Ana Sayfa / Kitaplar / H.P. Lovecraft’tan Korku Yazarlığının Beş Altın Kuralı

H.P. Lovecraft’tan Korku Yazarlığının Beş Altın Kuralı

Korku edebiyatının en mühim yazarlarından kabul edilen H.P. Lovecraft, İrlandalı gotik yazar Sheridan Le Fanu‘dan ödünç almış olduğu “weird fiction” (garip kurgu) terimini kendi eserlerinin türünü açıklamak için kullanıyordu. Lovecraft onlarca yazarı, çizeri ve sinemacıyı etkileyecek işlere imza atarken bir taraftan da yazarlığın doğasına ilişkin tespit ve gözlemlerini kaleme alıyordu.

Image result for hp lovecraft

Yazar, bir yazısında ‘garip kurgu’da “korku hissi ile bilinmeyenin hep birbirine yakın bulunduğunu” vurguluyordu. Korku Lovecraft için insanoğlunun en derin ve en kuvvetli duygusu idi. Peki bu nevi şahsına münhasır yazarın dünyanın en meşhur korku romancıları içinde yer bulmasını elde eden eserlerini yazarkenki şekilleri neydi? Bunu, türe özgü eserler kaleme almak isteyen yazarlar için beş temel kaide ile deklare etti. İşte Lovecraft’ın yazarken riayet etmiş olduğu beş ana kaide.

1) Eserdeki vakaları sıralarken belirlediğiniz ifade sırasını değil, olayların meydana gelme sırasını dikkate alın ve bu sıralamaya bağlı kısa bir özet (sinopsis) çıkarın. 

Bu ilk kaide, J.K. Rowling‘den William Faulkner‘a birçok mühim yazar tarafınca uygulandı. Kurguyu görünürde daha karmaşık, temelde daha sağlam hale getirmek için yalnızca korkuda değil, derhal her türde bir şeyler yazarken kullanılabilir.

2) Belirlediğiniz ifade sırasına nazaran ikinci bir özet çıkarın. Bu seferki özet daha detaylı olsun; karakterlerin bakış açılarını, düşündüklerini ve öykünün zirve noktasını da bu özete ilave edin.

Hikayeyi dallanıp budaklandırarak anlatımını güçlendirmenin etkili bir yolu daha.

3) Bu iki özetten birini kullanarak öyküyü süratli bir halde kaleme alın. Eleştirel olmayın, lüzumlu yerlerde akışı değiştirmekten çekinmeyin, önceki tasarılardan birine bağlı kalma zorunluluğu hissetmeyin.

Ana şemayı belirledikten sonrasında sıra öyküyü yada romanı kaleme almaya geliyor. Eyleme geçtikten sonrasında gelen her fikre kapımız açık, usta yazar da yeri vardığında şemadan sapmanız icap ettiğini belirtiyor. Stephen King buradaki objektif taslak yöntemini kullanan yazarlardan biri.

Image result for hp lovecraft drawings

4) Yazdığınız metni sözdizimine, ritme, dengeye, tonun inceliklerine, sahne geçişlerine, zarafete ve inandırıcılığa dikkat ederek yeniden gözden geçirin.

Ve son dokunuşların arkasından…

5) Muntazam yazılmış bir kopya hazırlayın, gerektiğinde bitmiş hali üstünde düzeltme yapmaktan çekinmeyin.

Lovecraft niçin yazdığını, ve niçin yazmak üzerine yazdığını açıklamış olduğu kısa eserler kaleme almıştı. Bahsetmiş olduğu bu beş kurala da, yalnızca ustası olduğu korku türünde değil derhal her edebiyat branşında başvurulabilir. Uzun yada kısa öykülerden romanlara, çizgi romanlardan senaryolara, öykü anlatımında olayların sırasına ve karakterlerin bakış açılarına egemenlik dirimsel bir ehemmiyet taşır. Lovecraft, “garip kurgu”dan bahsetmiş olduğu bir yazısında korku edebiyatının ustalarından ikisinin “Edgar Allan Poe ile kendisi” bulunduğunu söylüyordu. Bu iki isim haricinde, çoğumuzun adını bile duymadığı sadece keşfedilmeyi bekleyen onlarca yazar da var doğal. Fakat bu adlar içindeki en nüfuzlu yazarlardan olan H.P. Lovecraft sanatı ile alakalı sırları bizlerle bu şekilde paylaşmış olduğu için oldukça şanslıyız.

Cthulhu2016

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir