Ana Sayfa / Video / İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi’nin Temeli Bugün Atılıyor

İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi’nin Temeli Bugün Atılıyor

Alevi vatandaşların ibadetlerini yerine getirebilecekleri ve mimarisinde Mezapotamya bölgesindeki Türk-İslam motiflerinden esinlenilen Cemevi’nin temel atma töreni 26 Mart Pazar günü Küçükçekmece’de gerçekleştirilecek. İbadethane, eğitim ve kurultay alanlarından oluşacak merkezin iki yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Küçükçekmece’de, 1995 senesinde kurulan Halkalı Cemevi’nin yerine, daha kapsamlı ve büyük Cemevi ve Kültür Merkezi projesi için hazırlıklar tamamlandı. Tüm maliyetlerin Küçükçekmece Belediyesi tarafınca karşılandığı projenin temel atma töreni, İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi Yaptırma Hizmet ve Dayanışma Derneği ile ortaklaşa hazırlanıyor. Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’in de katılacağı temel atma töreninde; ek olarak, alevi nefesleri konseri ile bağlama resitali de verilecek.

Aynı Zamanda Bir Eğitim Merkezi

İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi, ibadethane olmasının yanında toplumsal, kültürel ve tasavvuf ilimlerine hizmet veren bir merkez olacak. Bilgisayar, yabancı dil, üniversite hazırlık, bağlama, el beceri ve meslek edindirme kurslarının düzenleneceği merkezde, kütüphane de bulunacak.
Proje, bin 500 kişilik cem salonu, 500 kişilik konuşma salonu ve eğitim sınıflarından oluşacak. Bodrum katlarında 6 metre kat yüksekliği bulunan alanda, cenaze hizmetleri de verilecek. İki yılda tamamlanması planlanan yapı, engelli vatandaşların kullanımına uygun engelsiz bir yapı olma niteliği de taşıyor

Vatandaşımızı Kucaklıyoruz

Birlik ve beraberlik ruhunun önemine vurgu meydana getiren Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Küçükçekmece Belediyesi olarak, yaptığımız tüm proje ve etkinliklerde, birlik ve beraberlik ruhunu pekiştirerek, halkımızın birbirine daha çok kenetlenmesi için hizmet veriyoruz. Bu doğrultuda, İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi’nin temelini atacak olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Program Bilgisi
Tarih: 26 Mart Pazar
Saat: 14.00
Yer: İstasyon Mah. Yunus Emre Cad. No:64, Küçükçekmece

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir