Ana Sayfa / Galeri / Graffiti ve Sokak Sanatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Graffiti ve Sokak Sanatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

“Graffiti, görsel sanatların ‘rock and roll’udur.” Graffiti ve sokak sanatının tanımını bundan daha iyi yapamazdık. Hepimizin bilmiş olduğu bağımsız sokak sanatçısı Banksy ise sokak sanatının amacını oldukça güzel bir halde ifade ediyor: Graffiti neredeyse hiçbir şeye haiz olmadığında elinde olan araçlardan biri. Ve dünyadaki yoksulluğu düzeltecek bir resimle çıkagelmediğinde bile biri işerken onu güldürebilirsin.” Bu ironik tarif sokak sanatını oldukça güzel şekilde ifade ediyor: Çizdiğin resimle bir ihtimal dünya değişmeyecek fakat en azından birilerinin hayatına dokunacaksın.

Sokak sanatı artık her yerde! Sokak sanatının doğduğu tarihler olan 80’li yıllardan itibaren başlamış olan sokak sanatı ya da graffiti sanat mıdır sorusu da artık rafa kalktı. Sanatla ilgilenen hepimiz, artık sokak sanatını ciddi bir sanat olarak kabul ediyor. Politikacılar ve hükümetler kabul etmeyip her yerde yasaklamanın yolunu arasa da sokak sanatı artık dünya genelinde bir fenomen olarak yaşantımızı güzelleştirip renklendiriyor. Büyük şehirlerdeki sokak sanatları için turlar bile düzenleniyor. Ülkemiz de dahil olmak suretiyle dünyanın pek oldukça yerinde sokak sanatı sergileri açılıyor (Duvarların Dili: Graffiti Sokak Sanatı sergisi 2014 senesinde Pera Müzesi’ndeydi). Sokak sanatının en mühim niteliği sanatçıların eserlerini sayısız insana ulaştırma imkanını ele geçirmesi kim bilir.

SOKAK SANATI NASIL ORTAYA ÇIKTI

ABD’da İkinci Dünya Savaşı döneminde oldukça popüler bir kültürel öge olan “Kilroy Was Here” çizimi sokak sanatının ilk örneği olarak gösteriliyor.

1970’lerde New York’taki ekonomik kısıtlamalardan bunalan insanoğlu, tepkilerini toplu taşıma araçları ve metroların içine yazarak göstermeye başladı. New York’un Bronx semtinde başlamış olan akım kısa sürede tüm ülkede yayıldı. Bu zamanda New York’ta patlayan akımın uğrak noktası Bowery Mural adıyla anılan duvar olmuştu.

O zamanlarda sokak sanatı çoğu zaman sözler ve yazılar olarak yer alırken öncü bağımsız sokak sanatçısı Keith Haring, duvara sözden bağımsız görsel resimler çizerek sokak sanatının ve graffitinin tarihini değiştirdi. Haring’i birçok üst düzey sanatçı takip ettikten sonrasında Bowery Mural duvarı hala graffitinin gerçek anlamda doğuş yeri olarak kabul edilir.

Bowery Mural underground graffiti dünyasında üne kavuşurken New York şehrinin diğer yakası Manhattan’ın SoHo semtinde René Moncada’nın “I AM THE BEST” duvar yazıları gözükmeye başladı.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir