Ana Sayfa / Biyografi / Hermann Rorschach neyi buldu?

Hermann Rorschach neyi buldu?

Hermann Rorschach  neleri buluş etti? Hermann Rorschach bilime katkıları ve buluşları nedir?

İşte Google’ın bile kazanmış olduğu başarılarını görmezden gelmeyerek hususi bir Doodle hazırladığı Hermann Rorschach’ın özetlemek gerekirse yaşamı ve bilimsel katkıları…

Hususi günlerde ana sayfasında o güne dair adına Doodle denilen çeşitli logolar gösteren Google, bugün gene bir hususi gün için Doodle yayınladı. Bugünün Doodle’ı Hermann Rorschach’ın 129’uncu doğum günü için oldu.

1383893677_hermann-rorschach.jpg

Peki Hermann Rorschach kimdir?

8 Kasım 1884 tarihinde İsviçre’de dünyaya gelen ve babası ressam olan Hermann Rorschach, babasının aksine sanatçı olmak yerine tıp alanını tercih etti ve ilk yıllarında psikiyatri eğitimi aldı. Eşi de Rus asıllı bir doktordu.

1383893691_hermann-rorschach-20821095-1-402.jpg

Genç yaşlarında mürekkep lekelerini kullanarak fotoğraf yapmayı sevilmiş olduğu için “kleck” kısaca mürekkep lekelesi lakabıyla da tanınan Hermann Rorschach takvimler 1912 yılını gösterdiğinde Zürih Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı.

“Psikodiagnostic” adlı yapıtını 1921’de yayınladı. Bugün bu eseri Psikiyatri ve Psikoloji’nin en mühim klasik eserleri içinde sayılır sadece Hermann Rorschach bu kitabıyla, yaşarken hiçbir başarı elde edememiştir. Bu yapıt, şekillerinin ve mürekkep lekelerinin bilinçaltını araştırmada iyi mi kullanıldığinı açıklıyordu. Mürekkep lekeleriyle ilk çalısan şahıs o değildi, ondan ilkin bu alanda çalışan meşhur kişiler içinde Leonardo da Vinci, Justinus Kerner, Syzman Hens sayılabilir.

Rorschach testi 1960’lı yıllarda en yaygın kullanılan projektif testtir. ABD’de ulusal bir araştırmada Rorschach testi ayaktan tedavide ruh sağlığı tesislerinde kullanılan ruhsal testler içinde sekizinci sırada yer aldı ve Kişilik Değerlendirme Derneği üyeleri tarafınca ikinci en yaygın olarak kullanılan kontrol bulunmuş oldu. Adli tıp değerlendirmesi vakalarında da psikiyatristler tarafınca % 25 oranında istenmiştir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir