Ana Sayfa / Spor / Gülle Atma Nasıl Yapılır?

Gülle Atma Nasıl Yapılır?

Gülle Atma Nasıl Yapılır?

Nilden Peker

Gülle Atma Nasıl Yapılır?

Metal küre şeklindeki güllenin omuz hizasından en uzak mesafeye atılması esasına dayanan gülle atma sporu atletizmin bir branşıdır. Hanım ve erkekler olarak 2 kategoride yarışılır. Gülle atma 1896 yılından itibaren çağdaş Olimpiyat Oyunları’nda yer edinen bir spordur.

Gülle iyi mi atılır?

Gülle atmanın kayarak atış tekniği ve rotasyon tekniği olmak suretiyle iki atış tekniği vardır.

Atış hareketi durağan(durgun) duruşla adım atar. Atıcı, kendine uygun atış tekniğini seçer. Kayarak atış tekniğinde atıcı piste arkası dönük bir halde durur. Gülle, tek elle çeneye yakın bir halde omuz hizasında tutulur. Atışa başladığı sırada ağırlık sağ ayağa verilir ve sol ayak kaldırılıp atıcının arkasındaki atış sahası tarafında bulunan, takoza koyulur. Bu sırada sağ ayak atış yönünde çevrilir ve sol kol atış yönüne uzatılarak atış gerçekleştirilir. Bu kayma esnasında omuzlar da dönüşe birlikte rol alır.

İkinci teknik olan rotasyon tekniğinde ise atıcı kendi çevresinde dönerek hız kazanır ve gülleyi atar. Gülle savrularak değil, itilerek atılmalıdır. Bu dönüş esnasında atıcı çemberin içinde kalmalıdır. Dönüşten kazanılan hızdan ve ayaklar ile zeminden alınan kuvvetle gülle itilir. Gülle atmada mühim olan bacaklardan, kol ve omuzlardan alınan güçtür. Gülle, atış esnasında elden çıkmış olduğu anda el, omuz hizasından aşağıda olmamalıdır.

Kurallar

  • Gülle, muntazam yuvarlak şeklinde, pirinç ya da demir şeklinde metal maddeden yapılır. İçi kurşun benzeri bir madde ile doldurulur.
  • Gülle, hanımlarda 4 kilo ağırlığında ve 95 -100 mm çapında, erkeklerde ise 7.260 kilo ağırlığında ve 110 -130 mm çapındadır.
  • Atış beton bir daire içinden yapılır. Daire sınır olarak kabul edilip, 2,135 metre çapındadır. Bu dairenin önünde çarpma tahtası bulunur. Bu tahtanın sebebi atış esnasında atıcının çember dışına çıkmasını önlemektir.
  • Gülle yere düşene kadar atıcı çemberin içinden çıkmaz.
  • Her atıcının 3 atış hakkı vardır. Atış esnasında çember dışına çıkılırsa, atış geçersiz sayılır.
  • Mesafe ölçülürken, güllenin ilk düşmüş olduğu yerden, atış çemberinin önünde bulunan direğin iç köşesine olan uzaklık hesaplanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir