Ana Sayfa / Konser / “Günışığına Mektup” Mart Ayında…

“Günışığına Mektup” Mart Ayında…

GÜNIŞIĞINA MEKTUP 

“Günışığına Mektup” bir bilim insanı olan tabip annenin hasta kızına can vermek ve onu savaşım etmiş olduğu amansız hastalıktan kurtarmak uğruna başka hayatları feda etmesini ana eksen olarak belirlemiş, kuvvetli bir çatışmayla yapılandırılmış acıklı bir hikâyedir.


Bilim insanı olan tabip bir annenin hasta kızına can vermek uğruna, onu savaşım etmiş olduğu amansız hastalıktan kurtaracak ilacın bulunması yolunda feda etmiş olduğu canlar; “sahipsiz”,  kimsesi olmayan mültecilerdir. Fakat ilacı kullanacak olan Ebru avukattır ve mültecilerin tarafındadır. Tüm gerçekleri “günışığına” çıkaracak kişidir. Savaşım etmiş olduğu hastalık yetmezmiş benzer biçimde, sevilmiş olduğu insanların arazlı vicdan duygularıyla da mücadeleye girişir. Birilerinden daha değersiz görülen mültecilerin de can taşıdığını ve kimsenin kimseden daha azca kıymetli olmadığı gerçeğini hatırlatmak için sıkı bir mücadele eder. Böylece o, kıyıya vurmuş milyonlarca denizyıldızından birini kurtarmış olur, diğerlerini kurtarmanın bizim elimizde olduğu bilgisine göz kırparak.

Kabahat nedir? Peki ya ceza? Hem ne anlama geliyor şu “Hakkaniyet! Hakkaniyet!” dedikleri? Mutlak olanı var mıdır? Yoksa kişiden kişiye değişmiş olur mi?

Cihan Aşar’ın  sahne tasarımını yapmış olduğu oyunda ;  Sevtap Çapan, Ece Bozkaya ve Uğur Özbağı oynuyor. Yusuf Dündar’ın yazdığı, Genel Sanat Yönetmenliğini Sevtap Çapan’ın gerçekleştirdiği, Caner Bilginer’in yönettiği “ Günışığına Mektup” adlı oyun Mart ayı süresince İstanbul’da Sahne Maslak, KATS sahne, Nezihe Muhiddin sahnesi, Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi ve Profilo K.M de gösterimde olacaktır.

TARİH               SAAT          YER 
16 Mart              20.30        Sahne Maslak
19 Mart              20.30        Kats Sahne
23 Mart              20.30        Nezihe Muhiddin Sahnesi
27 Mart              20.30       Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi
29 Mart              20.30       Profilo Kültür Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir