Ana Sayfa / Konser / İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta (20-25 Şubat 2018)

İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta (20-25 Şubat 2018)

 

Sahnelenecek oyunlar Günün Çorbası, Karmakarışık, Romeo ve Juliet, Alyoşa, Sevgili Yaşam, Düdüklüde Kıymalı Bamya, Gulyabani ve Büyülü Keman olacak.


Günün Çorbası (Müzikal), Cevahir Salon 1’de
Todd Mueller ve Hank Boland’ın yazdığı, müzikleri Gregg Opelka’ya ilişik müzikalin çevirisi ve rejisi Taner Tunçay’a, dramaturjisi Selen Korad Birkiye’ye ilişik. Oyunun dekor tasarımında Behlüldane Tor, kostüm tasarımında Nalan Alaylı, ışık tasarımında ise İ. Önder Arık imzası bulunmakta. Koreografisini Seda Özgiş’in, müzik direktörlüğünü Melikcan Süre’ın yapmış olduğu müzikal ABD’da tabloid gazetelere karşı tiraj kaygısında olan bir gazetenin Pulitzer ödüllü muhabirinin meşhur bir restorana “günün çorbası”nın sır benzer biçimde gizlenen tarifini ele geçirmek suretiyle gönderilmesiyle başlamış olan duygusal bir müzikal güldürü. Oyundaki karakterlere Ozan Uçar, Nermin Koçak Tunçay, Onur Ertaman, Selmin Artemiz, Gözde Türker, Aykan Aydın, Seza Yeğin, Aykut Söyük, Vehbi Akıntürk, Gülçin Arslan, Gizem Genç ve Orhan Ergiol yaşam veriyor. Günün Çorbası müzikali 20-25 Şubat tarihleri içinde Cevahir Salon 1’de izlenebilir.


Karmakarışık, Cevahir Salon 2’de
Ray Cooney’in yazdığı, çevirisi Haldun Dormen ve Kemal Uzun’a ilişik olan oyunun rejisörü Haldun Dormen. Dekor tasarımında Harp Çevirel, kostüm tasarımda Mihriban Oran, ışık tasarımında ise Serhat Akın imzası bulunmakta. Oyunun koreografı Yeşim Alıç. Richard Phillips isminde saygı duyulan bir bakanın rakip partinin sekreteriyle minik bir kaçamak hayata geçirmeye hazırlanırken, otel odasında pencereden içeri sarkmış bir adam cesedi bulmaları üstüne gelişen vakaları özetleyen oyun, güldürü türünün en iyi örneklerinden biri. Oyundaki karakterlere Erkan Taşdöğen, Fatih Kahraman, Ali Ersin Yenar, Rüyam Perihan Dirin, Özden Ziraatçi, Ebru Demirdöven, Aral Seskir, Sinan Cem Acele, Cem Şahin ve Suzan Sabancı yaşam veriyor. Karmakarışık oyunu, 24 Şubat Cumartesi gününe kadar Cevahir Salon 2’de izlenebilir.


Sevgili Yaşam, Ufak Sahne’de 
Funda Özşener’in yazdığı oyunun rejisörü Metin Belgin. Oyunun dekor ve kostüm tasarımında Nalan Alaylı, ışık tasarımında Serhat Akın imzası bulunmakta. Oyunun müzikleri ise Stelyo Berber’e ilişik. Oyunda 1922 yılı İzmir’inde, “Amane” kahvelerinde şarkı söyleyen Eleni ile sokaklarda yaşayan Lena’nın hayatları kesişir. İki hanım savaşın kaosunda, ‘gitmekle kalmanın’ sanrıları içinde kendi yazgılarına sürüklenir. Sevgili Yaşam, toprağından sökülüp atılanların kültürüne, müziğine ve trajedisine değişik bir bakış sunuyor. Oyundaki karakterlere Yeşim Gül ve Ebru Aytürk yaşam veriyor.  Sevgili Yaşam 20-25 Şubat tarihlerinde Ufak Sahne’de izlenebilir.


Romeo ve Juliet,  Üsküdar Tekel Sahnesinde
William Shakespeare’in yazdığı, Özdemir Nutku’nun çevirisini yapmış olduğu oyunun rejisi Makedon yönetmen Dejan Projkovski’ye ilişik. Oyunun dekor tasarımında M. Nurullah Tuncer, kostüm tasarımında Medina Yavuz Almaç, ışık tasarımında Serhat Akın imzası bulunmakta. Oyunun müzikleri Goran Trajkoski, koreografisi Olga Pango tarafınca hazırlandı. Oyunda iki düşman ailenin evlatları olan Romeo ve Juliet’in ağlatısal aşkları değişik bir yorumla seyirciye sunuluyor. Oyundaki karakterlere Damla Ece Dereli, Atakan Akarsu, Seda Yıldız, Ahmet Dizdaroğlu, Zeliha Cenup, Nuray Durmuş, Kerim Altınbaşak, Murat Turhan, Muhammed Çakay, Bilal Ercan, Yunus Emre Terzioğlu, Burak Pamuk, Cem Bayurgil, Arif Mustafa Cenup ve Serhat Akülker yaşam veriyor. Romeo ve Juliet oyunu 3 Mart Cumartesi gününe kadar Üsküdar Tekel Sahnesinde izlenebilir.


Alyoşa, Üsküdar Stüdyo Sahne’de
Dirimsel Çitaklar’ın yazdığı Alyoşa oyununun yönetmeni Ahmet Somers. Dekor tasarımı Behlüldane Tor’a, kostüm tasarımı Medina Yavuz Almaç’a, ışık tasarımı Kerem Çetinel’e ilişik. Müziklerini Fırat Akarcalı’nın yapmış olduğu oyunun dijital animasyon tasarım ve uygulamasında Şirin Dağtekin Yenen ve Erkan Cerit imzası bulunuyor. Aliye Berger’in fırtınalı yaşamına bir tanıklık, yaratıcı kişiliğine bir saygı duruşu durumunda olan oyunda karakterlere Seray Gözler, Asuman Çakır, Erhan Tuna, M. Coşkun Ülgen, Melike Durak Aras, Gözde Yıldırım, Onur Somay ve Şebnem Bilgeer yaşam veriyor. Alyoşa oyunu, 20-25 Şubat tarihleri içinde Üsküdar Stüdyo Sahne’de izlenebilir.


Düdüklüde Kıymalı Bamya, Kozyatağı Kültür Merkezinde
Memet Baydur’un eseri Düdüklüde Kıymalı Bamya Şubat ayının dördüncü haftasında Kozyatağı Kültür Merkezinde seyircilerin karşısına çıkacak. Yönetmenliğini Serap Eyüboğlu’nun yapmış olduğu oyunun dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, kostüm tasarımı Serpil Tezcan’a, ışık tasarımı Yüksel Aymaz’a ilişik. Müziklerini Türkü Deyiş Çınar’ın yapmış olduğu oyunun dramaturgu Şafak Eruyar. Yaygınlaşan dedikodu ve eğitimsiz cemiyet kültürünü eleştirirken, bunlara karşı olanların ötekileştirilmesini sorgulayan, sabah kahveleri, fal tutkuları ve içi boş anlam ifade etmeyen sohbetleriyle minik burjuva kadınlarının duyarsızlıklarına gülünç bir bakış sergileyen oyunda karakterlere Ayla Kalımlı Yücesoy, Luk Niş, Güvenilir Maltepe, Ece Koroğlu, İpek Gülbir, Demet Ergün, Türkü Deyiş Çınar ve Rami Çakır yaşam veriyor. Düdüklüde Kıymalı Bamya oyunu, 20-25 Şubat tarihleri içinde Kozyatağı Kültür Merkezinde izlenebilir.

Gulyabani (Müzikal), Küçükçekmece Aden Kültür Merkezinde
Metin Arslan’ın, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın aynı adlı kitabından oyunlaştırdığı ve yönettiği Gulyabani oyununun dekor tasarımında Ethem İzzet Özbora, kostüm tasarımında Esra Selah, ışık tasarımında Yakup Çartık imzası bulunmakta. Müzikler Erkin Hadimoğlu ve Nadir Gündüzlü’ye, koreografi Irving Resurreccion’a ilişik. Oyunda cinlerin ve perilerin cirit attığı söylenen köşke hizmetçilik için giden saf ve temiz yürekli Muhsine, kendisini ahlaksız bir oyunun içinde bulur. Yanlış öğretilerin, cehaletin ve geleneklerin girdabından kendini ve beraberindeki öteki bayanları kurtarmaya çalışır. Ali Fuat Çimen, Elif Nutku ve Mehlika Balkan’ın da yer almış olduğu ce canlı orkestranın eşlik etmiş olduğu kalabalık bir oyuncu ve dansçı ekibi da bulunan Gulyabani 23-24-25 Şubat tarihlerinde Küçükçekmece Aden Kültür Merkezinde izlenebilir.

ÇOCUK OYUNU

Büyülü Keman, Cevahir Salon 2’de
Aristide Christian Charpentier’in yazdığı, Türkan Dündar ve Hakan Tartan’ın Türkçeye kazandırdığı ve yönetmenliğini Ebru Kara’nın yapmış olduğu çocuk oyunu 25 Şubat Pazar günü Cevahir Salon 2’de izlenebilir. Oyunun dekor ve kostüm tasarımında Nalan Alaylı, ışık tasarımında Akın Yılmaz imzası bulunuyor. Müzikleri Burçak Çöllü’ye ilişik olan çocuk oyununda karakterlere Abdülhamit Mutlu, Melek Tanker, Oğuzhan Özcan ve Melih Pamukçu yaşam veriyor.

Oyunun mevzusu özetlemek gerekirse şöyleki:
Kendi halinde oğluyla beraber yaşayan ayakkabı ustası Jules’e günün birinde bir sandık gelir. Babasının yanında çalışan Jacques ile arkadaşı Pierre içinde sandığı açıp içindekilere haiz olmak için amansız bir savaşım adım atar. Oysa bu büyülü bir sandıktır. Sandığı açmak ve içindekilere haiz olmak için ise yedi ayrı anahtara gereksinim vardır. Babasının mesleğini devam ettirmekle hayallerinin peşinden gitmek içinde kalan genç Jacques’ın renkli hayal yaşamına götürmüş olan oyun dostluk, çalışmak, sevgi ve aile bağlarının önemine vurgu yapıyor.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir