Ana Sayfa / Albümler / Hayatımızda Yer Edenler: …And Justice For All (Metallica, 1988)

Hayatımızda Yer Edenler: …And Justice For All (Metallica, 1988)

“Hayatımızda Yer Edenler” köşemize, üçüncü bölümle devam ediyoruz.

1986
senesinde olduğumuzu farzedelim şimdi…
Metallica bugün üstüne hala incelemeler yazılan, metal müzik tarihinin en iyi albümlerinden gösterilen meşhur 3 albümünü çoktan yapmış; sonuncusuyla da “Teknik, hız, söz, duygu… Bizlerden üstünü yok!” demişti resmen. Otoriteler, müzik topluluğu şok içindeydi. Evet, meşhur Master of Puppets albümüydü o sıralar yaptıkları son olarak iş.

Metallica, o zamanlar yaş averajı 20’nin oldukca azca üstünde olan bir gruba nazaran inanılmazın ötesinde işler yaparken, bolca alkollü konserler genç hayranlar için gerçek birer tatminken, yaptıkları müziğin ihtişamı kendileri benzer biçimde heyecanlı ve genç müzisyenler için en büyük esin kaynağıyken…
Kısacası her şey kelimenin tam anlamıyla muhteşem devam ederken, grubun sessiz dehası, bestecilerinden biri, bas gitarist Cliff Burton, ağlatısal bir halde yaşamını kaybeder.

Cliff Burton

Turnede olan grup, otobüsle İsveç’te yoldayken, otobüs kaza yapar ve Cliff camdan fırladıktan sonrasında otobüsün altında kalır. Rahat bir kart çekme oyununda maça ası çekerek cam kenarında yatmaya hak kazanmamış olsa hala aramızda olacak olan bu üstün sanatçının ölmesiyle (öteki senaryoda Kirk Hammett aramızda olmayacaktı) grup dağılma eşiğine gelir, şundan dolayı Cliff grubun her şeyidir; o gruba dahil olsun diye kent bile değiştirmiştir Metallica.

Bu kayıptan sonrasında yaşananlardan kim bilir en acıklısını, bir röportajda Kirk Hammett konu alıyor: “Yastığa kafamı koymuş ağlıyordum. Ve gecenin 4’ünde sokaktan James’in sesi geliyordu. Ağlıyordu, bağırıyordu ve sarhoştu: Cliff, where are you?

Seattle, 1989 Live Shit: Binge & Purge Konserinde James Hetfield

Her şeye karşın toparlanıp yoluna devam etme sonucu alan grup, seçmeler sonunda gruba Jason Newsted’i dahil eder, fakat Newsted’in de bilmiş olduğu suretiyle o, gruba görüntüsüyle yadsınamaz bir dinamizm katmış olsa bile, hiçbir vakit Cliff’in yerini dolduramayacaktır. “Ayaklarıma büyük gelen ayakkabılar giyiyor gibiydim.”

Grup, bu vakayla beraber tabiri caizse büyümüştür artık. Ve iyi mi olduysa, tüm üyelere bu tesir yansımış gibidir. Bir taraftan James ve Lars’ın yazdığı müzikler progresif ve uzun kompozisyonlar halinde işlenir bir hale gelirken, sözler de artık daha ciddi ve karamsardır; yaşamın acımasız gerçeklerini insanoğlunun yüzüne çarpan ve adaleti, savaşı, ayrımcılığı, ölümü sorgulayan, hiçbir vakit rahat olamayacak insanoğlunun sözleri haline gelir. Grup, yapmış olduğu işi artık daha ciddiye almaktadır ve her bir üye kendini inanılmaz boyutlarda geliştirmiştir. Öyleki ki James’in en iyi rifflerini ve tekrar hiçbir vakit süper ötesi olmayacak vokalini; Lars’ın egosunu yenerek, üstüne dersler alıp geliştirdiği en iyi davulunu; Kirk’ün en sıradışı sololarını …And Justice For All‘da duyduk.
En iyi bas partisyonlarını malesef duyamadık, şundan dolayı baslar kaydedilmiş olsa bile, albümde bas kaydı kullanılmadı. Cliff’in yokluğunun yarattığı travmadan mıydı kim bilir, tüm vazife yüksek baslı elektro gitarlara düştü.

Birçok müziksevere nazaran Master of Puppets’la beraber Metallica’nın en iyi albümüdür bu albüm, bizlere nazaran de emsalsiz öyledir. Bu yazımız da albümü dinleyerekten yazıldı, hatta tam da şu an One başladı.

Albüm kapağı ne konu alıyor?

Kapakta hakkaniyet tanrısı Lady Justice kırılmış, dağılmak suretiyle ve çevresine iplerle bağlanmış halde. Öteki taraftan terazisinde adaleti ölçmediği görülüyor; yakından bakıldığında terazinin kefelerinde yalnızca para var.
Para var ise hakkaniyet, tarafsızlık ve eşitlik de var.

Albümün teknik özelliklerine gelecek olursak
;

Kayıt yeri: Los Angeles’taki One on One Stüdyosu. Çalan şarkıyla uyumu da manidar oldu.
Yayımlanma zamanı: 25 Ağustos 1988
Süre: 1:05:33
Şirket: Elektra
Yapımcı: Metallica, Flemming Rasmussen

Kayıt sürecinde yapımcı Flemming Rasmussen (sağda)


Parça sıralaması:

“Blackened” (Hetfield, Newsted, Ulrich) – 6:42
“…And Justice For All” (Hammett, Hetfield, Ulrich) – 9:45
“Eye of the Beholder” (Hammett, Hetfield, Ulrich) – 6:25
“One” (Hetfield,Hammett, Ulrich) – 7:24
“The Shortest Straw” (Hetfield, Ulrich) – 6:35
“Harvester of Sorrow” (Hetfield, Ulrich) – 5:45
“The Frayed Ends of Sanity” (Hammett, Hetfield, Ulrich) – 7:43
“To Live Is to Die” (Burton, Hetfield, Ulrich) – 9:48
“Dyers Eve” (Hammett, Hetfield, Ulrich) – 5:13

Hayatımızda yer etmiş olduğu benzer biçimde, oradan asla çıkmayacağı da kati.
Bizleri gitarla, davulla tanıştıran; bugün geldiğimiz noktayı borçlu olduğumuz bu albümü siz de kulak verin istedik. Eminiz ki öylece çıkıp gitmeyecek aklınızdan.

Keyifli dinlemeler!

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir