Ana Sayfa / Spor / Golf Nasıl Oynanır?

Golf Nasıl Oynanır?

Golf Nasıl Oynanır?

Golf Nasıl Oynanır?

 

Lügat tanımına baktığımızda Golf, aslına bakarsak fazlaca kolay kuralları olan bir oyun bulunduğunu görüyoruz; “Çeşitli boyutlardaki sopalar ile topu ilk olarak çimden oluşan parkur üstündeki deliklere minimum vuruş ve kurallar dahilinde denk getirmeyi amaçladığımız bir yarışmadır.”

Golf standart bir oyun sahasına gerek duymayan birkaç top oyunundan bir tanesidir.

Öyleki ki, golf sahası ne kadar değişik ve eksantrik olursa alacağınız keyfin de artacağı söylenir.

Vatanımızda derhal her büyük kentte gerek amatör, gerek ustalaşmış sahalar bulunmuş olduğu şeklinde bilhassa yazlık illerimiz olan Antalya’da bulunan Ulusal Golf Park’ımız ve çevresindeki gene aşağı kalır yanı bulunmayan hususi parkurlar dünya kalitesinde oyun hazzı sunmaktadır.

Golf iyi mi oynanır?

Golf sahasında büyüklüğü bakımından dokuz yada on sekiz delikten oluşturulmuş aynı sayıda parkur bulunur. Her parkurda oyuncuların atışa başlamış olacağı küçük bir bölge bulunur.

Her ne kadar her sahanın her parkurunun kendine özgü bulunduğunu söylediysek de derhal her bölümde topu deliğe ulaştırırken verdiğiniz kararlarda göz önüne almanız ihtiyaç duyulan çeşitli engeller bulunur.

Bunlar topun içinden çıkartması zorluk derecesi yüksek kum çukurları, toprak bölümler ve saireden oluşur.

Bu engeller bir çok vakit öylesine yerleştirilmiştir ki yapacağınız atışı direkt olarak deliğe odaklayarak yapmanız durumunda küçük bir hata ile topu bu engellerden birisine düşürerek atış sayınızı iki vuruş ile kaçınabileceğiniz aynı engel yüzünden üç kim bilir dörde yükseltmek zorunda kalabilirsiniz.

Doğrusu golf birazcık da strateji uygulamanız ihtiyaç duyulan bir oyundur.

Oyunun pek kuralı olmasa da alabileceğiniz çeşitli cezalar vardır, bunlar yaptığınız fazla atışların puanınızdan düşülmesi ve topu saha dışına çıkarttığınızda alacağınız fazladan bir atış cezasından oluşur. Golf oynarken bilmenizde fayda olan bir öteki mevzu da kullanacağınız sopa çeşitleridir.

Her ne kadar her birinin kullanılacağı durumdaki pozitif yanları yada şekli için ergonomik yaparak kendinize uygun bulacağınız boyutları seçmeniz en doğrusu olsa da kabaca farklılıklarına değinelim.

Her sopanın boyutu topu ulaştırmak istediğiniz mesafeye oranla uzamaktadır.

Sopa seçiminin sizin alışkanlığınıza bağlı bulunduğunu söylemiştik; örneğin topu havaya fırlatmak yerine yere sertçe sektirerek daha kısa bir mesafede atış yaparak uzun sopalardan yararlanmak haiz olduğunuz varyasyonlardan bir tanesidir.

Sopalar genel olarak üç gruba ayrılır. Tahta olanlar büyük kafalı ve uzunlardır.

Topu başlangıç noktası yada çim alanlar üstünden uzun mesafelere iletmeye çalışırken kullanılır. Demir olanlar görece daha kısa sopaları ve sert başları olan sopalardır.

Her noktada kullanılabilse de orta mesafeli atışlar ile topu düşmüş olduğu kum çukuru şeklinde bölümlerden kurtarmak için kullanılır.

Putter denilen, düz yüzlü sopalar ise kısa mesafelerden kesinlikle delikleri hedef alırken kullanılır.

Çoğunlukla çim alanda kullanılan bu sopalar nispeten kısalardır.

Resmi oyunlarda her oyuncu bu sopalardan 14 tane taşıyabilmektedir.

Bu sopalar ile yapacağınız temel dört vuruş çeşidi vardır.

Bunlar açı ve mesafesine bakılırsa isimlerinden de anlaşılacağı suretiyle şöyledir:

  • Tam yada Dolu vuruş: Başlangıçta ve açık çim alanlarda kullanılır.
  • Yaklaşma yada Çeyrek vuruş: Orta-uzun mesafelerde, belirli bir mesafede durulması ihtiyaç duyulan atışlarda kullanılır.
  • Yarım vuruş: Bu şeklin amacı topu orta mesafelerde çim üstüne düşürerek deliğe doğru birazcık ilerlemesini sağlamaktır. Tuzaklardan çıkarken de kullanılır.
  • Put yada Son vuruş: Deliğe odaklı yer yer uzak mesafelerden de meydana getirilen atıştır.

Üç atış hakkı ve Dört cezalı hakkınızın olduğu Golf birçok çeşitli puanlama ile de oynanmaktadır.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir