Ana Sayfa / Akustik / İrlanda’nın Hüzünlü Hazinesi: Damien Rice

İrlanda’nın Hüzünlü Hazinesi: Damien Rice

İrlanda, Damien Rice’ın yanı sıra müziklerindeki özgünlükten de hissedebileceğimiz suretiyle Sinead O’Connor, The Cranberries, U2, Lisa Hannigan, The Corrs benzer biçimde başarıya ulaşmış müzisyen ve grupların ana vatanıdır.

Damien Rice, 7 Aralık 1973 doğumlu söz yazarı, müzisyen ve müzisyen. Müzik tarzına folk/indie rock diyebilmekle beraber müthiş bir müzik zenginliği içinde gitar, piyano, perküsyon, çello ve keman benzer biçimde enstrümanları çalabilmektedir.

Müziğe 90’larda Juniper adlı rock grubuyla adım atmış, iki albüm sonrasında ise ayrılıp müzik kariyerine solo olarak devam etmiştir. Bu karardan hiçbir pişmanlığının olmadığını dile getiren Rice, 2002 senesinde çıkardığı ilk solo albümündeki tüm şarkıların sözlerini kendi yazmış ve prodüktörlüğünü de üstlenmiştir. Resmi bir destek istememesinin nedenini ileride kendi isteklerine engel olabilecek bir şey istememesiyle açıklar.

”O” adını taşıyan bu albümün her şarkısı büyük ses getirse de ilk kez 2004 senesinde Closer filmimizde çalan ”The Blowers Daughter” şarkısıyla büyük bir kesimin gönlünü fethetmiştir.

Toplam 3 solo albümü bulunmakla beraber son albümünü 8 yıl aradan sonrasında çıkarmıştır. Buna niçin olarak sahnesini paylaşmış olduğu ve bununla beraber sevgilisi olan Lisa Hannigan’la yollarını ayırması gösterilebilir. Bu süreçte dağınık ve umursamaz haliyle dikkat çeken Rice’ın son albümü My Favourite Faded Fantasy‘deki parçalarında Hannigan’a duyduğu özlemin izlerine rastlamak mümkün.

Rice, şarkı sözlerinde ağırlıklı olarak aşkı çaresizliği ve yalnızlığı keskin cümlelerle anlatır.

” What I really need is what makes me bleed
(Hakkaten gereksinim duyduğum şey, beni kanatıyor)

God will forgive me
But i, i whip myself in scorn, scorn.
(Tanrı beni affedecektir
Fakat ben, kendimi kibirle kamçılıyorum.) ”

Günümüzde tabiri caizse değerinin altında kalması onun her daim kendi halinde sakin ve inzivada haliyle uyum içindedir. Albüm kayıtları devamlı sahne performanslarının gölgesinde kalmış, 29 Temmuz 2016 İstanbul konserinde seyircilerin arasına karışarak şarkılarını söylemesi ve hala bir çok süre sokak müzisyenliğini devam ettirmesi de bu açıdan samimiyetini ve sanatçılığını kanıtlamıştır.

Minik ritüelleri olan bu örneksiz adam, konserlerine bir tek İrlanda markası Lowden marka gitarla çıkar. Konserlerinde bir barda tanışıp sohbet etmiş olduğu ve hoşlanılmış olduğu kadının ona üç dal sigara bırakarak adam arkadaşıyla gitmesi üstüne yazdığı Cheers Darlin’ şarkısına sıra ulaşınca çoğu zaman ilkin şarkının öyküsünü anlatır, hemen sonra şarabını eline alır, sigarasını yakar ve sarhoşluğun verdiği yetkiyle ritme aykırı bir halde şarkıyı kederle seslendirir. Bu şarkı Damien Rice’ın imzasıdır diyebilir ve şehire duyduğu hayranlıktan dolayı yazdığı Prague şarkısında da Cheers Darlin’in izlerini görebiliriz.

Dinlemek isteyenler için efsaneleşmiş sahne şovlarından birini paylaşıyoruz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir