Ana Sayfa / Galeri / İnsan Kemiklerinin Toplu Olarak Saklandığı Yapılar

İnsan Kemiklerinin Toplu Olarak Saklandığı Yapılar

Ölmüş insanların kemiklerinin konulduğu gizleme bölgeleri olan Ossa’lar, insan iskeletinin kalıntılarının saklanması amacıyla yapılmış sandık, kutu, yapı, kuyu ya da alanlardır.

Kemiklerin toplu olarak saklandığı bu uygulama bilhassa gömülme alanlarının kısıtlı olduğu yerlerde kullanılıyordu. Ölmüş şahıs en önce geçici bir mezara gömülüyor sonrasında ise iskelet kalıntıları çıkarılarak bir kemik gizleme mekanına yerleştiriliyordu. Kemik gizleme mekanları yardımıyla, bir alana birden fazla şahıs gömülebiliyor ve bu sayede bir tabutun kaplayacağı alan düşünüldüğünde daha azca alan işgal edilmiş oluyordu.

İşte birbirinden değişik o yapılar:

 Sedlec İskelet Kilisesi / Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nin Sedlec nahiyesinde, All Saints mezarlık kilisesinin altında bulunan kemik gizleme alanında, 40.000 ila 70.000 içinde insan kalıntısı olduğu tahmin ediliyor. Bu kemiklerin bir çok, şapelin dekorasyon ve döşemelerini oluşturmaları için artistik bir şekilde düzenlemiş. Çan şeklinde dört tane devasa yığın, şapelin köşelerini kaplarken içinde insan vücudundaki tüm kemiklerden minimum bir tane bulunan bir “kemik avize” de içeriyor.

Kapuçin Mahzen Mezarı / Roma, İtalya

Mahzen gömüt, 626 senesinde Papa 8. Urbanus tarafınca yaptırılan, Santa Maria della Concezione dei Cappuccini, kısaca “Kapuçinlerin Mukaddes Bakire Meryem’i” kilisesinin altında içeriyor.

Kemikler, Kardinal Antonio Barberini‘nin direktifiyle Via dei Lucchesi‘deki manastırdan çıkarılmış ve duvarlara dekoratif olarak Barok ve Rokoko stilinde yerleştirilmiş. Buradaki kemiklerin,1500 – 1870 yılları aralığında  gömülmüş olan 4.000 civarı rahibin kalıntıları olduğuna inanılıyor.

Brno Kemik Gizleme Alanı / Brno, Çek Cumhuriyeti

2001 senesinde kent merkezinde yapılacak olan bir inşa için yürütülen arkeolojik kazılar sonucunda bulunan alan, Çek Cumhuriyeti’nin Brno şehrinde St. James Kilisesinin altında içeriyor.

Zamanı 17. yüzyıldan 18. yüzyıla uzanmakla birlikte, yapıda ortalama olarak 50.000’den fazla kişinin kalıntıları olduğu tahmin ediliyor. Böylelikle, Avrupa’nın ikinci en büyük kemik gizleme yeri sayılıyor. 

Capela Dos Ossos (Kemik Şapeli) / Evora, Portekiz

Portekiz, Evora’da St.Francis Kilisesi’nin girişinin yanında yer edinen The Capela dos Ossos, 16. yüzyılda dönemin Karşı Düzeltim ruhuyla, kardeşlerine yaşamın geçici olduğu mesajını aktarmak amacıyla, Fransiskan bir rahip tarafınca kuruldu.

Çeşitli kiliselerin içindeki düzinelerce mezardan getirilmiş olan rahip iskeletlerinin sayısının 5.000 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Paris Yeraltı Mezarı / Fransa

Paris Yeraltı Mezarı ya da Catacombes de Paris, Fransa’da yeraltında yapılmış bir kemik gizleme alanıdır.

Place Denfert-Rochereau’daki eski kent giriş kapısının güneyinde yer edinen bu kemik gizleme alanında, mağara ve tünelleri dolduran 6 milyon insan kalıntısı bulunduruyor. 18. yüzyılın sonunda açıldıktan sonrasında, zaman içinde ‘Dünyanın En Büyük Mezarı’ olarak ünlendi.

Fleet Sokağı Kemik Gizleme Alanı / Londra, İngiltere

Fleet Sokağı Kemik Gizleme Alanı, İngiltere’de St. Brides Kilisesi’nin mahzen mezarlarının içinde içeriyor. 1950’li yıllarda meydana getirilen kazılar sonucunda, kilisenin ortaçağa ilişkin mahzen mezarında birçok iskelet kalıntıları ve mahzen kemik gizleme kısmında ise defnedilmiş kişiler ortaya çıktı.

St. Brides mahzen mezarlarında bulunan iskelet kalıntıları, Büyük Londra Yangını’ndan sonrasında Wren kiliseyi yine inşa ettiğinde mahzende gömülü olan 227 kişinin detaylı biyografik verilerini bir araya getirebilmek açısından oldukça mühim olarak görülüyor.

San Bernardino Alle Ossa / Milano, İtalya

San Bernardino alle Ossa, Milano’da Barok tarzında dekore edilmiş kemik mezarıyla meşhur bir kilise; 1210 senesinde, bitişik mezarlıkta yer kalmayınca, kemikleri saklamak için inşa edilmiş. 1269’da bir kilise eklenmiş, 1679’da yenilenmiş ve 1712’de bir yangın yüzünden tahribata uğramış. Eski kiliseye, daha büyük bir kilise ilave edilerek Siena’lı Aziz Bernardino’ya adanmış.

Çatı kemeri, 1695 senesinde Sebastiano Ricci tarafınca Triumph of Souls and Flying Angels (Ruhların Zaferi ve Uçan Melekler) ile freskolanmışken, pandantiflerde Mukaddes Bakire, St. Ambrose, St. Sebastian ve Siena’lı St. Bernardino resmedilmiş. Niş ve kapılar kemiklerle Rokoko tarzında dekore edilmiştir.

Kafatası Şapeli / Kudowa-Zdroj, Polonya

1776 senesinde mahalli cemaat rahibi tarafınca kurulan St.Bartholomews Kilisesi’nin Kafatası Şapeli Kudowa-Zdrój, Polonya’da içeriyor.

30 yıl Savaşı’nda (1618 – 1648) ve Üç Silezya Savaşı’nda (1740 – 1763) ölenler ile veba, frengi, kolera salgını, açlık benzer biçimde talihsiz nedenlerle ölmüş olanların bulunmuş olduğu kitlesel bir mezarda; duvarlar 3.000 kafatasıyla süslenmiş olup, öteki 21.000 şahıs ise mahzene defnedilmiş.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir