Ana Sayfa / Spor / Hızlı Koşma Yolları Nedir?

Hızlı Koşma Yolları Nedir?

Hızlı Koşma Yolları Nedir?

Hızlı Koşma Yolları Nelerdir?

Sıhhatli bir yaşama haiz olmak sıhhatli beslenmek ve doğru fizyolojik faaliyetlerde bulunmaktan geçer. Her gün tertipli olarak yapılacak yürüyüş ya da koşularla sıhhatli bir bedene ve yaşama haiz olmak mümkündür.

Koşu da sıhhatli yaşamın bir parçasıdır ve biz bu yazımızda daha süratli iyi mi koşulabileceği konusunu ele alacağız. Fizyolojik hareketin oldukca azaldığı günümüzde artık daha azca yürür hale gelmişken süratli koşmanın ipuçlarını öğrenmek çoğumuz için farkındalık yaratacaktır.

Ustalaşmış bir spor benzer biçimde görünse de süratli koşma, doğuştan gelen bir kabiliyet olarak gösterilebilir. Tertipli yapılacak alıştırmalar yardımıyla süratli koşma oranı yüzde 5 ile 10 içinde yükseltilebilmektedir. Hızlı koşmanın püf noktalarının başlangıcında boy – kilo dengesine haiz bir vücuda haiz olmak gelmektedir. Aşırı kiloya haiz olmak yada oldukca zayıf olmak süratli koşmanın önünde engel teşkil eder.

Hızlı koşmada doğuştan gelen yeteneğin ve fizyolojik özelliklerin avantajından bahsetmişken vücut kas yapısının da pozitif etkisine kesinlikle değinmek gerekmektedir. Kol, bacak ve sırt kasları benzer biçimde alt ve üst kas gruplarının gelişmiş olması süratli koşmaya da pozitif tesir sağlar.

Hızlı koşmanın püf noktaları içinde kol çekme bilhassa sprintte oldukca önemlidir.Öyleki ki sprintlerde kollar ne kadar süratli çekilirse bunun sağlayacağı ekonomiklik ile koşu derecesi düşer ve daha süratli koşma sağlanır.

Hızlı Koşmada Kıyafetin Önemi

Koşucunun giyeceği giyim de süratli koşmayı sağlamada belirleyici bir unsurdur. Koşu esnasında giyilecek giysiler vücudu sarmalıdır. Hızlı koşu esnasında kıyafetlerin sallanmaması, içine hava girerek koşuyucuyu yavaşlatmaması gerekir. Doğru br giyim seçimi koşuya daha süratli başlamayı sağlayacak ve koşu esnasında ulaşılacak hıza ters bir etkinin oluşmasının önüne geçecektir.

Hızlı koşanlar çoğu zaman parmak ucu koşarlar. Bundan dolayı süratli koşu esnasında ayakkabı seçimine de dikkat edilmelidir. Hızlı koşmanın püf noktaları içinde kesinlikle ön tarafı oldukca çivili koşu ayakkabılarının kullanılması da yer almıştır. Koşu esnasında kesinlikle giyilmesi ihtiyaç duyulan çivili ayakkabı ayağı da bileğine kadar sımsıkı sarmalıdır. Böylece süratli koşmak isteyen şahıs kuvvetini yere tam

aktarabilecek ve kendisine tam olarak çekebilecektir. Hızlı koşuya erişebilmek için giyilecek çivili ayakkabının topuğu da olmayacaktır şu sebeple süratli koşarken topuk yere temas etmez ve ayağın ön kısmı üstüne vurgu daha oldukca yapılır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir