Ana Sayfa / Albümler / Haftanın Albüm Önerisi: Let It Bleed

Haftanın Albüm Önerisi: Let It Bleed

Bu haftaki albüm önerimiz için müzik tarihinin kim bilir zirve noktası sayılabilecek çeşitlilik ve kalitede olan o müthiş 60’lı yılların sonuna, 5 Aralık 1969’a gidiyoruz:

The Rolling Stones’un 60’lara veda albümü, “Let It Bleed“.

Albümde her birinden ayrı birer yazı çıkarılacak şahane şarkılar var, fakat sizleri yormayıp, bir an ilkin kendinizi albüme kaptırmanızı istediğimizden fazla uzatmak istemiyoruz. Sadece albümde o şekilde bir şarkı var ki, bahsetmezsek Keith Richards gelip telecaster‘ını kafamızda parçalasa yeridir! Gelmiş geçmiş en iyi albüm girişlerinden biri, kim bilir birincisi: Gimme Shelter!

Şarkı, Vietnam Savaşı, Martin Luther King Jr‘ın vurulması şeklinde Amerikan toplumunu derinden sarsan olayların yaşandığı, ciddi protestoların, eylemlerin görüldüğü, 1968-69 yıllarının kaosunda yazılıyor. Dünyada bu kaotik ortam yargı sürerken, grubun içinde de çalkantılara sebep olan durumlar var. Brian Jones’un gruptan ayrılmak istemesi, bundan iki ay sonrasında vefat etmesi, bunlardan biri. Bunun haricinde, grupta o dönem oldukça şaşıracağınız bir vaka yaşanıyor: Mick Jagger, Keith Richard’ın sevgilisi Anita Pallenberg’le ‘takılıyor’, üstelik Keith de bu durumdan haberdar! Fakat ilginçtir ki, Keith, bu duruma pek aldırış etmiyor. Daha ilkin de Anita, Brian ile birlikteyken Keith’in Anita ile takıldığı söyleniyor fakat her her neyse, biz şimdilik bu garip mevzuları sizin merakınıza bırakıp mevzuya geri dönelim. Keith Richard, Gimme Shelter hakkında, Anita ve Mick Jagger mevzusuna da değinerek şu şekilde söylüyor:

Şarkı elbet öteki koşullarla beraber daha mecazi anlamlar kazanıyor falan, fakat o sırada, ‘Aman Tanrım, sevgilim Mick Jagger’la küvette film çekiyor!‘ diye düşünmüyordum. Düşüncelerim öteki insanların akıllarını meşgul eden fırtınalara odaklanmıştı, kendiminkine değil.”

Her her neyse, Gimme Shelter, yazıldığı dönem dünyadaki ortamı oldukca iyi yansıtan bir şarkı. Bilhassa Merry Clayton‘ın şarkıdaki o efsanevi vokali, savaşların, cinayetlerin arasından yükselen bir imdat çığlığı şeklinde; şarkıya keskin bir gerçeklik katıyor:

“Rape, murder!
It’s just a shot away
It’s just a shot away”

İlginç bir anekdot da, Merry Clayton’ın kayıtlara katılışıyla ilgili. Mick Jagger, gece yarısı şarkıya bir bayan vokal eklemek istediklerini söylüyor. Merry Clayton da o sırada yakınlarda bir yerde kaldığından, asla düşünmeden arayıp çağırıyorlar. Clayton, yatağından kalktığı şeklinde gecenin bir yarısı gelip kayıtlara katılıyor ve ortaya bu enfes beraberlik çıkıyor.

(Merry Clayton)

Bir çok müzik otoritesine nazaran Let It Bleed, bir Rolling Stones klasiği olan Beggars Banquet‘nin de üstüne çıkacak derecede başarı göstermiş bir albüm. Ek olarak albüm, grubun kurucu üyelerinden Brian Jones‘un vefatından 5 ay sonrasında piyasaya sürülüyor. Vefatından 1-2 ay ilkin gruptan ayrılmak istediğini söyleyen Brian Jones, albüm çalışmalarında oldukca azca bulunabiliyor ve bir tek iki parçada, autoharp ve perküsyon ile karşımıza çıkıyor.

(Brian Jones)

Albüm, Gimme Shelter ve You Can’t Always Get What You Want şeklinde iki rock klasiği, bunların yanında, şahane bir gitar tonu duyduğumuz, mükemmel bir blues balladı olan Love In Vain, Honky Tonk Women’ın tekrardan düzenlenmiş hali Country Honk, gene bir blues balladı You Got The Silver, Live With Me, Monkey Man şeklinde leziz şarkılar çıkarmış; Billboard’da 3 numaraya kadar çıkma başarısı göstermiş. Sözü daha çok uzatmadan, sizi albümle baş başa bırakalım.

Keyifli dinlemeler!

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir