Ana Sayfa / Konser / İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta – 28 Kasım 3 Aralık 2017

İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta – 28 Kasım 3 Aralık 2017

 

28 Kasım – 3 Aralık haftasında sahnelenecek oyunlar Gulyabani, Avrupa, Nehrin Solgun Yüzü, Refah, Düdüklüde Kıymalı Bamya, İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı ve çocuk oyunları Büyülü Keman ile Purnima ve Sırlar Ormanı olacak.

Gulyabani (Müzikal), Cevahir 1 Sahnesinde

Metin Arslan’ın, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın aynı adlı kitabından oyunlaştırdığı ve yönettiği Gulyabani oyununun dekor tasarımında Ethem İzzet Özbora, kostüm tasarımında Esra Selah, ışık tasarımında Yakup Çartık imzası bulunmakta. Müzikler Erkin Hadimoğlu ve Nadir Gündüzlü’ye, koreografi Irving Resurreccion’a ilişik. Oyunda cinlerin ve perilerin cirit attığı söylenen köşke hizmetçilik için giden saf ve temiz yürekli Muhsine, kendisini ahlaksız bir oyunun içinde bulur. Yanlış öğretilerin, cehaletin ve geleneklerin girdabından kendini ve beraberindeki öteki bayanları kurtarmaya çalışır. Ali Fuat Çimen, Elif Nutku ve Mehlika Balkan’ın da yer almış olduğu ce canlı orkestranın eşlik etmiş olduğu kalabalık bir oyuncu ve dansçı ekibi da bulunan Gulyabani 3 Aralık’a kadar Cevahir 1 Sahnesinde izlenebilir.

Avrupa, Cevahir 2 Sahnesinde 

David Greig’in yazdığı, Hakan Silahsızoğlu’nun çevirisini yapmış olduğu, Mehmet Birkiye’nin yönettiği Avrupa oyunu Cevahir 2 sahnesinde temsillerine devam ediyor. Oyunun dekor ve kostüm tasarımında Şirin Dağtekin Yenen, ışık tasarımında Yakup Çartık, koreografide ise Alpaslan Karaduman imzası bulunmakta. Oyunun müzikleri Fırat Akarcalı’ya ilişik. Avrupa oyununda, toplumsal ve ekonomik açıdan çürümeye yüz tutmuş bir sınır nahiyesine gelen iki kaçak mültecinin, ülkelerindeki savaştan kaçarken ekonomik sorunların yerli halk üstünde yarattığı gerilimin kurbanlarına dönüşmeleri anlatılıyor. Oyundaki karakterlere Salih Dündar Müftüoğlu, Atilla Şendil, Fiil Yıldız, Ümit Tabak, Gülşah Fırıncıoğlu, Ferdi Alver, Gökay Akgör, Hakan Yeni, Zuhal Acar, Burak Çiçek, Ferit Çelik ve Ahmet Armutlu yaşam veriyor. Avrupa oyunu 2 Aralık’a kadar Cevahir 2 Sahnesinde izlenebilir.

Düdüklüde Kıymalı Bamya, Bölme Minik Sahne’de

Memet Baydur’un eseri Düdüklüde Kıymalı Bamya 28 Kasım Salı günü Minik Sahne’de prömiyerini gerçekleştiriyor. Yönetmenliğini Serap Eyüboğlu’nun yapmış olduğu oyunun dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, kostüm tasarımı Serpil Tezcan’a, ışık tasarımı Yüksel Aymaz’a ilişik. Müziklerini Türkü Deyiş Çınar’ın yapmış olduğu oyunun dramaturgu Şafak Eruyar. Yaygınlaşan dedikodu ve eğitimsiz cemiyet kültürünü eleştirirken, bunlara karşı olanların ötekileştirilmesini sorgulayan, sabah kahveleri, fal tutkuları ve içi boş anlam ifade etmeyen sohbetleriyle ufak burjuva kadınlarının duyarsızlıklarına gülünç bir bakış sergileyen oyunda karakterlere Ayla Kalımlı Yücesoy, Luk Niş, Güvenli Maltepe, Ece Koroğlu, İpek Gülbir, Demet Ergün, Türkü Deyiş Çınar ve Rami Çakır yaşam veriyor. Düdüklüde Kıymalı Bamya oyunu, 10 Aralık Pazar gününe kadar Bölme Minik Sahne’deki temsillerine devam edecek.

Nehrin Solgun Yüzü, Üsküdar Tekel Sahnesinde

Nick Stafford’un yazdığı, çevirmeni ve rejisörü Ahmet Levendoğlu olan Nehrin Solgun Yüzü 28 Kasım – 9 Aralık tarihleri içinde Üsküdar Tekel Sahnesinde temsillerine devam edecek. Dekor ve kostüm tasarımı Şirin Dağtekin Yenen’e, ışık tasarımı Yakup Çartık’a ilişik. Müziklerde Bruce Springsteen ve Eren Levendoğlu imzaları bulunuyor. Oyunda, kaybolan kızını bulmak için şüpheliyi hapishanede sık sık ziyaret eden bir hanımla dostluk kurmaya çalışan bir babanın hikayesi anlatılıyor. Oyundaki karakterlere Levend Öktem, Duygu Üzüm Arat, Serhan Süsler ve Gürcan Salihoğlu yaşam veriyor.

Refah, Üsküdar Stüdyo Sahnesinde

Kenan Işık’ın Ahmet Hamdi Tanpınar’ın aynı adlı kitabından tiyatroya uyarladığı Refah’un yönetmeni M. Nurullah Tuncer. Dekor tasarımında Behlüldane Tor, kostüm tasarımında Şirin Dağtekin Yenen, ışık tasarımında ise İ. Önder Arık imzası bulunmakta.  Müzikleri Orhan Enes Kuzu’ya ilişik olan oyunun koreografı Ö. İlyas Odman. Oyundaki karakterlere Nimet İyigün Nalbant, Kubilay Karslıoğlu, Hakan Elmasoğlu, Orkun Gülşen, Damla Ece Dereli, Nesli Yılmaz, Ozan Hikmet Özcan, Burak Çağlar, Derya  Yırtıcı, Yusuf Can Sancaklı, Tolga Kortunay, Fatih Altınağaç, Gökhan Türkal, Burcu Bahar Aydın, Göze Şenol, Buyruk Üstündağ, Hasan Kiriş, Can Uzay Gündüz ve Furkan Sarı yaşam veriyor.

Oyunun mevzusu ise şu şekilde:
İkinci dünya savaşının çıkmasına saatler kala Mümtaz, hasta yatağında yatmakta olan kuzeni İhsan’ın ilaçlarını yaptırmak suretiyle dışarı çıkar. İlaçların hazırlanmasını beklerken girmiş olduğu eskici dükkanında geçirdiği son bir senenin vakaları, bu vakalara tesir eden tüm kişiler, yaşamını şekillendiren her şey zihninde tekrardan, aynı şiddetle canlanır. Mümtaz düşle gerçek içinde gidip gelirken aşkı, yaşamı ve ölümü tekrardan sorgulamaya adım atar. Yanı başındaki harp tehdidi altında, çağının aydını olarak Mümtaz, bir taraftan bireysel sıkıntılarıyla toplumsal sorumluluklarının içinde sıkışmıştır. Refah, Mümtaz’ın huzuru arama hikayesidir.

Refah oyunu 10 Aralık Pazar gününe kadar Üsküdar Stüdyo Sahnesinde temsillerine devam edecek.

İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı, Küçükçekmece Aden Kültür Merkezinde

Ali Cüneyd Kılcıoğlu’nun yazdığı, Elif Erdal’ın yönettiği oyunun dekor ve kostüm tasarımında Suzan Erbilgin, ışık tasarımında Akın Yılmaz imzası bulunmakta. Oyun askerden dönmüş bir üniversite mezunu gencin, iş aramaya başladığı süreçte ülkesinde kriz çıkmasını, insan kaynakları uzmanlarının “çağıl metotlarla” hazırladığı müracaat-eleme-yanıt bekleme badirelerini aşmaya çalışmasını hem keyifli hem de ironik bir üslupla konu alıyor. Oyundaki karaktere Berkay Tulumbacı yaşam veriyor. İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı 1 ve 2 Aralık tarihlerinde Küçükçekmece Aden Kültür Merkezinde izlenebilir.

ÇOCUK OYUNU

Purnima ve Sırlar Ormanı, Cevahir 2 Sahnesinde

Handan Ergiydiren Doğan ve Günay Ertekin’in yazdığı, yönetmenliğini Handan Ergiydiren Doğan’ın yapmış olduğu çocuk oyunu Purnima ve Sırlar Ormanı 3 Aralık Pazar günü Cevahir 2 Sahnesinde izlenebilir.

Oyunun mevzusu özetlemek gerekirse şu şekilde:
Güzeller güzeli Hint prensesi Purnima, Wenteka dağlarının ardındaki Indra nehrinin suyundan içerek sonsuz güzelliğe kavuşulabileceğini öğrenir. Derhal yollara düşer ve sırlarla dolu ormandan geçerek Indra’ya ulaşmaya çalışır. Bu seyahat esnasında bir sürü hayvan dostu olur, onlardan bir sürü öğrenek hikâyesi dinler ve sonunda Indra nehrine ulaşır. Bakalım Purnima sonsuz güzelliğe kavuşabilecek mi?

Büyülü Keman, Küçükçekmece Aden Kültür Merkezinde

Aristide Christian Charpentier’in yazdığı, Türkan Dündar ve Hakan Tartan’ın Türkçeye kazandırdığı ve yönetmenliğini Ebru Kara’nın yapmış olduğu çocuk oyunu 3 Aralık Pazar günü Küçükçekmece Aden Kültür Merkezinde izlenebilir. Oyunun dekor ve kostüm tasarımında Nalan Alaylı, ışık tasarımında Akın Yılmaz imzası bulunuyor. Müzikleri Burçak Çöllü’ye ilişik olan çocuk oyununda karakterlere Abdülhamit Mutlu, Melek Tanker, Oğuzhan Özcan ve Melih Pamukçu yaşam veriyor.

Oyunun mevzusu özetlemek gerekirse şu şekilde:
Kendi halinde oğluyla beraber yaşayan ayakkabı ustası Jules’e günün birinde bir sandık gelir. Babasının yanında çalışan Jacques ile arkadaşı Pierre içinde sandığı açıp içindekilere haiz olmak için amansız bir savaşım adım atar. Oysa bu büyülü bir sandıktır. Sandığı açmak ve içindekilere haiz olmak için ise yedi ayrı anahtara gerekseme vardır. Babasının mesleğini devam ettirmekle hayallerinin peşinden gitmek içinde kalan genç Jacques’ın renkli hayal hayatına götürmüş olan oyun dostluk, çalışmak, sevgi ve aile bağlarının önemine vurgu yapıyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir