Ana Sayfa / Galeri / Gizemli Kimliği ve Başarılı Çalışmalarıyla ‘Vivian Maier’

Gizemli Kimliği ve Başarılı Çalışmalarıyla ‘Vivian Maier’

Vivian Maier ile tanışmamızı elde eden John Maloof, bir müzayede esnasında Vivian’ın yaşamı süresince asla es vermeden biriktirdiği fotoğraflarını bulur ve onları incelemeye başladıktan sonrasında başarıya ulaşmış işler bulunduğunu görür ve bizleri gizemli fotoğrafçı Vivian Maier ile tanıştırır. Çoğumuzun kim bilir adını yeni yeni duymaya başladığımız Vivian Maier’in ölümünden sonrasında gizem perdesinin aralanmasıyla beraber kişiliğine dair bazı ipuçları elde etmek mümkün olmuştur. Başarılı fotoğrafçının arkasında bıraktığı birbirinden etkisinde bırakan çalışmalarını inceleyerek sizleri gizemli fotoğrafçı Vivian Maier ile tanıştırıyoruz.

Gizemli Dadı

Vivian Maier, onu tanıyan insanoğlu tarafınca ”Toplumsal olmayan, fazla konuşmayan, görünüşü dönem havasının haricinde olan, kendisi hakkında konuşmayı sevmeyen ve fotoğraf makinesinden asla ayrılmayan” biri olarak tanımlanmaktadır. Yaşamı süresince maddi sıkıntılar yaşayan Vivian, duracak bir yer ve kim bilir bir yuva arayışıyla kendisine dadılık rolünü üstlenerek yaşantısının büyük bir çoğunluğunu küçüklere bakarak geçirmiştir.

Kendine Dönük Yaşantısı

Vivian Maier’in, gizemli kişiliği sebebiyle kendisi hakkında pek bir bilgiye haiz olmamız ile beraber yaşamını insanlarla fazla kontakt kurmadan devam ettirirken bir taraftan da fotoğraf makinesi vesilesiyle onlarla görünmez bir bağ kurduğunu söylemek bizce mümkün. Gizemli fotoğrafçı bu bağları, çoğu zaman sokaklarda görmüş olduğu insanlarla kurarken bunu sözlü iletişimden oldukca fotoğraf makinesiyle ve örneksiz bakış açısıyla kurarak bizlere değişik perspektifler sunmuştur.

Gündelik Yaşamın İçinden

Vivian’ın birbirinden başarıya ulaşmış fotoğraflarına baktıkça aslen gündelik yaşamın tam merkezinde ve bir o kadarda çeperinde bulunduğunun hissine kapılmaktayız. Gizemli fotoğrafçının emekleri, adeta insanların çevresinde dolanan bir hayalet şeklinde kimi vakit onların bilincinde olduğu, kimi vakit ise bilincinde olmadığı fakat her iki şekilde de onların en organik hallerini yakalamayı başararak, arkasında birbirinden etkisinde bırakan emekler bırakmıştır.

Değişik Kimlikler

Ölümünden sonrasında tanıma fırsatı bulduğumuz Vivian Maier’in kim olduğuna dair bir sürü varsayım yapılarak hatta Vivian Maier’in bir gizmen olabileceğine kadar sayısız senaryo oluşturulmuştur. Vivian’ın çalışmalarına baktığımızda ikili yaşantısı içinde gidip geldiğini gözlemlemek bizce mümkün. Kendisine sokakta bir yer açmış olan ve oradaki insanlarla bağ oluşturmayı başarmış kimliğinin yanı sıra evde küçüklere bakan kimliğinin kendi aralarında çeliştiğini gözlemliyoruz.

Arkasında Bıraktığı Kıymetli Hazinesi

Son olarak ise, Vivian Maier’in kimlik tahminleri devam ederken aslen bizce bunların bir öneminin olmadığını Vivian’ı özgür, gizem dolu bir fotoğrafçı olarak hayatlarımızda kendine yer açmayı başarmış haliyle tanımlamak daha doğru. Vivian’ın yaşamı süresince yoğun bir tutkuyla çekmiş olduğu ve örneksiz bakış açısını yansıttığı fotoğrafları ise, bizlere ondan kalan kıymetli bir gömü niteliği taşımaktadır.

***

Vivian Maier hakkında daha çok data almak isteyenler için John Maloof tarafınca çekilmiş olan “Vivian Maier’in Ardında” filmini tavsiye olarak buraya bırakıyoruz.

Keyifli seyirler.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir