Palabıyık, Onur Şirin, Ömer Sulh Bakova, Serap Doğan, Yeşim Mazıcıoğlu, Z. Bahar Çebi rol alıyor.

Oyun; 19 Kasım 2017 tarihinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.

BİSKÜVİ ADAM (5+ Yaş)
Büyük evin saati Guguk Bey’in ansızın kısılan sesi, ev sahipleri tarafınca  onu çöpe atılma tehlikesi ile karşı karşıya bırakmıştır.

Fakat mutfaktaki arkadaşları Tuz, Biber, sonradan aralarına katılacak olan Poşet Çay ve en çok da fazla fırından yeni çıkmış Bisküvi Adam’ın yardımıyla bunun üstesinden hep beraber geleceklerdir.

Bisküvi Adam’ın Fare ile mücadelesi de Rutin hayatlarına yeni bir gidişat getirir.

Bir evin mutfağında, hepimiz uyuduktan sonrasında kurulan yepyeni bir dünyanın oyunu Bisküvi adam, savaşım, ön yargı,  yardımlaşma  ve her şeye karşın beraber yaşama kavramlarını keyifli bir üslupla anlatırken; evlatların hayal dünyasını renkli kılan neşeli görüntüler de içeriyor.

David Wood’un yazıp Nihat Alpteki’nin yönettiği oyunda Nazif Uğur Tan, Müslüm Tamer, Damla Cangül, Esen Koçer, Gülsün Odabaş ve Ada Alize Ertem rol alıyor.

Oyun; 19 Kasım 2017 tarihinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde.

PALYAÇO PRENS (+3 YAŞ)
Palçayo prens, evlatların hayal dünyalarının masal olgusu ile beslenmesi için kurguladığımız bir oyun.

Kahramanlar, vakalar, meydana gelen her şey bir masal.

Tiyatro, bu masalın onlara anlatılabilmesi için kullandığımız araçlardan bir tek biri.

Günümüzde prensler, prensesler yok fakat masalımızda onlara ilişik gördüğümüz tüm duygular hala var.

Şefkat-acımasızlık, iyilik-kötülük, mutluluk-mutsuzluk…

En önemlisi sevgi…

O hep vardı, hala var.

Palyaço prens sevgiyi renklerle özetleyen bir oyun.

Oyunda; Arda Alpkıray, Aslı Şahin, Aybar Taştekin, Ayşecan Tatari, Deniz Yeşil Mavi, Doğan Şirin, Hakan Gümüş, Hazal Uprak, Musa Arslanali, Emsalsiz Akaçça, Özgür Dağ rol alıyor.

Oyun; 19 Kasım 2017 tarihinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.

HARİKALAR MUTFAĞI (7+ Yaş)
Haluk Işık ve Ege Işık’ın yazdığı Arda Aydın’ın yönettiği Harikalar Mutfağı’nda Papatya Sokağı’nda lokantaları olan iki aşçı Gümüşkepçe ve Kırıkçatal’ın yiyecek pişirme macerası anlatılıyor.

Oyunun mühim kahramanları, kedi Yorgunpençe, fare Kazmadiş ve kadın Gülücük’tür.

Oyunda ustalığın, bir işi yaparken gösterilen itina, sevgi ve dikkatle ortaya çıkabileceği düşüncesi işleniyor.

Özgür Dereli, Ertan Kılıç, Berfu Aydoğan, Gözde İpek Köse ve Nilay Bağ’ın rol almış olduğu oyun; 19 Kasım 2017 tarihinde Ümraniye Sahnesi’nde.

YAŞASIN BARIŞ (5+ YAŞ)
Birbirleriyle ürettiklerini paylaşarak dostça yaşayan koyun ülkesi ve buğday ülkesi bir tek kendini düşünen egoist vezirin hain planlarıyla muharebeye başlarlar.

Buğday ülkesinin her şeyin bilincinde olan prensesi kendini feda ederek “düşman ülkeye” gizlice girer.

Mızıkasının ümitli ezgileriyle vezirin planlarını ortaya çıkarır ve her insanın ısrarla istediği barışı getirir.

Hasan Adam’in yazıp Nihat Alpteki’nin yönettiği oyunda; Cafer Alpsolay, Çağlar Ozan Aksu, Emrah Can Yaylı, Ercan Demirhan, Pelin Abay, Uğur Dilbaz, Volkan Öztürk, Yağmur Damcıoğlu Namak’ın rol alıyor.

Oyun; 19 Kasım 2017 tarihinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde.

İyi seyirler…

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI MÜDÜRLÜĞÜ
Harbiye Mah. Darülbedayi Cad. No.3 Şişli – İstanbul

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir