Ana Sayfa / Konser / İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta (23 Ocak-28 Ocak 2018)

İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta (23 Ocak-28 Ocak 2018)

 

Sahnelenecek oyunlar Elektra, Avrupa, Romeo ve Juliet, #Cehennem,  Düdüklüde Kıymalı Bamya, Giydirici, Purnima ve Sırlar Ormanı olacak.

Elektra, Cevahir Salon 1’de
Sophokles’in eserini Zeynep Avcı’nın çevisi ile sahneye koyan Işıl Kasapoğlu. Oyunun dekor tasarımında Hakan Dündar, kostüm tasarımında Nalan Alaylı, ışık tasarımında Cem Yılmazer imzası bulunmakta. Müziklerini Alper Maral’ın hazırladığı oyunun dramaturgu Onur Erbilen.

Oyunun mevzusu özetlemek gerekirse şöyleki:
Troya savaşından zaferle dönen büyük Yunan komutanı Agamemnon’un karısı Klytaimnestra sarayı aşığı ile beraber yönetmektedir. Babasının intikam arzusuyla yanıp kavrulan Elektra ise kentte tutsaklık altında bir yaşam sürmektedir. Elektra’nın tek gayesi sürgün olan adam kardeşi Orestes’in yurda dönmesi ve annelerini aşığıyla beraber öldürmesidir. Babasının katilleriyle uzun seneler yaşamak zorunda kalan Elektra, ölmüş babasının onurunu kurtarmak için öcünü iyi mi alacak ve nefret etmiş olduğu annesiyle iyi mi hesaplaşacaktır?
Oyundaki karakterlere Fikret Urucu, Hasret Öçalmaz, Uzay Gökhan Irmak, Kübra Tektaş, Tolga Pancaroğlu, Melisa Akman, Sibel Ferlibel, Ece Akeren, Simge Ayvazoğlu, İlda Özgürel, Deniz Keresteci, Kerime Obenik ve Kontrtenor  Nuri Harun Ateş  yaşam veriyor. Elektra, 11 Şubat Pazar gününe kadar Cevahir Salon 1’de izlenebilir.

Avrupa, Cevahir 2 Sahnesinde 
David Greig’in yazdığı, Hakan Silahsızoğlu’nun çevirisini yapmış olduğu, Mehmet Birkiye’nin yönettiği Avrupa oyunu Cevahir 2 sahnesinde temsillerine devam ediyor. Oyunun dekor ve kostüm tasarımında Şirin Dağtekin Yenen, ışık tasarımında Yakup Çartık, koreografide ise Alpaslan Karaduman imzası bulunmakta. Oyunun müzikleri Fırat Akarcalı’ya ilişkin. Avrupa oyununda, toplumsal ve ekonomik açıdan çürümeye yüz tutmuş bir sınır nahiyesine gelen iki kaçak mültecinin, ülkelerindeki savaştan kaçarken ekonomik sorunların yerli halk üstünde yarattığı gerilimin kurbanlarına dönüşmeleri anlatılıyor. Oyundaki karakterlere Salih Dündar Müftüoğlu, Atilla Şendil, Fiil Yıldız, Ümit Tabak, Gülşah Fırıncıoğlu, Ferdi Alver, Gökay Akgör, Hakan Yeni, Zuhal Acar, Burak Çiçek, Ferit Çelik ve Ahmet Armutlu yaşam veriyor. Avrupa oyunu 23-28 Ocak tarihleri içinde Cevahir 2 Sahnesinde izlenebilir.


Düdüklüde Kıymalı Bamya, Minik Sahne’de
Memet Baydur’un eseri Düdüklüde Kıymalı Bamya Minik Sahne’de temsillerine devam ediyor. Yönetmenliğini Serap Eyüboğlu’nun yapmış olduğu oyunun dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, kostüm tasarımı Serpil Tezcan’a, ışık tasarımı Yüksel Aymaz’a ilişkin. Müziklerini Türkü Deyiş Çınar’ın yapmış olduğu oyunun dramaturgu Şafak Eruyar. Yaygınlaşan dedikodu ve eğitimsiz cemiyet kültürünü eleştirirken, bunlara karşı olanların ötekileştirilmesini sorgulayan, sabah kahveleri, fal tutkuları ve içi boş anlam ifade etmeyen sohbetleriyle ufak burjuva kadınlarının duyarsızlıklarına gülünç bir bakış sergileyen oyunda karakterlere Ayla Kalımlı Yücesoy, Luk Niş, Güvenilir Maltepe, Ece Koroğlu, İpek Gülbir, Demet Ergün, Türkü Deyiş Çınar ve Rami Çakır yaşam veriyor. Düdüklüde Kıymalı Bamya oyunu, 23-28 Ocak tarihleri içinde Minik Sahne’de izlenebilir.

Romeo ve Juliet,  Üsküdar Tekel Sahnesinde
William Shakespeare’in yazdığı, Özdemir Nutku’nun çevirisini yapmış olduğu oyunun rejisi Makedon yönetmen Dejan Projkovski’ye ilişkin. Oyunun dekor tasarımında M. Nurullah Tuncer, kostüm tasarımında Medina Yavuz Almaç, ışık tasarımında Serhat Akın imzası bulunmakta. Oyunun müzikleri Goran Trajkoski, koreografisi Olga Pango tarafınca hazırlandı. Oyunda iki düşman ailenin evlatları olan Romeo ve Juliet’in ağlatısal aşkları değişik bir yorumla seyirciye sunuluyor. Oyundaki karakterlere Damla Ece Dereli, Atakan Akarsu, Seda Yıldız, Ahmet Dizdaroğlu, Zeliha Cenup, Nuray Durmuş, Kerim Altınbaşak, Murat Turhan, Muhammed Çakay, Bilal Ercan, Yunus Emre Terzioğlu, Can Deniz Erzaim, Burak Pamuk ve Cem Bayurgil yaşam veriyor. Romeo ve Juliet oyunu 23-28 Ocak tarihleri içinde Üsküdar Tekel Sahnesinde izlenebilir.


#Cehennem, Üsküdar Stüdyo Sahnesinde
Jennifer Haley’in yazdığı, Gülay Gür’ün çevirisini yapmış olduğu oyunun rejisörü Metin Belgin. Dekor Tasarımında Hakan Dündar, kostüm tasarımında Ceren Karahan, ışık tasarımında Yakup Çartık imzası bulunan oyunun dramaturgu Şafak Eruyar. Oyun düşüncelerimizi kodlayan, yaşamı gerçeklikten koparan ve sertlik dürtüsünü tetikleyen sanal dünyanın gelecekte duygularımızı da ele geçirme olasılığını bilim kurgu atmosferinde tartışıyor. Oyundaki karakterlere Metin Belgin, Simay Tuna, Ahmet Somers, Bahadır Emir ve Aslı Büşra Sarınç yaşam veriyor. #Cehennem, 23-27 Ocak tarihleri içinde Üsküdar Stüdyo Sahnesinde izlenebilir.


Giydirici, Kozyatağı Kültür Merkezinde
Ronald Harwood’un yazdığı, Ergun Sav’ın çevirisini yapmış olduğu, Hakan Çimenser’in yönettiği Giydirici oyunu 23-27 Ocak tarihleri içinde Kozyatağı Kültür Merkezinde sahnelenecek. Oyunun dekor tasarımında Harp Çevirel, kostüm tasarımında İnci Kangal Özgür, ışık tasarımında Akın Yılmaz imzası bulunmakta. Oyunun müzikleri Fırat Akarcalı’ya ilişkin. II. Dünya Savaşı’nda, ölümüne tiyatro icra eden bir grubu özetleyen oyundaki karakterlere Celal Kadri Kınoğlu, Hakan Çimenser, Rüyam Perihan Dirin, Hülya Gülşen, Ebru Demirdöven, Aral Seskir, Osman Tunca Soysal, Sinan Cem Acele, Güneş Yakın, Cem Şahin, Suzan Sabancı ve Emsalsiz Bayraktar  yaşam veriyor. Celal Kadri Kınoğlu’nun üç ayrı ödül kurulundan “En İyi Adam Oyuncu” ödülü almış olduğu  Giydirici oyunu, 27 Ocak Cumartesi gününe kadar Kozyatağı Kültür Merkezinde izlenebilir.

ÇOCUK OYUNU

Purnima ve Sırlar Ormanı, Kozyatağı Kültür Merkezinde
Handan Ergiydiren Doğan ve Günay Ertekin’in yazdığı, yönetmenliğini Handan Ergiydiren Doğan’ın yapmış olduğu çocuk oyunu Purnima ve Sırlar Ormanı 23-28 Ocak tarihleri içinde Kozyatağı Kültür Merkezinde izlenebilir.

Oyunun mevzusu özetlemek gerekirse şöyleki:
Güzeller güzeli Hint prensesi Purnima, Wenteka dağlarının ardındaki Indra nehrinin suyundan içerek sonsuz güzelliğe kavuşulabileceğini öğrenir. Derhal yollara düşer ve sırlarla dolu ormandan geçerek Indra’ya ulaşmaya çalışır. Bu seyahat esnasında bir sürü hayvan dostu olur, onlardan bir sürü öğrenek hikâyesi dinler ve sonunda Indra nehrine ulaşır. Bakalım Purnima sonsuz güzelliğe kavuşabilecek mi?

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir