Ana Sayfa / Galeri / İstanbul Modern Yarı Yıl Sanat Atölyeleri 25 Ocak’ta Çocuklarla Buluşuyor!

İstanbul Modern Yarı Yıl Sanat Atölyeleri 25 Ocak’ta Çocuklarla Buluşuyor!

 

İstanbul Modern Yarı Yıl Sanat Atölyeleri 

İstanbul Modern Sanat Müzesi, 25 Ocak – 5 Şubat 2016 sömestr tatilinde Yarı Yıl Sanat Atölyeleri ile ufaklıklara sanat dolu bir program sunuyor. 7-12 yaş arasındaki çocuklar bu program kapsamında, sabah saatlerinde müze uzmanlarıyla beraber sanatı yorumlamaya yönelik imalathane çalışmalarına ya da öğleden sonrasında sanatçıların yönetiminde gerçekleşen, sanat projeleri üretmeye odaklanan sanatçı atölyelerine katılabiliyor.

Sabah saat 10.00-12.00 içinde müze uzmanlarının yönetiminde, sanat zamanı, tasarım, arkeoloji, çevre, müzecilik ve hatta kimya mevzularıyla sanat uygulamalarını buluşturan atölyeler, evlatları disiplinlerarası düşünmeye ve üretmeye çağrı ediyor.  Pazartesi günleri “Resimler ve Kostümler”, salı günleri “Tarih Öncesi Canlılar”, çarşamba günleri “Atlantis”, perşembe günleri “Hayalimdeki Müze”, cuma günleri ise “Mikroskoptan Resimler” adlı imalathane emek harcamaları gerçekleştiriliyor.  

Öğleden sonrasında saat 13.00-16.00 içinde Sanatçı Atölyeleri’nde modern sanatçı Ardan Özmenoğlu ile buluşan çocuklar fikirlerini, boya ya da kalem haricinde malzemeler kullanarak, stencil, gravür, ipek baskı benzer biçimde her gün değişik bir baskı tekniğini deneyerek somutlaştırıyor.

Sergi gezileri, bir tek salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri sabah atölyeleri kapsamında gerçekleştiriliyor. Bu gezilerde imalathane içerikleriyle ilişkilendirilen sergi alanlarındaki sanat emek harcamaları ele alınıyor.

Programlar ücretlidir. Detaylı informasyon için: (212) 334 7352  

Online kayıt için:  http://www.istanbulmodern.org/  

SABAH ATÖLYELERİ

Sabah atölyeleri 10.00-12.00 saatlerinde, hafta içi her gün 2 saat süresince uygulanmaktadır.

Resimler ve Kostümler Atölyesi

25 Ocak, 01 Şubat 2016, Pazartesi

Bu atölyede çocuklar; renklerle, lekelerle ve değişik sanat malzemeleriyle emek harcayarak hayal güçlerinin sınırlarını zorluyor. Sanat tarihinden usta ressamların resimlerinden örneklerin yer almış olduğu bir sunumu izleyerek, resimlerde tanım edilen dönemleri ve kostümleri değerlendiriyorlar. Arkasından, ilkin prova mankenleri üstünde bir kostüm tasarlıyor, sonrasında bu kostümü giyen bir figür için fotoğraf emek harcaması yaparak imalathane çalışmasını tamamlıyorlar.

“Tarih Öncesi Canlılar” Heykel Atölyesi

26 Ocak, 2 Şubat 2016, Salı

Bu atölyede çocuklar nesli tükenmiş tarih öncesi canlıları mevzu alır. Arkeolojik kazılardan görsellerin ve bu canlıların yaşadıkları dönemde iyi mi görülebileceklerine ilişkin görsel yorumların incelenmiş olduğu kısa bir sunum ile süregelen imalathane, evlatların en oldukca etkilendikleri canlıdan esinlenerek kartondan heykeller yapmaları ile devam ediyor. Program İstanbul Modern’in “YOK OLMADAN: Tabiat ve Sürdürülebilirlik Üstüne Bir Sergi”yi gezmeleri ve sanat çalışmalarının incelenmesi ile tamamlanıyor. 

 

Atlantis Atölyesi

27 Ocak, 3 Şubat 2016, Çarşaba

“Efsanevi batık kıta” olarak malum Atlantis’i mevzu alan imalathane emek harcaması, insan ve yaşam alanlarına ilişkin hayal enerjisini tetikleyen bir sanat uygulaması. Çocuklar bu atölyede, strafor, renkli kartonlar, renkli teller ve keçe kullanarak, Atlantis’in doğasını, mimari yapısını, içinde yaşayan fantastik canlılarını bir maket tasarımında bir araya getiriyor. Program evlatların “YOK OLMADAN: Tabiat ve Sürdürülebilirlik Üstüne Bir Sergi”’yi gezmeleri ile tamamlanıyor.

“Hayalimdeki Müze” Atölyesi

28 Ocak, 04 Şubat 2016 Perşembe

Program müze terimini ele alan bir söyleşi ile başlıyor. Arkasından çocuklar İstanbul Modern’in kullanım alanlarını, koleksiyonunu, müzecilik alanındaki faaliyetlerini inceledikleri kısa bir müze gezisi gerçekleştiriyor. Imalathane çalışmasında çocuklar, hususi hazırlanmış bir maket üstünde, düşsel koleksiyonlarıyla tekrardan yorumladıkları bir İstanbul Modern kuruyor.

Mikroskoptan Resimler

29 Ocak, 05 Şubat 2016 Cuma

Bilimin araştırma teknikleri ile plastik sanatları buluşturan program, evlatların sık rastladıkları soğan kabuğu, kum, yaprak benzer biçimde malzemelerin mikroskop ile iyi mi göründüklerinin incelenmesi ile başlıyor. Arkasından gördükleri görüntülerden yola çıkarak bu mikro dünyanın resimlerini su bazlı boyalar kullanarak üretiyorlar. Program müzenin “Sanatçı ve Zamanı” adlı koleksiyon sergisinin gezilmesi ile tamamlanıyor.

SANATÇI ATÖLYELERİ: ARDAN ÖZMENOĞLU İLE BASKI RESİM

Sanatçı atölyeleri saat 13.00-16.00  içinde hafta içi her gün 3 saat süresince uygulanıyor.

Yapışkan Resimler

25 Ocak, 01 Şubat 2016, Pazartesi

Bu imalathane emek harcaması baskı fotoğraf uygulamalarının en temeline dayanıyor. Programda çocuklar, patatesleri yontarak, ipleri kullanarak, yapışkanlı kağıtlar üstüne imgeler yaratıyor. Sanatçı Ardan Özmenoğlu’nun sanat çalışmalarından örnekleri paylaşacağı bu atölyede çocuklar, sanatçının yaratım süreçlerinden birinin izinden giderek minik parçalardan oluşturacakları büyük baskı resimlerini, hep birlikte üretiyor.

Atölyede Sokak Sanatı

26 Ocak, 2 Şubat 2016, Salı

Graffiti sanatının temel öğelerinden kabul edilen stencil baskılar, bu imalathane çalışmasında kentlerdeki sokak sanatını ufaklıklara getiriyor. Çocuklar, Ardan Özmenoğlu’nu etkileyen stencil baskıları ve sanatçının tasarımlarını inceleyerek programa başlıyor. Arkasından kendi imgeleri için stenciller tasarlıyor ve su bazlı boyalar kullanarak atölyenin duvarlarını tasarladıkları stencillerle kaplıyorlar.  

Monoprint

27 Ocak, 3 Şubat 2016, Çarşamba

Bu imalathane çalışmasında çocuklar mono baskı ve linol baskı teknikleriyle cam, pleksiglas ve linolyum benzer biçimde malzemeleri kullanarak kalıplar oluşturuyor. Tasarladıkları bu kalıpları, su bazlı boyalarla kağıtlara aktararak resimsel imgelerini çoğaltmanın şekillerinden biriyle tanışıyorlar.

Gravür ve Ahşap Baskı Atölyesi

28 Ocak, 04 Şubat 2016 Perşembe

Bu imalathane çalışmasında çocuklar ahşap, linolyum benzer biçimde nesneleri kazıyarak programa başlıyor. Çocuklar kazıdıkları yüzeyleri su bazlı boyalarla renklendirdikten sonrasında, oluşturdukları kalıplarla, kağıt ve kumaşlar üstüne basarak gravür sanatını ve ahşap baskı tekniğini deneyimleme fırsatı yakalıyor.

İpek Baskı Atölyesi

29 Ocak, 05 Şubat 2016 Cuma

Imalathane programı tekstil sanayii, grafik sanatlar ve baskı fotoğraf emek harcamaları başta olmak suretiyle sayısız kullanım alanı olan, serigrafi olarak da malum “ipek baskı” tekniğine odaklanıyor. Çocuklar sanatçı ile beraber atölyede tasarımlarını, ince bir ipek süresince uygulayacakları kuvvet yardımıyla boya ile kumaş, kağıt, karton, cam, metal benzer biçimde yüzeylere aktararak kompozisyonlar 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir