Ana Sayfa / Mobil / Hangisi daha iyi? HTC One (M8) mi Samsung Galaxy S5 mi? Özellik karşılaştırma

Hangisi daha iyi? HTC One (M8) mi Samsung Galaxy S5 mi? Özellik karşılaştırma

HTC One M8,Samsung,Galaxy S5,karşılaştırma,özellikler,cep,akıllı,telefon,mobil

Akıllı aygıt teknolojisi o denli süratli aşama kaydediyor ki artık yalnız birkaç ay ilkin bir telefon alan kullanıcı, bu kadar kısa bir süre geçmiş olmasına karşın reklamlarda ve internette yeni çıkan akıllı telefonların özellikleriyle ilgilenmeye başlıyor. Şu sebeple o denli yeni özellikler ve baş döndürücü iyileştirmelere yapıyorlar ki, kullanıcı neredeyse 6 ayda bir yeni bir telefon almaya özendiriliyor.

Şimdilerde ise gözler yakında çıkması beklenen iki cihaza çevrilmiş durumda. Peki fakat yeni bir telefon almak isteyen dost hangisini niçin tercih etsin?

Bu soruya cevap vermek için hem HTC’nin yeni bombası One’ın hem de Samsung Galaxy S5’in tüm özelliklerini masaya yatırıp tek tek birbiriyle karşılaştırmak zorunda kaldık. Gelin hangisinin daha iyi ve sunmuş olduğu özelliklerin daha üstün olduğuna beraber bakalım…
Samsung, Galaxy S5 ile yeniden eski formunu yakalayacak şeklinde görünüyor. HTC ise geçen senenin oldukça başarıya ulaşmış cebi One’ı, yeni HTC One ile bir adım öne taşıyor.

Öne çıkan özellikleri

Yeni HTC One’ın öne çıkan birkaç özelliği var. Kamerasında megapikselleri çoğaltmak yerine Ultrapixel yolunu yeğleyen şirket, arka yüze ikinci bir kamera eklemiş bulunuyor. 4.1 megapiksellik kameranın üstünde yer edinen derinlik idrak etme kamerası, fotoğrafların odak noktasını daha sonrasında değiştirmenize ve 3D efektler eklemenize izin veriyor.

Yenilenen Sense arayüzü ise zamandan tutum ettiren işlevleri düz bir görünümde bir araya getiriyor.

Samsung Galaxy S5’te de mühim geliştirmeler var. Telefonun 16 megapiksellik kamerası, fotoğrafları 0.3 saniyede çekebiliyor. Gerçek zamanlı HDR ve öteki yeni modlar, ortaya oldukça kuvvetli görünen bir telefon kamerası çıkarıyor.

Bir başka mühim trend ise fitness. Geçen seneki S Health uygulamasını geliştiren Samsung, kalp ritmi sensörüyle varlıklı fitness özellikleri sunuyor.

Bunun yanında Galaxy S5, IP67 su ve toz geçirmezlik özelliğine haiz.

Tasarım

Yeni HTC One, selefine benzer bir tasarıma haiz ve son aşama kaliteli görünüyor. Samsung ise tam aksine ucuz görünen plastikten vazgeçmiyor.

Bununla beraber 145 gramlık Galaxy S5, 160 gramlık HTC One’dan birazcık daha hafifçe.
Arayüz

İki telefon da Android’in son sürümü olan Android 4.4 KitKat ile geliyor. HTC, yeni hareket denetimli kısayollar ve düz simge tasarımları sunan Sense 6.0 arayüzüyle geliyor. Galaxy S5 ise değiştirebileceğiniz sayısız seçenek sunan TouchWiz ile geliyor.

HTC, ekranın altındaki kapasitif düğmeleri kaldırarak ekrana taşıyor. Düğmeler kullanılmadıklarında ekrandan kayboluyorlar. Samsung ise fizyolojik giriş düğmesine ve kapasitif düğmelere cebinde yer vermeye devam ediyor.
Ekran

1920×1080 çözünürlüğünde olan 5 inç’lik bir ekrana haiz olan HTC One’ın rakibi, 5.1 inç’lik gene 1920×1080 çözünürlüğünde olan bir ekran sunuyor. HTC, Super LCD3 ekran teknolojisini kullanırken Samsung, oldukça canlı ve parlak renkler sunan Super AMOLED HD ekranları kullanıyor.

İşlemci ve RAM

Samsung Galaxy S5, 2.5GHz dört çekirdekli Snapdragon 801 işlemci ve 2GB RAM ile geliyor. HTC One ise neredeyse aynı özelliklere haiz: HTC’nin cebinde de Snapdragon 801 işlemci var sadece 2.3GHz’te çalışıyor. RAM miktarı ise gene 2GB.

Pil

HTC One’da 2.600mAh kapasiteli bir pil bulunuyor. Galaxy S5’in pili ise 2.800mAh ile birazcık daha büyük. HTC One’ın birazcık daha ufak olan ekranı ve daha düşük işlemci hızı, bu farkı kapatıyor olabilir.

Her iki telefonda da pil tasarrufuna yönelik hususi işlevler bulunuyor.
Kamera

Kamera, her iki telefonun da en öne çıkan özelliklerinden; sadece yaklaşımları oldukça değişik. HTC One, 4.1 megapiksellik bir Ultrapixel kamerasıyla ve onun derhal üstünde bir derinlik idrak etme kamerasıyla geliyor. Ön yüzde ise net selfie’ler için 5 megapiksellik bir kamera var.

Samsung’un cebinin arka tarafında 16 megapiksellik bir kamera, ön yüzünde ise 2.1 megapiksellik bir kamera var. Galaxy S5, 4K video kaydedebiliyor. HTC One’ın desteklediği en yüksek video çözünürlüğüyse 1080p.
İlk karar

Hem HTC One (M8), hem de Samsung Galaxy S5 son aşama etkisi altına alan telefonlar. Android’in en üst seviyesinde rekabet oldukça çekişmeli ve burada yalnız Samsung ve HTC yok. Sony, LG ve ötekiler de çekici telefonlara sahipler.

Bununla beraber Galaxy S5’in sunmuş olduğu işlev sayısına ulaşan telefon sayısı kısıtlı. Sadece iPhone sahiplerini kıskandıracak bir telefon arıyorsanız, yeni HTC One atlamamanız ihtiyaç duyulan bir seçenek.

Biz bu yazıda hem M8 hem de S5 ile ilgili bilmenizde fayda olan en temel noktaları ve bu cihazların birbirine karşı avantaj ve dezavantajlarını tüm ayrıntılarıyla sizlerle paylaştık. Hangisini satın alacağınıza karar vermek bizim değil, doğal olarak ki sizin işiniz ve buna bu araştırma yazısını okuduktan sonrasında kendiniz karar vermek zorundasınız. Yapılması ihtiyaç duyulan en doğru iş, sizin kişisel ihtiyacınız olan şeyleri ön plana alarak bir telefondan neler beklediğinizi sıralayıp ona nazaran bir tercih yapmaktır…

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir