Ana Sayfa / Spor / Golf Nasıl Öğrenilir?

Golf Nasıl Öğrenilir?

Golf Nasıl Öğrenilir?

Golf Nasıl Öğrenilir?

İngiliz aristokrasisinden yayılan golf sporunun başlangıcı oldukça eskilere dayanır. Golf oyununda amaç sahada evvelde belirlenmiş olan 18 tane parkuru golf topuna minimum vuruşu yaparak tamamlamaktır. Golf sporu oldukça fazla fizyolojik güç gerektirmiyormuş benzer biçimde görünse de fizyolojik gücün yanında konsantrasyon ve etik görgü kuralları da içeren karmaşık bir spordur. Bu spor için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Öğrenmek ve oynamak isteyen her yaştan insan lüzumlu eğitimi alarak bu spora başlayabilir.

Golf öğrenme süresi kişiye ve kabiliyete bakılırsa değişim göstermesi ile beraber genel olarak 20 saatlik bir ders alınması gerekir. Bu sporun eğitimini veren birçok hususi golf kulüpleri vardır. Her spor türünde olduğu benzer biçimde golfte de eğitmen eşliğinde bu spora başlanması, spora başlamış olan şahıs açısından daha eğitici ve doğru olur. Bu sporda oldukça fazla kaide yoktur. Fakat, topun saha dışına atılması ya da fazla atış yapılması sonucu verilen cezalar vardır. Öğrenmek isteyen şahıs ne kadar oldukça ergonomik yaparsa, o denli acele öğrenir ve kendini geliştirir. İyi bir golf oyuncusu sabretmeyi bilmeli, geniş bir bakış açısına haiz olmalı ve atışın bir iki adım sonrasını hesaplayabilmelidir.

Golf sahasının haiz olması ihtiyaç duyulan sınırları belirlenmiş bir ölçüsü ya da şekli yoktur. Hatta golf sahası, ne kadar değişik ve engebeli olursa oyun da o denli keyifli olur. Bu spora yeni başlamış olan şahıs eğitmen eşliğinde, golf sporunun disiplinini, sabretmeyi ve bakış açısını geliştirir. Ek olarak, puanlamaları ve cezaya niçin olacak atışları öğrenir.

Golfte mühim olan noktalardan biri de atış yapılacak mesafeye, zemine ve rüzgara uygun sopa seçimidir. Golf sopaları vuruş açılarına bakılırsa birbirinden ayrılır. Doğru sopa seçildikten sonrasında topa uygun açıyla vurulması ile başarıya ulaşmış bir atış yapılır. Mesela sopanın açısı büyüdükçe topun gideceği mesafe artar. Kısa mesafede doğru bir atış için düşük açıya haiz bir sopa kullanılmalıdır.

Golf müsabakaları iki şekilde oynanır. Bunlardan biri 18 çukurluk parkurda toplamda en fazla çukur kazanan kişinin müsabakayı kazanılmış olduğu, diğeri ise 18 çukuru minimum vuruşla bitiren kişinin kazanılmış olduğu müsabakalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir