Ana Sayfa / Kitaplar / HOBBIT HAYRANLARI BU KİTABI KAÇIRMASIN!

HOBBIT HAYRANLARI BU KİTABI KAÇIRMASIN!

Elflerin “En yaşlı ve babasız” anlamına gelen “Iarwain Ben-adar” , Hobbitlerin “Tom Bombadil”, İnsanların “Orald” ve Cücelerin “Forn” adını verdikleri kadim bir Maia ruhudur.

Tom Bombadil, ilk kez Yüzüklerin Efendisi triosunun ilk kitabı Yüzük Kardeşliği’nde ortaya çıktı. Frodo ve arkadaşları Kara Süvariler onları kovalarken Bree’ye bilindik yoldan gitmezler, acayip ve tekinsiz bir başka yola saparlar, işte burada tam dinlendikleri sırada yaşlı bir ağaç Merry’i içine çeker ve onu yemeğe kalkar.

Tam bu sırada yaşlı, kırmızı yüzlü, parlak mavi gözlü ve çalı şeklinde kahverengi sakallı bir adam çıka gelir ve onları kurtarmış olur. Bu adam kendini Tom Bombadil olarak tanıtır. Şen şakrak, sürekli yüzü gülen ve her sözünün içinde şiir sözleri şeklinde kafiyeler olan bir adamdır. Kendisini yaşayan en yaşlı canlı olarak tanıtır.

Orta Dünya’ya düşen ilk yağmur damlasını ve ilk elflerin gelişini gördüğünden bahseder. Sözleri büyü şeklinde etkilidir. Orta Dünya’daki hiçbir kötülükten etkilenmez hatta bir ara Tek Yüzük’ü Frodo’dan alır parmağına takar ve basit bir metal parçası şeklinde parmağında çevirerek Frodo’ya geri verir. Sauron’un ve yüzüğün onun üstünde gücü yoktur.

İşte böylesine gizemli bir karakterdir Tom Bombadil. Kim, ne olduğu ve gücü bilinmemektedir. Ölümsüzdür ve bir Maia olduğu sanılmaktadır. İşte hepsi ve daha fazlasını bu kitapta bulabilirsiniz. Tolkien fanatiklerinin ne olursa olsun koleksiyonlarına eklemesi ihtiyaç duyulan bir kitap bulunduğunu düşünüyoruz.


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : J.R.R. Tolkien
Türü                    : Fantastik Kurgu
Tercüme                  : Niran Elçi
Orijinal Adı        
: The Adventures of Tom Bombadil
Yayınevi              
: İthaki Yayınları
ISBN                     
: 9786053757320
Çıkış Zamanı         
: Kasım – 2017
Sayfa Sayısı        
: 304
Fiyatı                   
: 25 TL – Ciltli

SATIN AL

“Elinizdeki kitap, bu ilgi çekici karakterlerin hikâyelerinin devamını bekleyen Hobbit fanatiklerinin kaçırmak istemeyeceği bir kitaptır.”Elli yıl ilkin ilk kez basıldığında kitabın üstüne bu sözler yazılmıştı.Yüzüklerin Efendisi’ndeki en garip karakterlerden kabul edilen eğlence dolu ve esrarengiz Tom Bombadil, Hobbitlerin yazdığına inanılan, Bilbo ile Frodo Baggins ve arkadaşlarının hikâyeleriyle birlikte Kırmızı Kitap’a kaydedilen şiirlerde de yer almıştır.

Tom Bombadil’in Maceraları, bu şiirlerin yanı sıra Üçüncü Çağ’ın sonunda Shire’ın efsanelerini mevzu alan öteki şiirleri de bir araya getiriyor.

“Profesör Tolkien, Hobbit’in içine yerleştirdiği şiirlerde şarkılara, tekerlemelere ve baladlara kabiliyeti bulunduğunu bizlere göstermişti. Tom Bombadil’in Maceraları’nda bu yeteneğin deha seviyesinde olduğu anlaşılıyor.”

Listener

Bu hususi edisyon Tolkien’in bazı şiirlerinin ilk kez yayımlanacak öncel versiyonları, Tom Bombadil’in düzyazı şeklinde yazılmaya başlanan hikâyesinin bir parçası ve Tolkien araştırmacıları Christina Scull ve Wayne G. Hammond’ın detaylı notlarıyla genişletilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir