Ana Sayfa / Spor / Güreş Teknikleri

Güreş Teknikleri

Güreş Teknikleri

Güreş Teknikleri

İnsanlar tarih süresince devamlı bir savaşım içerisindedirler. Bu mücadeleyi silahsız olarak en kolay ve naturel olarak güreş tutarak gerçekleştirmişlerdir. Tarih süresince verdikleri yaşam mücadelesi insanları birbirlerine karşı saldırgan hale getirmiştir. Güreşin bu şekilde ortaya çıkması ve bu özellikleri biz Türklere ne kadar yatkın bir spor bulunduğunu ortaya koymaktadır. Grekoromen güreşin yunanlar tarafınca bir spor haline getirilmiş olduğu söylenmektedir. Devletimizde ise yağlı güreşin oldukça büyük bir yeri vardır.

Şimdi sizlere özgür güreşte kullanılan başlıca teknikleri sırasıyla açıklamaya çalışalım.

El Ense Çekmek: Güreşin en temel hareketlerinden birisidir. Rakibin ensesini ellerinizle bağladıktan sonrasında sol elle sağ tarafa doğru, sağ elle sol tarafa doğru çekme hareketi else çekme olarak tanımlanır.

El Ense Tırpan: El ense çekilirken eğer sol elinizle çekiyorsanız sağ ayağına topuk kısmından çelme takarak rakibi düşürme hareketi El Ense Tırpan olarak tanımlanır.

El Ense Bağlamak: El ense çekebilmek için sağ yada sol elinizi enseye sıkıca bağlamakla yapılır.

Boyunduruk: Hücum anındaki rakibi püskürtmek ve rakip üstünde baskı kurabilmek için boyunduruk vurulur. Rakibin ensesine sağ yada sol elle ense kökünden boynunu dolama hareketidir.

Bastırma: Rakibinize alttan dalarak dengesini bozup, arkasına dolanarak kalkmasına engel olma hareketi olarak tanımlanır. Aldığınız poziyona gore alttan dalma hareketini tek yada çift elle yapabilirsiniz.

Dalma: Tek yada çift elle rakibin bacaklarına dalarak soruşturma hareketidir.

Sarma: Allta kalan rakibin sağ ayağının üst kısmına kendi sağ ayağını dolayarak sarmalama hareketidir.

Ters Sarma: Rakibin sağ ayağını yakalayıp havaya kaldırdıktan sonrasında sol ayağa kendi sol ayağını sarma hareketidir.

Yasıltma: Sarma hareketlerini kullanarak rakibi kalçası üstüne çevirme hareketidir.

Kaz Kanadı: Sarma ve yasıltma yapıldıktan sonrasında rakibi tuş yapmak için kaz kanadı hareketi yapılır. Elleri koltuk altından geçirerek ensede birleştirilir. Tek ve çift elle yapılabilir.

Gerdanlama: Sarma yapıldıktan sonrasında tuş etmek amacıyla boyundaki gerdan kısmını çekme hareketidir.

Ayak Kündesi: Sağ kolu rakibin iki bacağı arkasından geçirip sol kolu rakibin sol kalçasından aşağı indirdikten sonrasında elleri birleştirerek kündeye düşürülür.

Ters Paça: Rakip yerdeyken sol el ile sağ ayağını soruşturma hareketidir.

Kepçe: Bir eli rakibin bacak arasından geçirerek elleri birleştirdikten sonrasında kepçe şeklinde tutma hareketidir.

Çengeller: Güreşin en temel hareketlerini çengeller oluşturur. Önden, arkadan, sağdan yada soldan olmak suretiyle çeşitleri vardır. Ayakları sarmada olduğu şeklinde rakibin ayaklarına sarma hareketidir.

Bohçalama: Yerdeki rakibin sol tarafınca sağ elinizi sol bacağının üstünden iki bacak arasına sokulur. Sol kol da omuz üstünden geçirilerek eller birleştirilir. Sola doğru yüklenerek rakip devrilmeye çalışılır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir