Ana Sayfa / Mobil / HTC Desire 816 Fiyatı Özellikleri Resimleri ve Yorumlar

HTC Desire 816 Fiyatı Özellikleri Resimleri ve Yorumlar

htc-desire-816-White-500x455

Son dönemde HTC telefonlar oldukça popülerlik kazanmıştır. HTC firmasının giriş seviyesinde en iddialı özelliklere haiz akıllı aleti olan HTC Desire 816 modelini bu yazıda masaya yatırıp her açıdan inceleyecek ve sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Kısa mevzu başlıkları olarak nelerden söz edeceğimize küçük küçük değinecek olursak: HTC Desire 816 kutu içinde ne olduğu, tasarımı, donanımı ve performansı, yazılımı, ekranı, kamerası, bataryası şeklinde şeyleri sayabiliriz.

Ek olarak  HTC Desire 816 teknik özelliklerinin kısa bir özeti yazının sonunda verilmiştir.

Doğal olarak ki detaylı birçok ekran görüntüsünü de araştırma şansı bulacaksınız…

Kutu içinde ne olduğu

HTC’nin bu akıllı telefonunun kutusu, alışılagelmiş bilgileri barındırıyor.

Oldukça dilli kullanım kılavuzu, ürün ikazları ve güvence belgesi şeklinde standart bilgileri bir kenara bırakacak olursak, Desire 816′nın takıları oldukça mütevazi bir envanterden ibaret.

htcdesire816inceleme (8)

Cihazın bununla beraber gelenler, 5v-1A tutarındaki şarj aleti, Stereo kulaklık ve usb ara kablosundan ibaret.

Aslına bakarsan genel kullanım için başka bir detaya ihtiyacımız da yok.

Tasarım

HTC Desire 816, firmanın giriş seviyesi telefonlarında benimsediği (Desire 310 hariç) plastik unibody beden tasarımını sergiliyor.

Yenilenmiş Desire serisinin karakteristik delikli ızgara yapısı, HTC BoomSound™ hoparlörler de dahil olmak suretiyle bu cihazın ön kısmında kendisini gösteriyor.

Bununla beraber, 816′nın öteki modellere nazaran küçücük farklılıklar içerdiğini altını çizmeliyiz.

htcdesire816inceleme (2)

Bu farklılıklardan ilki ön kamera’nın konumunda yaşanmakta.

Öteki modellerde sağ üst bölümde yer edinen ön kamera sensörü, Desire 816 modelinde üst sol kısma yerleştirilmiş bulunuyor.

Serinin öteki modellerinden ayrılan bir öteki özellik ise tuşlarının konumu olmakta. Desire 816′nın açma kapama düğmesi ve ses ayarları, telefonun sol kenarında üst kısma yerleştirilmiş durumda.

Bu konumlandırma tercihi, telefonlarını kılıfla kullanmayı yeğleyen HTC tutkunlarını rahatsız edebilir.

Averaj boyutta ellere haiz bir kullanıcının bu tuşlara tek elle erişmesinin mümkün olmadığını da belirtelim.

Bununla beraber, bu şekilde büyük ekrana haiz bir akıllı telefonu tek elle kullanmayı beklemek pek de mantıklı bir talep olmayacaktır.

htcdesire816inceleme (3)

Cihazın nano-SIM ve microSD girişleri, sağ yana konumlanmış bir koruma kapağının derhal altında yer ediniyor.

Desire 816′nın 3,5 mm kulaklık girişi alışılmış halde üst bölümde yer alırken, micro usb slotu ise aletin sağ al köşesine yerleştirilmiş durumda.

HTC’nin bu modelinin ön panelinde fizyolojik tuşlar yerine yazılımsal tuşları benimsediği ayrıntısını da paylaşıktan sonrasında, akıllı telefonumuzun arka yüzündeki detaylara geçiyoruz.

htcdesire816inceleme_728a1

Desire’ın en görkemli üyesi olan bu cihazın arka yüzü, son aşama mütevazı ve pürüzsüz yapısıyla bizi karşılıyor.

Desire 610′da karşılaştığımız görüntünün nerede ise aynısı olan bu tasarım, dışa dönük kamera sensörlerinden rahatsız olan kullananların hoşlanabileceği bir detay olabilir.

Telefonun arka kapağının sol üst kısımlarında konumlanmış arka kamera sensörü ve LED flash devresi, hafifçe içe doğru girinti yaparak gövdeyle birleşiyor.

Donanım ve Performans

HTC’nin bu cihazla, orta segmentin teknik detaylarını barındıran ve büyük ekranlı bir akıllı telefon oluşturmayı hedeflediği açıkça belli oluyor.

Hesaplama enerjisini Qualcomm Snapdragon 400 çipset ve 1,6 GHz dört çekirdekli Cortex-A7 işlemciden alan cihazın grafiklerini ise Adreno 305 GPU çekip çeviriyor.

1,5 GB RAM içeren Desire 816′nın elimize ulaşan versiyonundaki dahili bellek kıymeti 8 GB’dan ibaretken, bu miktara microSD kart ile 128 GB daha eklemek mümkün.

htcdesire816inceleme (6)

HTC Desire 816′dan harikalar yaratmasını ve “amiral gemisi” tabir edilen cihazlarla kapışmasını beklemek büyük bir yanlışlık olur.

Bununla beraber, akıllı telefonun işlem gücünün yüksek çözünürlüğünde olan videolara ve Real Racing 3 şeklinde sisteme son aşama yük bindiren uygulamalara fazlasıyla kafi bulunduğunu altını çizmeliyiz.

Android platformunda standart hale gelmiş AnTuTu ve Vellamo benchmark uygulamalarına maruz bıraktığımız Desire 816′yı performans olarak oldukça doyurucu bulduk.

Bu uygulamalardan AnTuTu üstünde 21277 puan kazanan HTC Desire 816, Vellamo Html5 testinde 1442 ve Vellamo Metal’de ise 663′lük skor elde etmiş durumda.

Cihazın bağlantı özellikleri açısından son olarak teknolojileri içerdiğini ve uzak-orta mesafede WiFi, 3G ve 4G LTE, yakın mesafede ise Bluetooth 4.0 ve isteğe bağlı olarak NFC protokollerinden oluşan geniş bir yelpazede erişim imkanı sunduğunu altını çizmeliyiz.

Yazılım

Desire serisinin en gelişmiş telefonu konumundaki cihazımız, yazılımsal yönden HTC’nin standart paketi dahilindeki HTC Sense™ arayüzü ve HTC BlinkFeed™ ile donatılmış bulunuyor.

htcdesire816inceleme728a2

HTC Connect™, DLNA, Sense Voice şeklinde yazılımsal iyileştirmeleri de içeren 816, Android 4.4.2 KitKat işletim sistemi ile güncel ve stabil bir akıllı telefon.

Ekran

5,5 inç boyutlu Super LCD2 kapasitif dokunmatik ekranın bu akıllı telefonun en görkemli özelliklerinden biri bulunduğunu altını çizmeliyiz. Çözünürlüğü 720 x 1280 olan bu ekran, 267 ppi px yoğunluğuna haiz ve 16 milyon değişik renk gösterebiliyor.

htcdesire816inceleme (5)

Gerek multimedya kullanımda, gerekse oyunlar esnasında son aşama net görüntü elde eden ekranımız, hem de cihazın yazılımsal tuşlarına da ev sahipliği yapıyor.

Böylesi büyük bir ekran varken, yazılımsal tuşların işgal edeceği alan kimseyi rahatsız etmeyecektir.

720p’lik çözünürlüğün 5,5 inç’lik dev ekranlı bir cihazda bile fazlasıyla iyi netice veriyor oluşu, üreticilerin çözünürlük artırma mücadelesini sorgulatan bir detay. Gelelim akıllı telefonumuzun kamerasına.

Kamera

Desire serisinin bu modelinin kamerası, şaşırtıcı derecede başarı göstermiş. Yenilenen Desire serisinin üyelerinin genel olarak kaliteli kamera sistemlerine haiz bulunduğunu söyleyebiliriz.

Daha ilkin incelediğimiz Desire 610′un fotoğraf standardını de değerlendirmiş ve oldukça kafi bir performans sergilediği fikrine erişmiştik.

Serinin en üst modeli olan Desire 816 da bizleri şaşırtmıyor ve oldukça seri çekim sergileyen ve net fotoğraf kareleri çıkaran bir akıllı telefon olarak karşımıza çıkıyor.

htcdesire816inceleme (4)

Cihazın ön yüzünde yer edinen kamera sensörü 5 megapiksel boyutunda ve 1080p’lik video çekebilecek derecede güçlü. Bu yönüyle HTC Desire 816, oldukça kuvvetli bir özçekim makinesi olmakta.

Arka yüzde yer edinen kameramız ise 4160 x 3120 boyutunda fotoğraf kaydedebilen, otofokuslu ve LED flaşla desteklenen 13 megapiksellik bir algılayıcı dönem içeriyor.

Cihazın arka kamerası vasıtasıyla yakaladığımız kareler, 4224 x 2368 piksellik orijinal boyutlarıyla web ortamında sergilemek için pek uygun değildiler.

Bu yüzden, 1280 x 718 çözünürlüğe indirgenmiş versiyonlarını sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıda yer edinen ön seyretme görsellerine tıkladığınızda, büyük boyutlu versiyonlarına yönlendirileceksiniz.

htcdesire816_fotolar (6)

htcdesire816_fotolar (5)

htcdesire816_fotolar (2)

htcdesire816_fotolar (1)

htcdesire816_fotolar (7)

htcdesire816_fotolar (4)

htcdesire816_fotolar (3)

Batarya

5,5 inç’lik dev ekrana ve gelişkin teknik özelliklere haiz bu akıllı telefonun oldukça yüksek bir enerji ihtiyacı olacağını siz de tahmin edeceksinizdir.

HTC’nin bu cihaza sağlamış olduğu li-polimer batarya, 2600 mAh’lik kapasitesi ile kıl oranı da olsa hedefi tutturuyor.

htcdesire816inceleme (7)

Ağırlıklı olarak oyun, multimedya içerik ve mesajlaşma uygulaması kullanılan durumlarda sorun yaşatabileceğini düşündüğümüz bu batarya, 737 saat bekleme ve 21 saatlik konuşma süresi vaat ediyor.

HTC Desire 816′yı yoğun halde ve uzun süre kullanmayı hedefleyenlerin bataryalı kılıf ve harici güç ünitesi şeklinde ek enerji kaynaklarını gözden geçirmelerinde yarar olduğu düşüncesindeyiz.

Son Yorum

htcdesire816inceleme (1)

HTC Desire serisinin phablet boyutlarındaki üyesi Desire 816, 5,5 inç boyutlu ekranı ve 13 megapiksellik arka kamerasıyla göz dolduran bir akıllı telefon.

Büyük ekrana haiz, iyi derecede uygulama performansı sergileyen ve iyi fotoğraf çeken bir akıllı telefon arayışındaysanız, HTC Desire 816 bu beklentilerinize kolaylıkla yanıt verecektir.

Puan: 7,5 / 10
Fiyat: ~1400 TL

Teknik Özellikler

RAM: 1,5 GB DDR3
İşlemci: Qualcomm Snapdragon 400, 1,6 GHz Cortex A7
Grafik: Adreno 305 GPU
Ekran: 5,5 inç 720p (720 x 1280)
Kamera: 5 MP ön ve 13 MP arka kamera sensörleri,
Bellek: 8 GB dahili ve microSD ile 128 GB’a kadar ek,
Bağlantı: WiFi, 3G, LTE, NFC, Bluetooth 4.0
İşletim sistemi: Android 4.4.2 KitKat
Batarya: 2600 mAh Li-Polimer
Boyutlar: 156,6 x 78,7 x 8,0 mm
Beden Renk Seçenekleri: Siyah, gri, beyaz, kırmızı, yeşil

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir