Ana Sayfa / Galeri / Her Biri Ayrı Hikayeye Sahip 15 Fotoğraf

Her Biri Ayrı Hikayeye Sahip 15 Fotoğraf

“Bir fotoğraf binlerce sözcüğe eş değerdir” diyen foto muhabirlerin çekmiş olduğu fotoğraflara bir göz atalım. Sesi olmayan sadece görenlere hikâyeler anlatmayı başarabilen kareleri ölümsüzleştiren foto muhabirler, fotoğraftaki duyguyu direkt ve yürekli bir halde kitlelerle bir araya getiriyor.

Foto muhabirler tüm dünyada insanlık, sulh, insan hakları benzer biçimde problemleri inceleyerek; açlık sınırı altında yaşayan insanoğlu, çocuk eğitimi problemi ve çocuk işçi problemi benzer biçimde toplumun aksayan yönlerine parmak basıyorlar. İşte sizin için derlediğimiz, tek karede birçok şey özetleyen birbirinden anlamlı fotoğraflar…

1. Ruanda’da Yaralanmış Adam

1994 senesinde Amerikalı foto muhabir James Nachtwey tarafınca çekilen bu fotoğraf, Hutulu askerler tarafınca asi olmakla suçlandığı için yaralanan bir adamı mevzu alıyor. Fotoğraf hakkında Nachtwey, insan boyutundaki temel gerçeklerle ilgilendiğini söylüyor. Ek olarak Nachtwey dünyada neler bulunduğunun anlaşılması için insanların fotoğraflara ihtiyacı bulunduğunu düşünüyor, bunun yanında fotoğrafların kamusal görüşü şekillendirmede ve protestoyu mobilize etmede büyük tesiri olduğuna inanıyor.

2. Yitirmek 

Bu resimde Lurlena okulundaki “Prenses Karnavalı” yarışmasını kaybetmiş olduğu için ailesinin otomobilinin arkasında ağlıyor. Tüm gün hazır olmak için uğraşmış, beyaz elbisesini ve yeni ayakkabılarını giymiş. Yarışmanın kazanı öğrencinin ailesinin almış olduğu bilet sayısının fazlalığına nazaran belirlenmiş ve Lurlena’nın ailesi yalnızca 8 dolarlık bilet alabilmiş.

3. Şekerden Sigara

Sally Mann tarafınca çekilen bu fotoğraf  bizlere bir tek iki kız çocuğunu göstermiyor, bir hikâye konu alıyor. Hem fazlaca duygusal, hem de fazlaca anlamlı bir fotoğraf. Siyah-beyaz fotoğrafçılığın güzelliği de burada değil mi esasen?

4. Arirang Kitle Oyunları

Şimal Kore’deki oyunlarda fotoğrafçı; devletin nihai ideolojisini, ferdin kalabalığa karşı ayakta durabileceğini ve toplumdan kurtulabileceğini konu alıyor. Bu kaçma ya da kurtulma bir saniye sürse bile.

5. Sichuan Depremi

Zelzele sonrasında evinin yıkıntılarında otururken aile albümüne bakan bir adam.

6. Sığınak

Bangladeş’te hortumdan korkarak annesine sığınan bir çocuk.

7. Şehirde Ayaklanma

Fransa’nın Toulouse şehrinde, 25 Mart 2007 seçimleri için meydana getirilen, bir siyasetçi kampanyasından.

8. Bhopal Felaketi

Bu fotoğraf, 4 Aralık 1984’te Hindistan’ın Bhopal kentinde bir fabrikada, karbür gazından zehirlendikleri için görme yetilerini kaybeden yapınak işçilerini gösteriyor.

9. “Siyah Tozun Evlatları” Serisinden

Karbon tozundan siyaha boyanmış bir karı, çocuğunu kucağında tutuyor. Burnu patlamadan sonrasında oluşan toz ve kir sebebiyle enfeksiyon kapmış ve kanıyor. Birçok hanım çocuğunu da işe getirmiş zira, çalışırken onlara da bakmak zorundalar.

10. Sandra Gil

Miami’deki Sandra Gil, Krome Gözaltı Merkezi’nin karşısındaki uzun kuyrukta eşi Oscar Gonzalez’i bekliyor. Göçmenlik ve Gümrük Muhafazası çalışanları eşini evdeyken tutuklamış. Gonzalez’i gözaltına almışlar fakat Gil’i ve oğlunu özgür bırakmışlar.

11. Bangladeş’ten Çocuk İşçiler

Dünyadaki çocuk işçi problemi sayısız kez tartışılsa da büyük ve somut bir ilerleme kaydedilemiyor. 5-15 yaş aralığındaki evlatların %17.52’si iş sektörüyle ilişkili halde. Bu evlatların bir çok fabrikalarda oldukça uygunsuz koşullarda çalışıyor.

12. Balakot, Pakistan’daki Zelzele Sonrası

Bu fotoğraf Pakistan’daki 2005 depreminden ortalama bir ay sonrasında çekilmiş. İnsanlar hâlâ kendilerine sığınak bulmaya çalışıyor ve travma yaşıyorlar. Kış kapıda ve acil olarak sığınağa gereksinimleri var. Bu baba ve kızı da yiyecek topluyor.

13. Adam Öğrencinin Başı

Bu fotoğraf Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’da yıkılan kilise okulunda çekilmiş. Fotoğrafta başı görünen talebe hala canlı. 7 Kasım 2008’de meydana gelen bu vakada minimum 30 şahıs yaşamını kaybetmişti.

14. Açlıktan Ölen Çocuk ve Misyoner

1980’de Mike Wells tarafınca çekilen bu fotoğraf senenin fotoğrafı ödülünü almıştı.

15. Afgan Kızı

Ve doğal ki Afgan Kızı. Fotoğraf National Geographic fotoğrafçısı Steve McCurry tarafınca, bir sığınmacı kampında çekilmiş. Fotoğrafı çekilen Sharbat Gula, o sırada 12 yaşındaymış. Ertesi yıl National Geographic dergisinin kapağında yer almış ve kimliği seneler sonrasında tespit edilebilmişti.

Bu yazı Noupe sitesinin “35 Powerful Photos That Tell A Story” yazısından kısaltılarak çevrilmiştir. Daha fazlası için tıklayınız.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir