Ana Sayfa / Akustik / Her Zaman Duygusal: En İyi Beş Tom Odell Şarkısı

Her Zaman Duygusal: En İyi Beş Tom Odell Şarkısı

Bazı şarkılar insanı kelimenin tam anlamıyla “bir bölgelere götürür”. Kırık pencerelerinden soğuk rüzgarların girmiş olduğu bir eve bırakıverir sizi. Yer yer boyası dökülmüş bir duvara yaslanan, yılların yükünü taşıyan bir koltuğa oturtur ve anlatır öyküsünü. Tom Odell‘in şarkıları da bu şekilde işte. Elton John, Leonard Cohen ve Bob Dylan dinleyerek büyümüş, İngiltere yağmurlarında demlenmiş bir ses onunkisi. 2013 senesinde müzik hayatına adımını attığı ilk anda BRIT Awards Critics’ Choice Ödülü’nü kazanarak da rüştünü ispatlayan Odell, bizlere o gün bugündür kalbi kırık bir peri masalı anlatmakla meşgul. Ikimiz de sizler için küçük bir derleme hazırladık ve sizi Ada’nın eşi olmayan kabiliyetiyle yolculuğa çıkarmaya karar verdik. İlk kez dinleyeceklerin de onlarca kere dinlemiş olanların da aynı tadı alacakları bir seyahat. Karşınızda en güzel beş Tom Odell şarkısı:

1 – “Another Love”

Another Love, bizi Odell’le tanıştıran o nadide mücevher. Bir kucak dolusu nergisle puslu bir Londra sabahında karşılıksız aşkının kapısında umutsuzca bekleyen bir insanın gözyaşlarının tükeniş manifestosu. Yalnız sevilmek isteyen fakat elinde avucunda hiçlikten başka bir şey bulamayan bir yakarışın melodisi. Hiçbir vakit dinlemeyecek bir serenatın kırık notaları.

2 – “Heal”

Okyanusun kıyısında dalgaların kumları yıkadığı, bitmez tükenmez bir döngünün verdiği huzurun kulaklarımızdan bizlere ulaşıp ruhumuzu ele geçirmesinin sebebi “Heal”. Kendini aşkının metaforik yağmuruyla yıkayan bir Odell var bu sefer sahnede. Varını yoğunu vermekten elde edeceği bir yudum “şifa” için bir an bile çekinmeyen bir Odell. Notalar asla bu kadar melankolik tınlamamıştı dedirten nefis bir şarkı.

3 – “Magnetised”

Yaralı aşkın pes etmiş şövalyesinin umutsuzluk tiradı. Boşluğa atılmış bir çığlığın yankıları adeta “Magnetised”. Tabiat ananın yarattığı onca olağanüstü döngünün içinde kendi aşk çemberinin içine alınmayan bir Odell’in öfkesi. Akustik ruhunu yırtmaktan çekinmeyen Odell’in kim bilir en ayrıksı şarkısı.

4 – “Grow Old With Me”

Hayal etmenin ve inanmanın mutluluk verici sarhoşluğunda dolaşmak isteyenler için “Grow Old With Me”. Kendilerine yastıklardan evler inşa edip bir dünya yaratan evlatların masumiyetinden esin almış bir Odell şarkısı. Saçlar beyazlasa, yüzler kırışsa da dimdik ayakta duracak bir aşkın masum ve samimi bir önsözü.

5 – “Concrete”

Aşkın hiçbir şeye gereksinim duymayan yalın güzelliğini iliklerine kadar hissettiren bir Odell şaheseri “Concrete”. Enstrümanların, sizi anlatılan dünyaya hapsettiği, içinizde bir yerlerde küçük bir boşluk hissi yaratan o şarkılardan biri. Tutkunun yarattığı beton zeminde yaşayan bir aşkın hayaletleri üstünde gezinen bir melodi. Eski model bir mikrofondan yankılanan yakalayıcı titreşimleriyle saf Odell sesinin yaratabileceklerine fanatik olmamak elde mi?

Bonus: Daha fazlasını isteyenler için Odell diskografisi

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir