Ana Sayfa / Albümler / Hayatımızda Yer Edenler: The Snow Goose (Camel, 1975)

Hayatımızda Yer Edenler: The Snow Goose (Camel, 1975)

“Hayatımızda yer edenler” köşemizin ikinci ayağına geçtik şimdi. Uzun bir ara oldu fakat bizce bu şekilde olmalı, hem yedirerek gidelim dedik, hem de aslına bakarsanız hiçbir şey kısa sürede yer etmez hayatlarımızda. İşte ikimiz de bu albümü dinleyeli 3 buçuk yıl kadar oldu ve hakkaten yeri fazlaca fazlaca ayrıdır bizim için. Sizlerle de paylaşalım istedik.
Derhal bu büyüleyici albümü incelemeye başlamış olalım.

The Snow Goose, efsanevi fakat bir o denli da “underrated” İngiliz progresif rock grubu Camel’ın 1975 tarihindeki, 3. stüdyo albümüdür. Albümün tüm parçaları enstrümantaldir.

Bizlere sorarsanız dünyanın en güzel 5 kaydı arasına kolaylıkla girmelidir bu albüm.

Camel, bundan önceki albüm Mirage ile yapmış olduğu çıkıştan sonrasında tekrardan bir albüm sürecine girdi. The White Rider isminde şarkı The Lord of The Rings romanından Gandalf karakterine yazılmıştı ve güzel bir geri dönüş aldı.

Grup, naturel olarak bu başarıyı devam ettirmek istedi ve esin deposu olarak yeni romanlarla ilgilenmeye başladı. Başta Hermann Hesse‘nin görkemli eseri (bu kısacık ve büyüleyici kitabı da buradan önerelim) Siddhartha düşünüldü, fakat sonrasında bu fikirden vazgeçildi. Nihayet fikirler netleşti ve bir roman seçildi.

İsmini ve işlediği mevzuyu Paul Gallico‘nun “The Snow Goose: A Story of Dunkirk” isminde romanından alan albüm, gösterim hakları nedeni öne sürülerek gruba dava açıldıktan sonrasında, Music Inspired By The Snow Goose olarak isim değişikliğine uğramıştır. Fakat gene de bu uzun adı kullanmayı tercih etmeyiz, aslına bakarsanız bir iğneleme de vardır bu isimde.

Teknik özelliklerine dönecek olursak The Snow Goose, bir “konsept albüm” biçimindedir ve tüm parçalar bir bütünlük içerisindedir. Nitekim progresif müzikle yaygınlaşan konsept albüm akımının ortaya çıkardığı işlerde de görebileceğiniz suretiyle, bir parçanın sonu ikinci parçanın başıdır ve bu şekilde devam eder, böylelikle aslına bakarsak parçalar halinde tek bir şarkı yaratılır. Hatta albümlerde öyleki bazı parçalar vardır ki, albümün geri kalanından ayrı dinlenmesi düşünülemez, tek başına bir şey ifade etmeyen kısa seslerden, sessizlikten de oluşabilir. Bu parçalarla progresif müzik sanatçılarının amaçladığı çoğu zaman, dinleyiciyi atmosfere sokmak ya da atmosferde tutmaktır.

Camel grubu.

Netice olarak, The Snow Goose’a da 43 dakikalık tek bir şarkı denebilir. (Pink Floyd, Opeth, Eloy şeklinde progresif rock gruplarının albümlerinde de bu yatkınlık görülür.)

Albüm, gitarları ve klavyesiyle, olağan dışı davullarıyla bir taraftan fazlaca klasik bir 70’lerin progresif çizgisini eklerken, öteki taraftan sürecinin herhangi bir işiyle uzaktan yakından ilgisinin olmadığını söyleyebiliriz. Üflemelilerin de geniş yer tuttuğu albüm, Andrew Latimer ve Peter Bardens tarafınca “bağ evine” kapanarak iki hafta şeklinde bir sürede tüm müziğinin yazıldığı albüm, hakkaten dinlemeden anlaşılacak bir kayıt değil. Yazın açsak serinleten, kışın açsak ısıtan bir albüm. Hiçbir duygunun atlanmadığı, her yönüyle muhteşem bir kayıt The Snow Goose. Kendinizi tamamen verdiğinizde hakkaten insan işi olmadığını anlıyorsunuz.

Bu albüm için birkaç yerde “Camel’ın Dark Side of The Moon‘u” şeklinde yorumlar yapılmış, hakkaten de öyledir, şundan dolayı Camel’ın sesini en fazlaca duyurduğu albüm olmuştur ve en güzel üç albümünün (derhal arkasından Moonmadness ve Mirage’ın geldiğini düşünüyoruz) içinde farkla birincidir bizlere gore.

Yeni versiyon albüm kapağı.

Albüm, yayınlandığı yıl listelere 22. basit girmiş ve 13 hafta listede kalmıştır. 2013’te tekrardan kaydedilmiştir. YouTube’da yeni versiyonunu kolaylıkla bulabilirsiniz. Fakat bizce eskisi daha güzel.

Progresif rock sevip de bu albümü dinlememiş olmak… Güzel! Coşku verici olmalı. İyi yönünden bakalım. Dinledikten sonrasında da, Camel’ı tanımak ve daha önünüzde dinlenecek efsaneleşmiş bir külliyatın durduğunu bilmek mükemmel olacak.

Derhal kulaklığınızı takıp adım atmak isterseniz, işte The Snow Goose.

YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=wU5i91tEgq0


Spotify: 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir