Ana Sayfa / Spor / Hentbol Nedir?

Hentbol Nedir?

Hentbol Nedir?

Hentbol Nedir?

 

 

 

Spor, hayatımızın her alanında. Hepimiz için büyük bir keyif. Hem izlemesi hem de yapması. Dünyada da ilk çağlardan bugüne insanoğlunun oluşturduğu onlarca spor dalı var. Bunlardan hentbolu namı öteki eltopunu tanıyacağız.

Aslen bizlere fazlaca uzak olan bir spor değil. Futbolun elle ve kapalı sahada oynanan versiyonu desek yanlış söylemiş olmayız.

Evet, hentbol bir salon sporudur. Dönem dönem plaj hentbolu turnuvaları da olsa esas itibariyle salon sporudur.

Hentbol yedişer kişiden oluşan iki takımla oynanır.

Amaç futbolla aynıdır. Rakip kaleye gol atmak fakat kendi kaleni de gole karşı korumak için çaba sarfetmek. Hentbolda top elle tutulur, kaleye elle atılır.

Kaleci haricinde topa ayakla vurmak kesinlikle yasaktır.

Oyuncu top elindeyken en fazla üç adım atabilir. Basketboldaki turnikeden bir fazla.

Topu da elinde en fazla üç saniye tutabilir.

Topu kaleye belirlenen kale saha çizgisinin dışından atmak zorundadır. Bu sahaya meydana getirilen ihlaller topu karşı takıma geçirir.

Hentbol topu futbol ve basket topundan değişik olarak daha küçüktür. Elle rahatça tutulur. Çevresi 58-60 santimetre, ağırlığı 425-475 gram olan top standart ölçülerde kabul edilir. Bayanlar ve gençler karşılaşmalarında birazcık daha ufak top kullanılır. Hentbol sahasının uzunluğu 38-45, genişliği ise 18-22 metre olan çizgilerle belirlenir. Kaleler, 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğinde olacak şekilde kurulur.

Hentbolda ceza uygulamaları farklıdır. Sporcu ilkin yapmış olduğu faulün durumuna ilkin sarı kart görür. Aynı tipte bir faul daha yaparsa iki dakika cezası alır. 3 Kere iki dakika cezası alan sporcu kırmızı kartla oyun dışı kalır. Centilmenlik dışı kasti fauller direk kırmızı kartla cezalandırılır.

Hentbolda orta da iki masa başlangıcında beş olmak suretiyle toplam yedi yargıcı vazife yapar.

Bu spor ilk kere 1972 senesinde olimpiyatlara alındı. Vatanımızda ise Hentbol federasyonu 1976 senesinde kuruldu. Federasyonun kurulmasıyla beraber hentbol ligimizde başlamış oldu.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir