Ana Sayfa / Konser / İSTANBUL CAZ FESTİVALİ PROGRAMI

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ PROGRAMI

 İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafınca Güvence Bankası sponsorluğunda düzenlenen 24. İstanbul Caz Festivali, 4–20 Temmuz 2017 tarihleri içinde gerçekleştirilecek. Bu yıl da festival, caz, güncel müzik ve dünya müziğinin başarı göstermiş isimlerini ağırlayacak.

24. İstanbul Caz Festivali, 4-20 Temmuz tarihleri içinde, cazın duayen isimlerinden dünya müziğinin tanınmış ekiplerine, yeni keşiflerden sevilen yıldızlara, değişik mekânlarda gerçekleştirilecek 50’nin üstünde konserle, bu yaz Temmuz ayında keşiflerle dolu bir festival deneyimi yaşatacak. Meşhur yıldızların, Flamenkonun kült gitarist ve bestecilerinden Paco de Lucia’ya saygı duruşu niteliğindeki “Beyond The Memory” konserinin yanı sıra aralarında vokal cazın genç yıldızı Kandace Springs’den Jacky Terrasson & Stephane Belmondo benzer şekilde ustalara, Avrupa cazının efsaneleşmiş adı Nik Bärtsch’ten Afrika’nın iki görkemli sesi Fatoumata Diawara ve Hindi Zahra’ya caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın değişik seslerini ağırlayacak. Oluşum aşamasında Radiohead’in gitaristi Jonny Greenwood’un da içinde yer almış olduğu “JUNUN” projesi de festivalin bu yılki konukları içinde.

Festival kapsamında bu yıl önemli bir yenilik, yerli sahnenin başarı göstermiş müzisyen ve topluluklarını odağa alarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla SOCAR Türkiye desteğiyle hayata geçirilen “ViTRin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” olacak. Festivalin 5-8 Temmuz tarihleri arasındaki konserlerini kapsayan bu kısmı, festival seyircisiyle beraber internasyonal müzik sektörünün önemli temsilcileri de izleyecek.

Parasız gerçekleştirilecek “Parklarda Caz” konserleri ile Kadıköy yakasında festival içinde festival deneyimi yaşatacak “Gece Gezmesi” bu yıl da devam ederken, tüm gün sürecek konserler ve yapımevi çalışmalarıyla bu yıl ilki gerçekleştirilecek “Çocukça Bir Gün” başlıklı etkinlik de ‘ufak’ cazseverleri mutlu edecek.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ PROGRAMI

“Festival Ödül Gecesi”
4 Temmuz Salı, 21.00, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi

Festivalin Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde yapılacak  açılış gecesi, TRT Hafifçe Müzik ve Caz Orkestrası’nın şefi Kamil Özler ve Türk pop ve caz müziğinin duayen isimlerinden Fatih Erkoç’a Yaşam Boyu Başarı Ödülleri’nin takdim edilmesiyle başlamış olacak. Fatih Erkoç’un festivale hususi bir caz repertuarını seslendireceği konserinin peşinden Avusturyalı  sürpriz bir grup sahne alacak.

“Terramondo” Jacky Terrasson & Stephane Belmondo // Can Çankaya & Kağan Yıldız
5 Temmuz Çarşamba, 20.00, Fransız Sarayı Bahçesi

Blue Note ailesinin en kıymetli üyelerinden caz piyanisti Jacky Terrasson Fransız caz trompetçisi Stephane Belmondo ile birlikte festivalde klasik cazın yıldızını parlatacak. 1993’te Thelonious Monk Piyano Yarışması’nı kazanan ve yayımladığı yirmiye yakın albümle caz piyanistleri arasındaki yerini sağlamlaştıran Terrasson ile ABD’li new age ve caz fenomeni Yusef Lateef ile işbirlikleriyle dikkatleri iyice üzerine çeken Belmondo’nun 30 yıla dayanan dostlukları, 2016 tarihindeki Mother albümüyle taçlandı. İkili, duygusal, samimi ve yalın müzikleriyle Fransız Sarayı Bahçesi’nde balladlar, caz standartları, şansonlar ve birazcık da doğaçlamayla festival takipçilerini nostalji tüten notalara teslim edecek. Gecenin açılışını ise Kerem Görsev’in triosundan da tanıdığımız kontrbasçı Kağan Yıldız ve yerli caz sahnesinde birçok isimle projelere imza atan piyanist Can Çankaya, taptaze duo projeleriyle meydana getirecek.

Korhan Futacı Ve Kara Orkestra // Rain Lab (İdil Meşe & DaPoet)
5 Temmuz Çarşamba, 22.00, Salon İKSV

“ViTRin” kapsamında gerçekleşecek bu etkinliğin ev sahipleri söz yazarı, besteci ve saksofonist Korhan Futacı ile orkestrası Kara Orkestra ve Da Poet ile İdil Meşe’nin ortak projesi Rain Lab. Akustik solo projesiyle Avrupa ve ABD’de birçok konser veren, Oceansvs Orientalis için yazdığı şarkıya Acid Pauli’nin yapmış olduğu remiksle dünya genelinde bilinirlik kazanan İdil Meşe ile Gaslamp Killer, Chinese Man, Mount Kimbie, Araabmuzik, Daedelus benzer şekilde sanatçılarla aynı sahneyi paylaşan, yerli hip-hop sahnesinin en başarı göstermiş isimlerinden Da Poet’in trip-hop ve hip-hop’ı birleştirdiği Rain Lab performansının peşinden Korhan Futacı ve Kara Orkestra sahnede olacak. Tamburada ve Dandadadan’la kaydettiği albümlerdeki söz, beste ve saksofon performansıyla tanınan Korhan Futacı; yurtiçi ve yurtdışında birçok caz festivalinde sahne aldı. Pek oldukça internasyonal sanatçıyla aynı sahneyi paylaşan Korhan Futacı ve Kara Orkestra, organik bağlarla birbirine kenetlenmiş zengin bir orkestral doku yaratırken yüksek bilgili bir makine benzer şekilde çalışıyor.

Gece Gezmesi
6 Temmuz Perşembe 19.00, Kadıköy, Moda

Festival kapsamında bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek Gece Gezmesi, Ceylan Ertem, Gevende, Son Feci Bisiklet, Jakuzi ve Kolektif İstanbul benzer şekilde bağımsız sahneninheyecan verici ve alternatif isimlerini ağırlayacak. Etkinlik, All Saints Moda Kilisesi, Club Quartier, Dorock XL, Kadıköy Sahne, KargART, Living Room, Moda Sahnesi, Zor benzer şekilde Kadıköy’ün sevilen mekânlarına yayılacak. Gece Gezmesi  etkiliğinin detaylı programına caz.iksv.org adresinden ulaşılabilir.

Junun Featuring Shye Ben Tzur And The Rajasthan Express //
Miles Mosley // Bilal Karaman Trio // MadenÖktemErsönmez
7 Temmuz Cuma, 19.45, Beykoz Ayakkabı

Bas gitarist, vokalist ve besteci, Kamasi Washington’ın sağ kolu ve West Coast Get Down Collective’in kurucusu Miles Mosley, Beykoz Ayakkabı’da caz müziğin geleceğini notalara dökecek. Mosley, kendi hikâyelerini anlattığı ilk solo albümü Uprising’i İstanbullularla paylaşacak.

Beykoz Ayakkabı’nın hayranlık uyandıran atmosferinde gerçekleştirilecek gecenin kapanışını ise Junun gerçekleştirecek. Sufi ruhani müzik geleneğinden Qawwal’i günümüze taşıyan besteci-ozan Shye Ben Tzur, Hintli ekip the Rajasthan Express ile gerçekleştirdiği bu projede, geleneksel müziği elektronik tınılarla bir araya getiriyor. Kayıtlarında Radiohead’in gitaristi Jonny Greenwood’un da yer almış olduğu proje hakkında, Paul Thomas Anderson’ın yönetmenliğini üstlendiği “Junun” adlı belgesel İstanbul Film Festivali’nin sunumuyla 2015 senesinde gösterilmişti. Gecenin

“ViTRrin” kapsamında evsahipliğini üstlenecek adlar ise modal motifler, modern armoniler ve doğaçlamaları harmanlayan, Türkiye’nin en yetenekli genç müzisyenlerinden, caz gitaristi ve besteci Bilal Karaman ve üçlüsü ile Sarp Maden, Alp Ersönmez ve Volkan Öktem ile tabiri caizse bir rüya ekibi, caz yatağında marine edilmiş rock, drum’n bass, punk, noise, elektronik ve ambient’i birleştiren MadenÖktemErsönmez olacak.

“Caz Matine” Yürüyen Merdiven Feat. Tolga Alim & Kristian Lind // Geeva Flava
8 Temmuz Cumartesi, 13.45, Salon İKSV

“ViTRin” kapsamında gerçekleşecek son konserlerden Caz Matine’de Yürüyen Merdiven feat. Tolga Alim & Kristian Lind ve Geeva Flava sahne alacak. Geçtiğimiz senenin Genç Caz finalistlerinden, Parklarda Caz performanslarıyla Fenerbahçe sakinlerine neşeli ve hareketli saatler yaşatan Geeva Flava, matinenin açılışını meydana getirecek. Geeve Flava’nın peşinden mekanik bir yürüyen merdiven değil, iki bacaklı bir organizma olan Yiğit Özatalay ile Mustafa Kemal Emirel’in, davulun melodik kişiliğiyle piyanoya, piyanonun perküsif kişiliğiyle davula yaklaşmasıyla oluşturdukları Yürüyen Merdiven grubuna, , İsveçli kontrbasçı Kristian Lind ile trompetçi Tolga Alim eşlik edecek.

Parklarda Caz
9 Temmuz Pazar, 16.00, Fenerbahçe Khalkedon

Festivalin kültleşen ve parklara yayılan etkinliği Parklarda Caz bu yıl da şehrin sakinlerini Fenerbahçe’nin mavisi ve yeşili ortasında keyifli bir güne davet ediyor. Festivalde bu yıl Genç Caz gruplarının yanı sıra  İspanyol ekip Mastretta da zevke davet eden dans şarkılarıyla etkinliğin kapanışını meydana getirecek. Mastretta, arka planına Akdeniz aroması eklenmiş deneysel seyahatler ve rock dokunuşlarıyla bu güzel Pazar akşam üstünde Anadolu yakası sakinlerini popüler ve güncel müziğe doyuracak. Etkinliğin detaylı programına  caz.iksv.org adresinden ulaşılabilir.

Kandace Springs // Christian McBride’s “New Jawn Quartet”
10 Temmuz Pazartesi, 20.30, Sultan Park – Swissotel The Bosphorus

İlhamını Mütevazı, Ella Fitzgerald, Lauryn Hill, Billie Holiday, Nina Simone ve Erykah Badu benzer şekilde divalardan alan; Blue Note’un yeni keşfi piyanist, büyüleyici vokaliyle Kandace Springs, soul, caz ve popu birleştiren çekici şarkılarıyla sıcacık bir yaz akşamında Swissotel The Bosphorus Sultan Park’ta olacak. Kandace Springs’in peşinden, ABD’li caz bas gitaristi Christian McBride yeni projesi New Jawn Quartet ile modern caz keşiflerine yelken açacak. Yer almış olduğu 300’den fazla kayıtla kendi neslinin en oldukça kayıtta bulunan caz sanatçılarından sayılan McBride, haiz olduğu beş Grammy ödülü ile virtüözlüğünü kanıtladı. Herbie Hancock, Diana Krall, Chick Corea benzer şekilde caz müzisyenlerinin yanı sıra Sting, Paul McCartney ve Celine Dion benzer şekilde yıldızlarla da çalışan sanatçı, aralarında 18 kişilik Big Band projesinin de olduğu beş değişik ekibe liderlik ediyor.

“Havana Gecesi” Roberto Fonseca // Dayme Arocena
12 Temmuz Çarşamba, 20.30, Uniq Hall Açık Hava Sahnesi

Buena Vista Social Club ile dünyayı turlayan, Küba müziğindeki köklere dönüşün destansı bir belgesi niteliğindeki son albümü ABUC ile dünya genelinde başarı edinen Kübalı caz piyanisti Roberto Fonseca festivalin konuklarından. Havana’nın esrarengiz atmosferini çağrıştıran parçaları ile Roberto Fonseca’dan ilkin sahneyi neredeyse 23 yaşındaki Kübalı neo-soul vokalisti, Gilles Peterson’un keşfi Dayme Arocena ısıtacak. Yerinizde duramayacağınız ritimleriyle “Havana Gecesi” festivalde sıcacık bir Afro, Latin ve Küba müziği akşamı sunacak.

Fatoumata Diawara & Hindi Zahra
17 Temmuz Pazartesi, 21.00, The Grand Tarabya Panorama Terrace

Damon Albarn’dan Herbie Hancock’a kadar sayısız isme beraber rol alan Afrika müziğinin son yıldızı Fatoumata Diawara ile caz ve dünya müziğini benzersiz bir halde harmanlayan Hindi Zahra, sıcak ve ritmik bir caz ve dünya müziği akşamı için “Olympic Cafe Tour” projeleri kapsamında bir arada. Tutkulu hanım vokallerin gücüyle aklınızı başınızdan alacak konser bu senenin yeni mekanlarından Tarabya Oteli’nin tesirinde bırakan terasında gerçekleştirilecek.

Dee Dee Bridgewater “Memphis”
18 Temmuz Salı, 21.00, The Marmara Esma Sultan Yalısı

Üç Grammy ödülü, yedi adaylığı, The Wiz müzikaliyle bir de Tony ödülü bulunan, Motown Records efsanesinin en önemli sanatçılarından Dee Dee Bridgewater, doğduğu şehir Memphis’in müzikal mirasına saygı duruşu niteliğindeki hususi projesi ile festivalin konuklarından. Daha ilkin de birçok kez festivalin konuğu olan ve vatanımızda geniş bir fanatik kitlesi bulunan Bridgewater, BB King, Al Green benzer şekilde blues ve soul ustalarının şarkılarını tekrardan yorumlayacak. Caz ve soul divası, The Marmara Esma Sultan Yalısı’nın boğaza oluşturulan benzersiz atmosferinde vereceği bu konserle sevenlerini gene kendine fanatik bırakacak.

Donny McCaslin “Beyond Now”
18 Temmuz Salı 22.30, Salon İKSV

ABD’li caz saksofoncusu, Donny McCaslin, David Bowie’nin yıldızlar arasına karışmadan derhal ilkin yayımladığı Blackstar albümüne katkıda bulunanlar içinde önemli bir yerde duruyor. Gene Blackstar için birlikte çalmış olduğu Tim Lefebvre, Mark Guiliana, Jason Lindner, Nate Wood ve David Binney’nin işbirlikleriyle yayımladığı 2016 tarihindeki son albümü Beyond Now’u Bowie’ye adayan McCaslin, bu albümde MUTEMATH, Deadmau5, The Chainsmokers ve organik ki Bowie şarkılarına yer verdi. Albüm, 2016’nın en iyi caz albümleri içinde gösterildi. Bu senenin başlangıcında Grammy Ödül Töreni’nde Blackstar’ın kazanılmış olduğu ödülleri David Bowie adına almak suretiyle ekibi Ben Monder, Jason Lindner, Tim Lefebvre ve Mark Guiliana ile sahneye çıkan McCaslin’in kendi adına da ek olarak üç Grammy adaylığı bulunuyor. McCaslin, deneysel ve tekinsiz nefesiyle dinleyicilerini tesiri altında bırakacak bir konserle sahnede olacak.

Bill Laurance // Bokanté
19 Temmuz Çarşamba, 21.00, Beykoz Ayakkabı

Caz ve elektronik müziği birleştiren füzyon mutfağı Snarky Puppy’nin arkasındaki adlar, Beykoz Ayakkabı’nın atmosferine oldukça yakışacak bir performansla festivaldeler. Snarky Puppy’nin klavyecisi Bill Laurance’ın performansıyla başlamış olacak gece, grubun kurucusu ve bas gitaristi Michael League’in yepyeni projesi Bokanté ile devam edecek. League’in tanımıyla “Batı Afrika müziği, delta blues ve Led Zeppelin’in acayip bir birleşimi” olan Bokanté, değişik müzik türlerini başarıyla icra edebilen en seçkin gruplardan.

Isfar Sarabski // Basel Rajoub’s Soriana featuring Sirojiddin Juraev
20 Temmuz Perşembe, 20.30, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi

2009 Montreux Caz Festivali’nde solo piyano yarışması birinciliğini kazanan Azerbaycanlı piyanist Isfar Sarabski, SOCAR Türkiye’nin sponsorluğunda gerçekleştirilecek konserinde müzikseverlerle buluşacak. Yapmış olduğu işbirlikleriyle caz sahnesinde yerini her geçen yıl daha da sağlamlaştırarak, Royal Albert Hall’dan Queen Elizabeth Hall’a kadar en görkemli konser salonlarında sahneye çıkan Isfar Sarabski’ye bu konserde Türkiye’den müzisyenler de eşlik edecek. Gecenin diğeri topluluğu ise, Ağa Han Kültür Vakfı’na bağlı Aga Khan Müzik İnsiyatifi tarafınca desteklenen Suriyeli saksofon sanatçısı Basel Rajoub’un Soriana Project üçlüsü olacak.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ ÇOCUKLARIN DA YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

İstanbul Caz Festivali bu yıl ilk kez bir çocuk etkinliğine programında yer veriyor. 8 Temmuz Cumartesi günü Sakıp Sabancı Müzesi’nde saat 15.00’da başlamış olacak “Çocukça Bir Gün” başlıklı etkinlikle, Oran Etkin, Hakan Başar ve Barış İçin Müzik Üflemeliler Topluluğu konserlerinin yanı sıra gün süresince çocuklar için çeşitli yapımevi emekleri da yapılacak. Etkinlik biletini gösterenler Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki Feyhaman Duran sergisini gezebilecek, dilerlerse öncesinde rezervasyon yaptırarak çeşitli atölyelere de katılabilecek.

Caz enstrümanlarının hikâyesini keyifli bir halde anlattığı hususi konsede, meşhur klarnet virtüözü ve doğaçlama ustası Oran Etkin’e, vokalde Deniz Taşar, davulda Riccardo Marenghi, tubada Ertan Şahin ve piyanoda Barış Mert Peker eşlik edecek.  “Çocukça Bir Gün” kapsamında saat 16.30’da konser verecek olan 13 yaşındaki genç piyanist Hakan Başar ise 2015’te 5. Pera Müzik Festivali’nde ilk konserini verdi. Her geçen gün müzikal potansiyelini geliştirerek çalışmalarını hızlandıram Başar, İstanbul Caz Festivali’nin düzenlemiş olduğu Genç Caz yarışmasına da katılarak dikkatleri iyice üzerine çekti ve ilk albüm deneyim etme kayıtlarını MİAM’da gerçekleştirmiş oldu.

ZORLU PERFORMANS SANATLARI MERKEZİ’DE GENİŞ BİR CAZ YELPAZESİ

Sıkıntılı PSM, İKSV’nin en yüksek katkıda bulunan mekan sponsoru olarak İstanbul Caz Festivali sanatçılarını konuk edecek. Sıkıntılı PSM’de 24. İstanbul Caz Festivali’ne hususi olarak gerçekleştirilecek olan Paco Du Lucia “Beyond The Memory” konseri ile Christian McBride, Joshua Redman ve TRT Hafifçe Müzik ve Caz Orkestrası konserinin yanı sıra kıymetli birçok yerli ve yabancı ismin performansları için ev sahipliği meydana getirecek.

Bölme Trio
8 Temmuz Cumartesi 19.30, Drama Sahnesi

Müzikal zenginlikleriyle dünya müziğinde son yılların en dikkat çekici gruplarından biri sayılan Bölme Trio, enstrümanlarına tutkun Hüsnü Şenlendirici, İsmail Tunçbilek ve Aytaç Doğan’dan oluşuyor. 2007’de dünya müziğinin en önemli fuarı WOMEX’te dakikalarca ayakta alkışlanan üçlü, ertesi yıl Londra Caz Festivali kapsamında Queen Elizabeth Hall sahnesine çıktı. 2013’te piyasaya sürülen ikinci albümlerinde emsalsiz bestelerin yanı sıra Orhan Gencebay, Zülfü Livaneli ve Şükrü Tunar’ın parçalarına yer verdiler. Üçüncü albüm ‘Ahi’ ise 2016’da yayımlandı.

Mehmet Ali Sanlıkol & Whatsnext? Featuring Tiger Okoshi

13 Temmuz Perşembe 19.00, Drama Sahnesi

Caz müzisyeni, besteci ve akademisyen Mehmet Ali Sanlıkol, modern caz kompozisyonlarını Türk müziği etkileriyle birleştirecek hususi bir konser için, Japonya kökenli, ABD’li caz trompetçisi Tiger Okoshi ve türlere meydan okuyan topluluğu Whatsnext? ile tam 14 yıl sonrasında İstanbul Caz Festivali’ne geri dönüyor. İlhamını mehter ve Osmanlı müziğinden alan Mehmet Ali Sanlıkol bu gecede, Gary Burton, Bruce Arnold, Rakalam Bob Moses benzer şekilde caz duayenleriyle olan işbirlikleriyle saygıdeğerliğini arttıran, bununla birlikte caz akademisyeni olan Tiger Okoshi ile güçlerini birleştirerek seyircileri virtüöziteye doyuracak. New Orleans cazıyla çiftetelli melodilerini birleştiren şaşırtıcı bireşim işlerine yer verdiği son albümü Resolution ile dikkat çeken Sanlıkol’a, albümdeki “Niyaz Suite” parçasında beraber rol alan Antonio Sanchez, Migration konserinden bigün ilkin sanatçıyla aynı sahnede buluşacak.

Nik Bärtsch’s Ronin

13 Temmuz Perşembe 21.30,  Drama Sahnesi

İsviçreli piyanist, besteci ve prodüktör Nik Bärtsch, minimalist ve mistik tınıların öne çıkmış olduğu zen funk dörtlüsü Ronin ile festival seyircilerini kendi iç dünyalarına davet edecek.  Bärtsch, seneler içinde geliştirdiği müzikal dil ile klasik caz çizgilerini aşan çağdaş , blues ve etnik müzik benzer şekilde değişik türleri bu konserinde sunacak.

Kerem Görsev Quartet

14 Temmuz Cuma 21.30, Drama Sahnesi

Piyanoyla tanışmasının 50. yılını kutlayan Kerem Görsev, Ferit Odman, Kağan Yıldız ve Engin Recepoğulları’ndan oluşan dörtlüsü, hususi bir gece ile festivale konuk oluyor. Caz ile olan bağları 60’ların sonunda konservatuvara adım atmasıyla süregelen ve ilk bestelerini 90’lı yıllarda icra eden Görsev, Türkiye caz sahnesinin önde gelen caz piyanistleri içinde içeriyor. Birçok başarı göstermiş caz müzisyeniyle işbirlikleri icra eden Görsev, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında konserler vermeye devam ediyor.

Antonio Sanchez & Migration

14 Temmuz Cuma 19.00, Drama Sahnesi

Oscar ödüllü Birdman filminin orijinal müziklerine imza atan Meksika asıllı caz davulcusu Antonio Sanchez, Chick Corea ve Pat Metheny benzer şekilde devlerle sahne aldıktan sonrasında, grup lideri olarak kaydettiği son albümü The Meridian Suite’i takiben ilk kez İstanbul’a geliyor. Beş yaşlarında davulla tanışan, dört tane Grammy ödülü sahibi Sanchez, çağının en önemli grup liderleri içinde görülüyor. Birdman filminin orijinal müziklerine imza atan Meksika asıllı caz davulcusu Antonio Sanchez, Chick Corea ve John Patitucci benzer şekilde isimlerle sahne aldıktan sonrasında ilk kez grup lideri olarak kaydettiği albümü Migration’ı İstanbullu caz dinleyicisiyle paylaşacak.

TUNA ÖTENEL VE DOSTLARI İLE BİR CAZ GECESİ

26 Nisan Çarşamba, 21.30, Salon İKSV

Türk cazının en önemli isimlerinden Tuna Ötenel’in averaj 10 yıl sonrasında gene sahnede olacağı bu hususi gecede, caz duayenine Sibel Köse, Hakan Behlil, Neşet Ruacan, İmer Demirer, Murat Verdi, Can Kozlu, Hasan Kocamaz ve Güvenilir Fındıkoğlu benzer şekilde dostları eşlik edecek. Güvenilir Fındıkoğlu’nun müzik direktörlüğüyle İstanbul Caz Festivali’nin düzenlemiş olduğu konser, 26 Nisan’da Salon İKSV’de gerçekleşecek.

2008’de festivalin “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nü alan Tuna Ötenel, 60’lı yıllardan bu yana Türkiye’de caz müziğinin tanınması ve sevilmesinde büyük katkılarda bulunmuş oldu. Türkiye’nin ilk caz plağı olan, gitarda Kudret Öztoprak ve davulda Erol Pekcan’ın yer almış olduğu 1978 tarihindeki Caz Semai’de Tuna Ötenel de piyano ve saksofonun arkasındaydı. Geçirdiği talihsiz rahatsızlığın peşinden averaj 10 senedir müzikten uzak kalan Tuna Ötenel şimdi tüm geliri müzik talebesi gençlere burs olarak verilecek konserde, tek eliyle çaldırmış olduğu kornetiyle birlikte oldukça özlemiş olduğu ve özlendiği sahnede olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir