Ana Sayfa / Biyografi / Halide Edip Adıvar Kimdir, Hayatı Biyografisi ve Resimleri Hakkında Bilgi

Halide Edip Adıvar Kimdir, Hayatı Biyografisi ve Resimleri Hakkında Bilgi

:Halide Edip Adıvar Kim, Halide Edip Adıvar Yaşam öyküsü, Halide Edip Adıvar kaç yaşlarında yaşı kaçtır, Halide Edip Adıvar doğum zamanı,Halide Edip Adıvar nereli, Halide Edip Adıvar boyu kaç, Halide Edip Adıvar yaşamı ve yaşamı

Halide Edip Adıvar Biyografisi

Halide Edip Adıvar 1884 senesinde dünyaya gelmiştir. 9 Ocak 1964 yaşamını yitirmiş Türk yazar, siyasetçi, akademisyen, öğretmen. Halide Onbaşı olarak da bilinir.

Halide Edip, 1919 senesinde İstanbul halkını ülkenin işgaline karşı harekete geçirmek için yapmış olduğu konuşmaları ile zihinlerde yer etmiş usta bir hatiptir. Kurtuluş Savaşı’nda cephede Mustafa Kemal’in yanında vazife yapmış, sivil olmasına karşın aşama alarak bir cenk kahramanı sayılmıştır. Harp yıllarında Anadolu Ajansı’nın kurulmasında rol alarak gazetecilik de yapmıştır.

II. Meşrutiyet’in ilanı ile beraber yazarlığa süregelen Halide Edip; yazdığı yirmi bir roman, dört hikâye kitabı, iki tiyatro eseri ve çeşitli incelemeleriyle Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemleri Türk edebiyatının en oldukça yaratı veren yazarlarındandır. Sinekli Bakkal adlı romanı, en malum eseridir. Eserlerinde kadının eğitilmesine ve cemiyet içindeki konumuna bilhassa yer vermiş, yazıları ile hanım hakları savunuculuğu yapmıştır. Bir oldukça kitabı beyazperdeye ve tv dizilerine uyarlanmıştır.

1926 yılından itibaren yurtdışında yaşamış olduğu 14 yıl süresince verdiği konferanslar ve İngilizce olarak yazıya döktüğü eserler yardımıyla zamanının dış ülkelerde en oldukça tanınan Türk yazarı olmuştur.

İstanbul Üniversitesi’nde edebiyat profösörü olan Halide Edip, İngiliz Filoloji Kürsüsü Başkanlığı yapmış bir akademisyen; 1950’de girmiş olduğu TBMM’de ise milletvekilliği yapmış bir siyasetçidir.

I. TBMM hükümetinde sıhhat bakanı olan Adnan Adıvar’ın eşidir.

Halide Edip Adıvar Romanları

1908 Heyula
1908 Raik’in Anası
1910 Seviyye Talip
1912 Handan
1913 Yeni Turan
1918 Mev’ud Yargı
1923 Alevden Gömlek
1923 Vurun Kahpeye
1924 Kalp Ağrısı
1928 Zeyno’nun oğlu
1936 Sinekli Bakkal
1937 Yolpalas Cinayeti
1939 Tatarcık
1946 Sonsuz Panayır
1954 Döner Ayna
1958 Akile Hanım Sokağı
1958 Kerim Ustanın Oğlu
1959 Sevda Sokağı Komedyası
1961 Çaresaz
1963 Yaşam Parçaları

Bu sayfada Halide Edip Adıvar adlı şahsın biyografik detayları yer almıştır. Bu bilgilere internetten ulaşılmıştır. Eğer söz mevzusu kişinin yaşamı hakkında yanlış yada noksan bir informasyon bulunduğunu düşünüyorsanız yorum yaparak bunu bizlere bildiriniz. En kısa sürede lüzumlu düzeltme tarafımızca yapılacaktır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir